Reklama

Google Bard už môžu na Slovensku používať aj 16-roční, u susedov aj mladší

Zdroj | Juan Hilario / Unsplash
Stanislav Vinc
Zdroj | Juan Hilario / Unsplash
Zdroj | Juan Hilario / Unsplash

Nech hodí kameňom študent, ktorý už umelú inteligenciu aspoň neskúsil využiť pri práci na zadaniach do školy. Niektoré školy, od základných až po vysoké, proti AI zbroja a jej využívanie zakazujú, iné sa túto technológiu naopak snažia zakomponovať do svojich študijných plánov.

Google si je toho dobre vedomý a tak najnovšie popracoval na tom, aby bol jeho četbot Bard na neplnoletých používateľov adekvátne pripravený.

Od polovice novembra je četbot Bard oficiálne prístupný pre všetkých, ktorí spĺňajú minimálny vek na registráciu Google účtu. V každej z krajín, dokonca aj v rámci Európskej únie, je však táto spodná hranica odlišná.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Google

Na Slovensku je tak Bard oficiálne dostupný pre starších ako 16 rokov, v prípade Česka je to 15 rokov a v prípade Rakúska dokonca 14 rokov. Aktuálne je zároveň podmienkou, aby mali tínedžeri svoj účet prepnutý do angličtiny, no Google sľubuje, že čoskoro službu rozšíri aj o ďalšie jazyky.

Bard dokáže tínedžerom pomôcť s generovaním textov, vysvetliť im učivo, vymyslieť nové nápady pri práci na projektoch a dokonca aj riešiť matematické úlohy. Po novom, po vpísaní príkladu do četu alebo zaslaní príkladu na fotografii, Bard odpovie nielen výsledkom, ale aj vysvetlením, ako sa možno k danému výsledku krok po kroku dopracovať.

Google si pre tínedžerov pri prvom spustení rozhovoru s Bardom prichystal špeciálne video, v ktorom im v rýchlosti vysvetlí, ako táto technológia funguje, ako ju používať a aké sú naopak jej slabé stránky. Medzi tie najlavnejšie určite patrí geniálna schopnosť AI vymýšľať si informácie a predstierať, že sú to fakty.

Google je na halucinovanie Barda pripravený a tak doň už pred časom implementoval možnosť overiť si informácie uvedené v jeho odpovediach priamo vo vyhľadávaní Google. V prípade tínedžerských účtov po položení prvej otázky založenej na faktoch, prebehne toto overenie informácií automaticky.

Bard bude pri svojich odpovediach tínedžerom taktiež prísnejšie strážiť svoje odpovede, aby neobsahovali témy, ktoré nie sú vhodné pre neplnoletých používateľov, ako sú napr. informácie o nelegálnych alebo vekovo ohraničených látkach. Táto informácia je však pomerne prekvapivá, keďže Bard, ako aj ostatné AI služby, sú naopak pomerne často kritizované za prílišnú konzervatívnosť a opatrnosť.

Google bariéry pre tínedžerské účty do služby Bard implementoval v spolupráci s tínedžermi a inštitútom pre ochranu rodín v online prostredí (FOSI). Podľa prieskumu tohto inštitútu väčšina tínedžerov i rodičov očakávajú, že skúsenosti s používaním generatívnej umelej inteligencie budú kľúčové pre ich budúcnosť, resp. budúcnosť ich detí.

„Premyslený prístup spoločnosti Google k rozšíreniu prístupu Bard pre tínedžerov predstavuje dôležitý krok v tom, ako poskytnúť tínedžerom príležitosť preskúmať túto technológiu s príslušnými ochrannými opatreniami“, uviedol Stephen Balkam, zakladateľ a generálny riaditeľ FOSI.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.