Reklama

Garmin Instinct 2 Solar dávajú konkurencii na solar

Richard Pliešovský
93 %
Solárne GPS smarthodinky bez toho, aby išlo o reklamný trik, či dokonca hoax? Je to tak, ono to naozaj funguje - a pritom vôbec nejde o jedinú vychytávku, ktorú tieto šikovné hodinky ponúkajú.

Výhody

  • Výdrž batérie je naozaj famózna
  • Funkcie známe z prémiových modelov Garmin
  • Vysoká odolnosť
  • Veľa verzií modelu, vrátane špeciálnych pre vojakov, či kamionistov

Nevýhody

  • Nemajú dotykovú obrazovku
  • Slabší výkon

Garmin patrí medzi stálicu na trhu s inteligentnými hodinkami. Zdá sa však, že sa s modelom Instinct 2 Solar trafil do čierneho. Novinka totiž ponúka veľa výhod, nedostatky sa hľadajú ťažšie.

Poďme teda poporiadku. Ako naznačuje názov, ide o druhú generáciu hodiniek, ktoré môžete dobíjať solárnou energiou. Sú vybavené GPS a oproti pôvodnej verzii nájdete pod kapotou viacero funkcií a niekoľko hardvérových zmien.

Puzdro hodiniek je z vlákien vystuženého polyméru, displej chráni chemicky ošetrené sklíčko. Hodinky sú teda veľmi odolné, spĺňajú vojenský certifikát odolnosti (MIL-STD-810G), ako i odolnosť voči vode (10 ATM), takže ich môžete vziať so sebou prakticky kdekoľvek.

Čo sa týka displeja, nerátajte s úžasnými farbami. Musíte sa uspokojiť s monochromatickým transflexným MIP LCD displejom s rozlíšením 176 x 176 px. Displej nie je dotykový, na ovládanie slúži 5 tlačidiel. Tie nemajú len jednu funkciu, ale hneď viacero, jeden úkon vykonáte stlačením, ďalší podržaním. Ovládanie si viete personalizovať v nastaveniach.

S novou generáciu dostali Instinct 2 Solar všetky športové metriky a tréningové nástroje, ako má vlajková loď Garmin fénix. To znamená pokročilé fyziologické metriky, bežecké, cyklistické, denné návrhy tréningov, či trénngový stav. Okrem máp a hudby teda ponúkajú takmer všetko ako fénix.

Hodinky si spárujete so smartfónom pomocou známej aplikácie Garmin Connect (AndroidiOS), celý proces je rýchly, bez komplikácií. V appke nájdete veľké množstvo údajov, grafov a prehľadov. Údaje si viete prepojiť priamo so sociálnymi sieťami, napríklad Strava. Instinct 2 Solar dokážu zistiť aj vaše BMI a percento tuku. Pokročilé algoritmy zhodnotia vašu výkonnosť a zistia, či vaše je telo mladšie alebo staršie, ako váš skutočný vek.

Výrobca nezabudol ani na nežnejšiu časť populácie. Monitorovanie zdravia ženy prináša okrem menštruačného kalendára a tehotenstva možnosť zaznamenávania fyzických i emočných symptómov, ako aj vytvárať poznámky k pravidelnosti cyklu či prechodu do menopauzy. Dámy tiež majú k dispozícii rady ako v každej fáze aktuálneho cyklu správne trénovať a stravovať sa.

Čo sa mi páčilo

Ak hľadáte hodinky s množstvom zdravotných funkcií, ste na správnom mieste. Majú najnovší optický senzor tepu Garmin Elevate 4. Odmeria vám celodňový tep, analyzuje pokojový tep a stres. Zistíte vašu kondíciu (VO2 Max), hladinu kyslíka v krvi (SpO2). Funkcia Body Battery (tzv. telesná batéria) vám pomôže pochopiť vplyv spánku, pohybu a odpočinku. Nechýba pokročilejšie monitorovanie spánku (v porovnaní s Instinct Solar), systém nezabudne vyhodnotiť spánkové skóre.

To, čo ponúkajú hodinky pre športovcov je naozaj veľký nadštandard, pribudli funkcie, ktoré ste doteraz mohli získať len v drahších modeloch výrobcu. Nájdete tu desiatky režimov pre beh, chôdzu, turistiku, plávanie, bicykel, lyžovanie, lezenie, jogu, loď, golf. Nová generácia sa naučila vyhodnocovať pokročilé metriky cvičenia, ktoré presne ukážu vašu tréningovú záťaž a stav, aeróbny i anaeróbny účinok jednotlivých tréningov, kde nechýba odporučaný čas regenerácie. V outdoorových hodinkách ide o niečo nevídané.

