Reklama

FUJIFILM X100VI - retro kompakt s 40 Mpx aký tu ešte nebol

Zdroj | FUJIFILM
Števo Porubský
Zdroj | FUJIFILM
Zdroj | FUJIFILM

Japonský FUJIFILM po 4 rokoch prichádza s novým špičkovým retro kompaktom zo série X100. Za dodatkom VI sa ukrýva 6. generácia obľúbeného modelu s nezmeneným dizajnom, ale novými funkciami.

FUJIFILM tak opäť vylepšil svoju sériu, ktorá začala ešte v roku 2010 s modelom X100, po ktorom prišli kúsky X100sX100TX100F a nakoniec v roku 2020 aj model X100V, ktorý ako prvý v sérii ponúkol 4K video.

Obsah pokračuje pod reklamou

Teraz sme sa dočkali opäť novšieho kúsku s prakticky nezmeneným dizajnom, detailisti si všimnú absenciu červenej farby na prednej páčke, či inak rozmiestnené tlačidlá na zadnej strane. Inak sú si oba modely ako vajce vajcu. Aj novinka sa bude predávať v dvoch farbách.

Absolútnou novinkou je až 40,2 Mpx X-Trans CMOS 5 HR APS-C (23,5 x 15,7 mm) snímač, ktorý je osadený na stabilizovanom systéme. Vďaka tomu budú zábery nielen detailnejšie, ale aj menej roztrasené. Výrobca sľubuje účinnosť 5-osovej stabilizácie až na úrovni 6,0EV. Snímač má citlivosť ISO 64 až ISO 51 200. Kompenzácie expozície je +/- 5EV.

Zdroj | FUJIFILM

Chod má na starosti  X-Processor 5 s prvkami umelej inteligencie. Stará sa zároveň o zaostrovanie s hybridným autofókusom. S pomocou technológie umelej inteligencie s hlbokým učením, rozpoznáva zvieratá, vtáky, autá, motocykle, bicykle, lietadlá, vlaky, hmyz a drony. Maximom pre kontinuálne snímanie je 20 fps s 1,29x cropom a bufferom na 117 JPEG a 52 C-RAW alebo 35 RAW.

Zdroj | FUJIFILM

Objektív FUJINON s pevným ohniskom (23 mm po prepočte na kinofilm) z 8 prvkov v 6 skupinách a so svetelnosťou f/2,0 ostáva opäť zachovaný. Digitálny telekonvertor vie aj vďaka veľkému snímaču vytvoriť efekt 35 mm, 50 mm a 75 mm ohniska.

FUJIFILM X100VI má mať až s 20 režimov simulácie filmu (PROVIA/Standard, Velvia/Vivid, ASTIA/Soft, Classic Chrome, REALA ACE, PRO Neg.Hi, PRO Neg.Std, Classic Neg., Nostalgic Neg., ETERNA/Cinema, ETERNA BLEACH BYPASS, ACROS, ACROS + Ye Filter, ACROS + R Filter, ACROS + G Filter, Black & White, Black & White + Ye Filter, Black & White + R Filter, Black & White + G Filter, Sepia), vrátane nového režimu „REALA ACE“, ktorý má ponúkať vernú reprodukciu farieb a tonalitu s vysokým kontrastom.

Zdroj | FUJIFILM

FUJIFILM X100VI je prvým modelom v sérii, ktorý je schopný zachytávať nielen 4K a 4K UHD, ale aj 6,2K (6 240 x 3 150 px) video pri 30 fps s 200 Mbit/s dátovým tokom. Je vybavený funkciou tracking AF počas nahrávania videozáznamu.

Aj táto novinka je vybavená tzv. Advanced Hybrid Viewfinder, čo umožňuje prepínať medzi optickým hľadáčikom (OVF) a elektronickým hľadáčikom (EVF). Zároveň tak ponúka rangefinder štýl fotografovania, ktorý je charakteristickým znakom radu X100.

Zdroj | FUJIFILM

Elektronický hľadáčik je vybavený OLED panelom s rozlíšením cca 1 400 x 900 px. Funkcia Electronic Range Finder zas umožňuje súčasné zobrazenie malého elektronického okna v optickom hľadáčiku, čo umožňuje zachytiť objekt v OVF a zväčšiť oblasť zaostrenia v malom EVF.

Vynovený je aj displej. Má síce identické parametre (3 palce, cca 1 024 x 600 px), ale ja ho možné vyklopiť do vodorovnej polohy. Stále je sklápateľný iba horizontálne. K dispozícii je slot na SDXC UHS-I kartu. Samozrejmosťou je Wi-Fi a Bluetooth, ale len v starších verziách Wi-Fi 5 a Bluetooth 4.2. Poteší ale aspoň USB-C port a Micro HDMI.

Šikovná je aj podpora Frame.io. Fotoaparát umožňuje používateľom bezdrôtovo sa pripojiť k aktívnemu internetovému pripojeniu, autentifikovať sa na stránke Frame.io a automaticky nahrávať fotografie a videá hneď po vytvorení, čím sa dramaticky zrýchli pracovný proces od fotografovania až po konečnú úpravu.

Obsah pokračuje pod reklamou

Telo má rozmery 128 x 74,8 x 55,3 mm, hmotnosť je vyše 520 gramov. Kompletné technické špecifikácie nájdete aj na webe FUJIFILM.

Zdroj | FUJIFILM

Po vzore staršieho modelu aj novinka bude v predaji za vôbec nie nízku cenu, a to 1 599 €. Vďaka spracovaniu, pomerne veľkému snímaču s vysokým rozlíšením ale môže byť tento kúsok na veľmi dlhé roky. Stačí meniť po rokoch batériu.

Keďže ale tento rok oslabuje FUJIFILM 90. výročie od založenia, bude v predaji aj 1 934 X100VI v špeciálnej edícii s pôvodným logom či kovovým krytom objektívu. Špeciálne balenie bude obsahovať aj jedinečný popruh, dedikované tlačidlo spúšte a kartu s históriou. Na tele fotoaparátu je vyryté logo firemnej značky pri založení spoločnosti Fujifilm z roku 1934 s jedinečným sériovým číslom.

Zdroj | FUJIFILM

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.