Reklama

Európskemu trhu s elektromobilmi kraľuje americký gigant

Zdroj | Tesla
Igor Neštrák
Zdroj | Tesla
Zdroj | Tesla

Európsky trh s novými automobilmi je už tretí rok ťažko skúšaný. Po problémoch s nedostatkom polovodičov, ktoré zastavili výrobu posledné 3 mesiace ovplyvňuje výrobu konflikt na Ukrajine.

Pozrite si

Tesla mohla vyrábať elektromobil s dojazdom takmer 1 000 km, ale nechce

V marci 2022 bolo v Európe podľa JATO Dynamics zaregistrovaných 1 116 419 nových osobných automobilov. V porovnaní s rokom 2020 je to o 19 % menej. V roku 2019 pred pandémiou sa registrovalo o 37 % viac nových vozidiel. Ak sa pozrieme na výsledky za celý 1. kvartál 2022 s počtom 2,73 milióna vozidiel ide o najhorší výsledok od roku 1985.

Najväčší nárast v mesiaci marec zaznamenali bez emisné elektromobily, ktorých bolo zaregistrovaných 151 701, čo je nárast o 47 %. Naopak záujem o PHEV vozidlá bol nižší a zaznamenal pokles 22 %. Celkový podiel elektromobilov a PHEV vozidiel dosiahol nový rekord 21,9 % a prekonal počty dieslových vozidiel.

Zdroj | Tesla

Jediným výrobcom, ktorý aj počas krízy rastie je kalifornská Tesla. Tesla Model 3 sa stala najpredávanejším automobilom v Európe za mesiac marec. Medziročne si však pohoršila o 3 percentá. Na Model 3 sa doťahuje SUV Model Y.

Pozrite si

Tesla testuje konkurenčný Lucid Air! Zábery z dronu získal zvedavý fanúšik

Vzhľadom na praktickejšiu variantu karosérie SUV je predpoklad, že do budúcna predaje ModelU Y budú vyššie ako Modelu 3. S príchodom Modelu Y Tesla zaznamenala medziročný nárast o 76 %, čo je viac ako Dacia, Citroen, Fiat alebo Nissan.

Zdroj | Tesla
Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.