Reklama

Gears of War 4: novo pridané mapy rozrušujú bohatý obsah

Gears of War 4
Zdroj | Microsoft
Marek Hudák
Gears of War 4
Zdroj | Microsoft
Zdroj | Microsoft
94 %
Gears of War 4, piaty diel zo série, ktorá začala už na konzole Xbox 360, má stále čo ponúknuť nielen v kampani, ale aj v režime pre viacerých hráčov.

Výhody

  • kvalitný dabing
  • režim kooperácie
  • prepracovaný multiplayer
  • nové zbrane

Nevýhody

  • občasné opakovanie úloh

Značka Gears of War začala svoju púť už v roku 2006 na konzole Xbox 360 a PC veľmi dobre. Populárny portál Metacritic udelil prvej časti hry na základe 88 recenzií konzolovej verzie úctyhodných 94 bodov.

Podobné hodnotenie si získalo druhé a aj tretie pokračovanie, avšak prequel Gears of War: Judgment od poľského štúdia People Can Fly si žiaľ nevyslúžil tak priaznivé ohlasy.

Tento titul zároveň definitívne uzavrel značku na minulej generácii konzoly Xbox od Microsoftu. Po viac než 3-ročnej prestávke sme sa od kanadského vývojárskeho štúdia The Coalition dočkali piateho pokračovania obľúbenej akčnej série.

https://www.youtube.com/watch?v=ji2aU4EdQww&oref=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3Dji2aU4EdQww&has_verified=1

Spustením kampane vám hra spätne ukáže, čím si obyvatelia planéty Sera museli prejsť. Avšak ani po 25 rokoch od skončenia vojny s Locustmi sa spoločnosť nezačala posúvať vo vývoji ďalej, ako by si obyvatelia predstavovali.

COG (Coalition of Ordered Governments) boli pre ľudí hrdinami, čo využili a vzali si väčšinu obyvateľstva pod svoju ochranu. No po nastolení vlády riadenej jedinou osobou a vybudovaní uzavretých miest s prísnymi pravidlami a minimálnymi možnosťami na rozvoj vznikol ďalší problém.

Ako to väčšinou v týchto situáciách býva, aj v tomto prípade sa začali formovať skupiny takzvaných outsiderov žijúcich za mestskými hradbami. Tí sa však nedokážu uživiť bez menších krádeží z neďalekých miest ovládaných vládnou organizáciou COG.

Jednou z hlavných postáv Gears of War 4 je Kait, dcéra veliteľky väčšej osady outsiderov, ktorá síce neprekvitá sarkazmom, no dokáže si vás získať svojou ľudskosťou. Ďalším členom skupiny je Dale so svojským humorom a hlavného hrdinu predstavuje James Dominic Fenix (JD), syn slávneho Marcusa Fenixa.

Pozrite si

Dead Rising 4: krvavé pokračovanie so starým známym

Po splnení úvodných misií zobrazujúcich udalosti z prvých dielov som sa v roli Jamesa spolu so spomínanými spoločníkmi vydal na ďalšiu krádež, ktorá mala odporcom systému poskytnúť nevyhnutný zdroj energie.

Vyhnúť sa konfrontácií s robotmi COG (Deebees) sa mi však nepodarilo. Nový nepriateľ sa vyznačuje nebojácnosťou, ktorá má v mnohých okamihoch prekvapila a takmer stála život.

Spolu s dávkou humoru hlavných predstaviteľov, šťastia a zásluhou nových zbraní som sa spolu s tou istou skupinkou, s ktorou som aj prišiel, úspešne vrátil do tábora k takzvaným fabrikatorom.

Tým sa však konflikt neskončil, naopak nabral na obrátkach. Vývojári Gears of War 4 ma potešili zahrnutím obľúbeného režimu Horde do kampane formou obraňovania dôležitého objektu pred vlnami desiatok rôznorodých robotov. Tešiť sa môžete na možnosť stavby strelných veží, zátarás či dokonca návnad formou figurín.

Úspešnou obranou prišla na rad jedna z najväčších noviniek titulu Gears of War 4. Po útoku robotov napadli osadu stvorenia, ktoré žiaden z členov skupinky ešte nikdy nevidel. Zároveň tak hra dostala náboj a ťažisko hry sa zrazu posunulo inam.

