Goodyear uvádza nové pneumatiky optimalizované pre elektromobily Tesla

ZDROJ | Electrek

Vyššia efektivita elektromobilov prinútila výrobcov zamerať sa na vývoj komponentov pre elektrické autá, ktoré priamo nesúvisia s elektrickými pohonmi. Viacero výrobcov pneumatík napríklad vyvíja pneumatiky špeciálne určené pre elektromobily.

Elektromobily majú odlišné požiadavky na pneumatiky, pretože sú kvôli batériám často ťažšie ako autá so spaľovacím pohonom a pritom kvôli vysokému krútiacemu momentu generujú vyššiu záťaž na pneumatiky. Zameranie sa na dojazd a efektivitu viedlo výrobcov pneumatík k prehodnoteniu balansu medzi priľnavosťou, ovládateľnosťou a efektívnosťou.

Pozrite siMichelin chce vyrábať zelené pneumatiky

Goodyear Tire & Rubber Company oznámila uvedenie novej pneumatiky „ElectricDrive GT“ navrhnutej tak, aby bola optimalizovaná pre elektromobily na trhu USA, najmä vozidlá Tesla, ktoré ju dostanú ako prvé.

ZDROJ | Goodyear

„Elektromobily predstavujú veľmi špecifický súbor požiadaviek na zaťaženie, krútiaci moment, hluk, dojazd, valivý odpor a celkový výkon“, povedal pri uvedení novej pneumatiky David Reese, viceprezident vývoja produktov v Goodyear Americas.

Jedným z „problémov“ elektrických vozidiel je, že sú príliš tiché. Na povrch sa tak dostávajú aj zvuky, ktoré pri spaľovákoch príliš nevnímame, napríklad odvaľovanie pneumatík po ceste. Goodyear to v ElectricDrive GT rieši pomocou technológie SoundComfort.

ZDROJ | Goodyear

Pneumatika ElectricDrive GT je vybavená technológiou Goodyear SoundComfort Technology®, ktorá pomáha znižovať hluk z vozovky a funguje ako vstavaná zvuková bariéra. Je tiež navrhnutá s asymetrickým dezénom a špeciálnou zmesou, aby poskytovala lepšiu trakciu celoročne na mokrej, aj suchej vozovke.

Pozrite siTesla Model S Plaid má zvládnuť 320 km/h, nemá na to ale pneumatiky

Goodyear hovorí, že produktové portfólio ElectricDrive príde do Severnej Ameriky v roku 2022 a najprv bude dostupné vo veľkosti 255/45 R19 104W XL, ktorá je „náhodou“ kompatibilná s dvoma najpopulárnejšími elektromobilmi na svete – Tesla Model Y a Model 3.

ZdrojElectrek

Komentáre k článku