Reklama

Google +1: prezlečené tlačidlo Like z Facebooku?

Drahomír Piok

Minulý týždeň Google oficiálne predstavil svoju poslednú zmenu vo vyhľadávaní a relevantností výsledkov. Pridanie tlačidla +1 k výsledkom hľadaného výrazu je obdobou tzv. Like tlačidla zo známej siete Facebook. Google nebol nikdy príliš úspešný vo svete sociálnych služieb. Začalo mu konečne svitať na lepšie časy?

Google +1

Nové tlačidlo +1 bude fungovať na základe princípu odporúčania odkazov, teda v tomto prípade výsledkov hľadania. Označovať +1-tkou sa dajú dokonca aj reklamy Google AdWords. Služba bude zobrazovať výsledky iba od vašich priateľov, ktorých máte v produktoch Googlu, napríklad na Gmaili. Tlačidlo nebude fungovať vo veľkom merítku a nebude zobrazovať +1 kliknutia od iných užívateľov. Na porovnanie Facebook ukazuje pri tlačidle Like všetky označenia aj od ľudí, ktorých vo svojom zozname priateľov nemáte. Výsledky vyhľadávania, kde váš známy označil ktorýkoľvek odkaz tlačidlom +1, bude zobrazovaný v bežnom poradí, len na rozdiel od ostatných pribudne pod ním vaše meno, prípadne fotografia. Takto označené stránky dajú vedieť známym, čo vás zaujalo alebo čo by si mali prezrieť.  Zároveň sa ale ukladajú aj do profilu na Googly a môžu fungovať ako zoznam obľúbených stránok.

Google +1

takto je videť stlačené tlačidlo +1 vo výsledkoch od známeho

Google +1

označenie +1 u vás (akciu je možné kedykoľvek vrátiť)

Google +1

tlačidlo +1 v slovenskej verzii googlu zatiaľľ chýba

Google plánuje do budúcna +1 tlačidlá umiestňovať nie len vo vyhľadávaní ale aj na webové stránky. Kontakty a zdieľanie máju byť rozšírené aj o mikroblogovaciu službu Twitter a iné siete. Pokiaľ máte nastavený anglický jazyk vo vyhľadávaní Googlu tak tlačidlo +1 by ste tam už mali nájsť, pokiaľ nie dá sa experimentálne aktivovať. Kedy však bude prístupné aj pre slovenskú jazykovú verziu nebolo oznámené. Či sa nový pokus zobrazovania výsledkov Googlu osvedčí alebo sú už ľudia unavený a presýtený množstvom sociálnych služieb, z ktorými sa v poslednom čase roztrhlo vrece, uvidíme v najbližších mesiacoch.

Google +1

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.