Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Fujifilm X100F má veľký snímač, ale nemá Ultra HD video

Fujifilm X100F má veľký snímač, ale nemá Ultra HD video
Zdroj | Fujifilm
Števo Porubský
Fujifilm X100F má veľký snímač, ale nemá Ultra HD video
Zdroj | Fujifilm
Zdroj | Fujifilm

Japonský Fujifilm prekvapil vynoveným modelom X100F, ktorý vychádza síce z 3 roky starého modelu X100T, no pridáva mu množstvo noviniek. Tou najvýznamnejšou je nový snímač z vlajkovej lode, modelu X-T2. Prekvapením je však absencia možnosti natáčania Ultra HD videa.

Pozrite si

Nová vlajková loď medzi CSC Fujifilm X-T2 je tu

Zdroj | Fujifilm

Základom je tak nový APS-C CMOS snímač s rozlíšením 24,3 Mpx a veľkosťou až 23,6 x 15,6 mm. Ide o snímač X-Tran CMOS III, ktorý nepoužíva klasické usporiadanie pixlov podľa Bayera, ale X-Trans rozloženie.

Ten je uložený za 23 mm (po prepočte) pevným objektívom so svetelnosťou f/2,0. Objektív je zložený z 8 šošoviek v 6 skupinách, clona je z 9 lamiel. Treťou nemenej dôležitou zložkou je procesor X-Processor Pro. Ten umožňuje X100F fotiť do rýchlosti 8 fps.

https://www.youtube.com/watch?v=hCb-_w4Cxm4

Na ostrenie využíva hybridný autofókus – detekciu kontrastu i fázovú detekciu. Využíva pritom 91 ostriacich bodov pre fázovú detekciu a 325 bodov pre detekciu kontrastu. Ostrenie by malo byť rýchle – 0,08 s.

Novinka využíva mechanickú, ale aj elektronickú uzávierku. Mechanická vie fungovať od 1/4 000 sekundy, elektronická už od 1/32 000 sekundy.

Zdroj | Fujifilm

Už štvrtá generácia fotoaparátu X100 prináša aj obľúbený hybridný hľadáčik, ktorý kombinuje optický a elektronický hľadáčik (1 024 x 768 px). Ten pokrýva 100% zorného poľa, no vie zobrazovať aj 2,5x alebo 6x zväčšenie. Aj v tomto prípade dokáže hľadáčik súčasne zobrazovať zaostrenú oblasť s použitím vstavaného ND filtra.

Prepracované boli aj ovládacie prvky. Napríklad ISO je možné nastavovať na jednom voliči spoločne s rýchlosťou uzávierky. Kompenzácia expozície je v základe +/- 3EV, v rozšírenom používateľskom režime (C) je rozsah +/-5 EV.

Zdroj | Fujifilm

Zmeny sa udiali aj na zadnej strane, no výklopného displeja sme sa stále nedočkali. Ten má 3″ uhlopriečku a rozlíšenie 720 x 480 px. Zmenili sa však tlačidlá, presnejšie ich preloženie na pravú stranu a pribudol joystick pre rýchlu zmenu oblasti ostrenia.

Samozrejmosťou sú simulácie filmov. Je ich požehnane: PROVIA / Standard, Velvia / Vivid, ASTIA / Soft, CLASSIC CHROME, PRO Neg.Hi, PRO Neg.Std, Black& White, Black& White+Ye Filter, Black& White+R Filter, Black& White+GFilter, Sepia, ale aj nové režimy ACROS, ACROS+Ye Filter, ACROS+R Filter či ACROS+G Filter.

Zdroj | Fujifilm

Novinkou je aj Grain Effect, teda simulácia zrnitosti. Nechýbajú tak ani PASM režimy, plná automatika či efekty (Toy camera / Miniature / Pop color / High-key / Low-key / Dynamic tone / Soft focus / Partial color (Red / Orange / Yellow / Green / Blue / Purple)).

Ultra HD videa sme sa teda nedočkali, hoci novo predstavený model X-20 ho ponúka. V X100F sa budete musieť zmieriť s Full HD videom. Dáta sa ukladajú na SDXC kartu UHS-I do 256 GB.

Vo výbave objavíte aj Wi-Fi modul pre spojenie so smartfónom a následné vzdialené ovládanie alebo zálohovanie dát do smartfónu.

Novinka by sa mala na trhu objaviť o pár mesiacov. Cena pre americký trh je stanovená na 1 299,95 USD, takže môžeme očakávať podobnú cenu, ale v eurách aj na Slovensku.

https://www.youtube.com/watch?v=k5j6MzF7T1E

https://www.youtube.com/watch?v=0O3vCjJi_j8

 

Zdroj