Voľbou obtiažnosti ,,normal“ rátajte s viac než 8 hodinami strávenými v režime pre jedného hráča, ktorý som približne od polovice vyskúšal aj v spolupráci s kamarátom na rozdelenej obrazovke.

Tempo kampane sa stupňuje postupne vrámci 5 aktov tvorených nekoľkými kapitolami, v ktorých si okrem množstva akcie užijete aj vyhrotené dialógy medzi hlavnými hrdinami. Prepracované vzťahy a dabing postáv vám určite zlepšia herný zážitok.

Ak však hľadáte skutočnú výzvu, voľba obtiažnosti pomenovanej príznačne ,,šialená“ (insane) vám dá skutočne v Gears of War 4 zabrať.

Súboje s niektorými bossmi boli niekedy ľahšie, ako tie s množstvom nepriateľov v nepriaznivom počasí. Postupným plnením úloh si uvedomíte, že nielen nepriateľ v podobe robotov DeeBees a nových príšer nazvaných Swarm vás chce zabiť, ale častokrát počasie v spolupráci s lietajúcimi objektmi.

Práve počasie dokáže výrazne ovplyvniť vývoj na bojisku. Napríklad na hádzanie granátov môžete takmer zabudnúť z dôvodu silného vetra a podobne to platí aj pre novú zbraň ,,Buzzkill“, ktorá miesto nábojov vystreľuje ozubené kotúče. Za zmienku stojí aj zbraň ,,Dropshot“, ktorá predstavuje čiastočne navádzanú strelu.

Pozrite si

8 hier z Xbox 360, ktoré stoja za vyskúšanie na Xbox One konzole

Počas hrania som si ale obľúbil predovšetkým ,,Overkill“, vysoko účinnú brokovnicu, ktorú som ocenil v boji s podstatne silnejším nepriateľom.

Novinky sa nezastavili iba pri zbraniach a nových postavách, ale vývojári prepracovali aj ikonický cover systém, ktorým sa práve značka Gears of War preslávila. Po novom máte možnosť nepriateľa vytiahnuť z krytu a použiť naňho obľúbený Lancer s motorovou pílou. Samotný pohyb je taktiež o niečo plynulejší a doladený bol aj presun medzi krytmi.

Po úspešnom absolvovaní kampane sa môžete pustiť do tretej verzie režimu Horde. Spolu s ďalším hráčom na rozdelenej obrazovke alebo štvoricou prostredníctvom internetu si vyberiete mapu (pridané boli dve nové mapy – Glory a Spayer), obtiažnosť a prípadne ďalšie podmienky. Potom sa už musíte plne sústrediť na odolávanie presile vďaka strelným vežiam, zátarasám a iným pomocným prvkom.

Pozrite si

8 najlepších nielen počítačových hier dostupných na mobile

Tak ako aj v mnohých iných hrách, aj Gear of War 4 ponúka na výber päticu tried vojakov, ktorí sa líšia výbavou a bonusmi.

Mulitplayer je po aktualizáciách opäť o niečo viac vyrovnaný, a teda sa nemusíte obávať nasadenia proti hráčom s podstatne vyšším levelom v jednom z herných režimov.

Tešiť sa môžete na Warzone, klasický Team Deathmatch, King of The Hill, Guardian alebo aj Arms Race. Ten môžete poznať aj ako ako ,,Gun Game“ (vyhráva ten, ktorý dosiahne ako prvý 3 zabitia s každou z 13 zbraní).

Pozrite si

6 najlepších ťahových hier

Z technického hľadiska sa vývojári zamerali na 60 snímkov za sekundu (kampaň a Horde beží v 30 fps), čo sa im aj úspešne podarilo. Zaujímavosťou je, že dokonca aj na počítači dokážete hrať s kamarátom co-op mod na rozdelenej obrazovke a vrátila sa taktiež populárna hra cez LAN.

Ak vlastníte Xbox One konzolu a zároveň výkonný počítač so systémom Windows 10, odporúčam vám kúpu digitálnej verzie, ktorú môžete hrať zároveň na konzole a na platforme PC vďaka programu ,,Play Anywhere“.

Piate pokračovanie so zaujímavými novinkami, opäť s kvalitným príbehom a prepracovanejším režimom pre viacerých hráčov môže byť vašou prvou kvalitnou hrou na novej konzole Xbox One. Cena fyzickej kópie Gears of War 4 sa pohybuje nad sumou 30 eur.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.