Reklama

Falošné súťaže na Instagrame. Ukážeme vám, na čo si dať pozor a ako nenaletieť

Zdroj | Solen Feyissa
Tomáš Šmidák
Zdroj | Solen Feyissa
Zdroj | Solen Feyissa

Na Instagrame sa každý deň objaví niekoľko falošných súťaží, ktoré majú za úlohu obohatiť autora na váš úkor. Okrem sledovaní z vás môžu vytiahnuť aj citlivé údaje.

Prechádzate si váš Instagram feed a zrazu uvidíte príspevok s pútavou fotkou, veľkým množstvom emoji a nadpisom v kapitálkach. Ide o klasický typ falošnej súťaže, ktorých je na platforme niekoľko stoviek, ak nie tisícok. Väčšinou sľubujú rozprávkové výhry len za to, že dáte follow niekoľkým profilom, označíte vašich kamarátov a pridáte k tomu ešte nejaký ten komentár.

Zdroj | metacompliance

Takéto príspevky majú len jeden zámer, zvýšiť autorovi príspevku sledovanosť, zarobiť mu peniaze a v horšom prípade aj vytiahnuť od vás vaše osobné údaje.

„VYHRAJTE SKLADACÍ iPHONE 16 X PRO🍎, PLAYSTATION 7🎮 A NOVÝ MERCEDES TRIEDY Ô🏎️!!!!!!! VŠETKO ČO PRE TO MUSÍTE SPRAVIŤ JE DAŤ FOLLOW MNE A TÝMTO ĎALŠÍM 1 500 PROFILOM, VĎAKA KTORÝM BOLO MOŽNÉ TÚTO SÚŤAŽ ZORGANIZOVAŤ: @MATELKO1267GZ @NEMAM8989PENAZ @FAKECOMPETITIONS.RU A INÍ. OZNAČTE SAMOZREJME AJ SVOJICH KAMARÁTOV, RODINNÝCH ZNÁMYCH AJ VAŠU PANI POŠTÁRKU, ABY SA VAŠA ŠANCA NA VÝHRU ZVÝŠILA🤪🤪🤪!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ŽREBUJEME O MESIAC🌙🌙🌙!!!!!!“

Existuje niekoľko typov týchto súťaží. Buď ide o jednotlivca s veľkým počtom sledovateľov, ktorému profily s menším dosahom zaplatia za „reklamu pomocou súťaže“. Usporiadatateľ súťaže si následne peniaze nechá a výhercovia, ktorých vylosuje sú falošní. Alebo ide o profily zo zahraničia, ktoré vznikli pred dvomi dňami a nemajú žiadnu históriu.

Pozrite si

Cez funkciu „blízki priatelia“ sa na Instagrame šíri nahota. Spoločnosť reaguje

Zdroj | FinLock

Národný bezpečnostný úrad zverejnil na svojom facebookovom účte príspevok, v ktorom opisuje niekoľko krokov, ako v prípade týchto falošných súťaží postupovať:

  1. Kliknite si na profil, ktorý súťaž zverejnil.
  2. Overte si, či má dlhšiu históriu fungovania. Ak doposiaľ profil nezverejňoval príspevky a zrazu ponúka až príliš dobre vyzerajúcu súťaž, je to podozrivé.
  3. Hľadajte viac informácií o tom, či je stránka naozaj legitímna. Dajte si jej názov napríklad do vyhľadávača.
  4. Ak si stále nie ste istí, súťaž nezdieľajte a ani sa do nej nezapájajte. 
  5. Ak zistíte, že je stránka falošná, nahláste ju. Rovnako nahláste aj príspevok. 
Pozrite si

Aj vy ste už vyhrali iPhone?! Takto sa zbavíte otravného podvodu na Instagrame

Zdroj | SuperLucky

Súťaže prinášajú stránkam veľký počet sledovateľov a zvyšujú im dosahy na sociálnych sieťach. Stať sa tak môže, že sa zapojíte do súťaže o dovolenku na stránke, ktorá sa vydáva za cestovnú agentúru, no po pár týždňoch sa premenuje a zrazu budete sledovať niečo úplne iné. Na nástenke sa vám tak jednoducho môžu začať objavovať aj zavádzajúce alebo nepravdivé informácie.

Na našom Instagrame tiež nájdete niekoľko súťaží, ktoré sú však vždy legitímne a pri ktorých nikdy nekontaktujeme ľudí ohľadom dodatočnej registrácie či zaslaní platobných údajov a pod. Dávajte si však prosím pozor na profily, ktoré by nás mohli napodobňovať. Náš jediný oficálny účet je a vždy bude techbox.sk.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.