Reklama

Fotky a videá z Facebooku už čoskoro uložíte do Google Fotiek

Zdroj | CNET.com
Juraj Recký
Zdroj | CNET.com
Zdroj | CNET.com

Poskytovatelia online služieb veria, že ich spolupráca prinesie viac, ako keby hrali sólo. Aj vďaka tomu si budete môcť všetko zo svojho Facebooku uložiť do Google Fotiek.

Facebook v roku 2010 ponúkol možnosť stiahnuť si všetko, čo ste kedy na modrú sociálnu sieť nahrali. Pôvodný obsah, samozrejme, zostal a stiahnutý mal predstavovať akúsi bezpečnostnú zálohu. V roku 2018 bol predstavený projekt Data Transfer, vďaka ktorému má byť prenos dát medzi online službami jednoduchý, resp jednoduchší. Súčasťou projektu je Apple, Google, Microsoft, Twitter a Facebook.

Jednu z prvých lastovičiek tohto projektu predstavil tieto dni Facebook. Sociálna sieť sprístupnila možnosť preniesť fotografie a videá nahraté na Facebook do Google Fotiek. Služba sa má v blízkej budúcnosti rozšíriť o viac možností. Aktuálne je migrácia možná v Írsku, začiatkom roku 2020 má byť rozšírená globálne.

Projekt má v prvom rade slúžiť používateľom na to, aby sa mohli medzi online službami slobodnejšie pohybovať. Napríklad, ak vás omrzel Facebook, nebudete na ňom uväznený len preto, že ste si tu ostatné tri roky ukladali spomienky. Môžete si ich pomerne ľahko všetky premigrovať inam.

Pozrite si

Facebook prináša službu Preventívne zdravie

Novinka je najmä zaujímavá pre poskytovateľov online služieb nakoľko knižnice, ktoré si používatelia stiahnu sú s otvoreným zdrojovým kódom. Nové služby tak nemusia budovať od absolútnej nuly, ale môžu vychádzať z dát, ktoré používatelia premigrujú.

Možnosť prenášať dáta s otvoreným zdrojovým kódom má ambíciu veľmi širokého využitia. Dá sa nasadiť aj do cloudových služieb a biznis prostredia. Na takého operácie je pripravená, nakoľko pri migrácií dát sa zohľadňuje rýchlosť a aj prípadné obmedzenie v kapacite spracovania dát druhej strany.

Pri Facebooku vás istotne ako prvé napadne, ako bezpečná služba je. Inžinieri modrej sociálnej siete povedali, že použili protokol OAuth, ktorý autentifikuje používateľa pomocou cieľovej služby. Služba na prenos dát má pýtať povolenia len na úlohy spojené s prenosom a po prenose sa prístup k cieľovej službe uzavrieť. Dáta tiež môže migrovať len majiteľ účtov, čo si Facebook chce overovať zadaním hesla a zaslaním mailu, v ktorom migráciu musíte povoliť.

Facebook chcel celý proces pre bežného používateľa čo najviac zjednodušiť, verme teda, že sa podarilo. Využijete túto službu? Myslíte, že bude mať úspech?

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.