Garmin Instinct 2 Solar ponúkajú okrem zdravotných a športových funkcií aj senzor teploty pokožky. Je to užitočná funkcia nielen pre športovcov, ale i bežných používateľov a stále nepatrí medzi základnú výbavu v smarthodinkách.

Čo sa týka výdrže batérie, tak je to niečo, čo sa vymyká bežnému chápaniu. Výrobca tvrdí, že hodinky ponúkajú neobmedzenú výdrž na batériu, ak splníte jedinú podmienku – strávite minimálne tri hodiny na priamom slnku a získate tak 50 000 luxov svetla. V slnečných májových dňoch to nie je žiaden problém, ten môže teoreticky nastať v zimnom období. Ani vtedy však nebudete musieť nabíjať Instinct 2 Solar pričasto. V bežnom režime bez solárneho dobíjania, čo znamená zapnuté všetky funkcie okrem GPS a merania SpO2, získate skvelých 28 dní. Tak dlho som nemal hodinky na testovanie, ale ani za viac ako týždeň používania neklesla výdrž batérie pod 10 dní.

O tom, koľko svetla v akej intenzity zachytili solárne panely za posledný čas informuje samostatný widget v menu aplikácie. Ikonka v krúžku displeja ukáže, koľko energie získavate zo slnka aktuálne.

V prípade neustále zapnutého GPS môžete počítať zhruba s 30 hodinami výdrže. Sú to orientačné údaje, veľa záleží na tom, ako používate hodinky a, samozrejme, či sa dokážu dobíjať slnkom. Zaujímavé je, že meranie SpO2 má v tomto modeli oveľa väčšiu spotrebu ako by som čakal. Ide však o funkciu, ktorú si viete zapnúť manuálne, úplne postačí jeden, dvakrát denne, takže by to nemalo vadiť. Ak by ste však túto funkciu mali aktívnu neustále, výdrž môže z 28 dní klesnúť zhruba na 5 dní.

Čo by mohlo byť lepšie

Počas používania som sporadicky zaznamenal oneskorené reakcie systému, napríklad pri prepínaní medzi položkami, alebo listovaním v menu.

Hodinky nemajú dotykový displej. Pre tých, ktorí sú zvyknutí na takýto spôsob movládania to môže znamenať isté obmedzenie, je to však len vec zvyku. Podľa mňa vša výrobca veľmi dobre vie, že ak ste v teréne, vlhký, máte špinavé ruky, to čo najmenej od hodiniek potrebujete, je ich dotykové ovládanie.

Viac ako dotykové ovládanie môže chýbať nemožnosť ukladania máp. Aj toto súvisí s displejom, tentokrát však s jeho displejom, ale i menším výkonom, ako ponúka napríklad model fénix 7.

Niektorým používateľom tiež môže chýbať možnosť offline prehrávanie hudby, iným môže prekážať samotný dizajn hodiniek, ktoré skôr ako smarthodinky vyzerajú ako klasické „digitálky“. Na svoje si neprídu tí, ktorí využívajú hlasových asistentov. Zo zdravotných funkcií mi tu chýbalo jedine meranie EKG.

Záver

Ako vidíte, Instinct 2 Solar sú vydarené smarthodinky. Jedna vec je, že riešiť ich nabíjanie nemusíte teoreticky nikdy, prakticky párkrát za mesiac. Čo je (nielen) pre majiteľov Apple Watch niečo nevídané, neslýchané. Zjavne sa to však dá dosiahnuť, i keď treba rátať s hrubším puzdrom a niektorými ďalšími, no malými obmedzeniami.

V niektorých prípadoch sa pri tomto modeli hodí namiesto označenie inteligentné hodinky skôr outodoorové hodinky. Vtedy vám nebude chýbať podpora niektorých online funkcií (mapy, hlasoví asistenti, hudba) a naplno si užijete to, čo Garmin Instinct 2 Solar ponúkajú. Musíte uznať, že toho naozaj nie je málo.

V prípade, že hľadáte hodinky nielen na okrasu, ale počítate s tým, že ich vezmete so sebou do terénu a dáte im zabrať, získate v tomto modeli ideálneho spoločníka. Ponúkajú pestrú paletu funkcií, množstvo metrík prevzali priamo z vlajkovej lode Garmin fénix, takže máte prakticky celú ponuku zdravotných a športových funkcií výrobcu. Potešia aj cenou, kúpiť si ich môžete v 6 rôznych farbách, v dvoch veľkostiach (40 alebo 45 mm). Cena začína na 449,90 eur.

Aj preto získali Garmin Instinct 2 Solar od nás cenu Tip redakcie.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov slovenských e-shopov a porovnávačov cien.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.