Reklama

Európska noc múzeí a galérií vám dnes večer otvorí dvere

Zdroj | Chris Nguyen/Unsplash
Richard Pliešovský
Zdroj | Chris Nguyen/Unsplash
Zdroj | Chris Nguyen/Unsplash

Na milovníkov umenia, kultúry a histórie čaká bohatý program už tento víkend. V poradí 19. ročník podujatia Európska noc múzeí a galérií (La Nuit européenne des musées) sa uskutoční dnes, 13. mája 2023.

Práve v dnešný večer kultúrne inštitúcie otvoria svoje brány na celom Slovensku (ale i v zahraničí). Nadšenci umenia a histórie môžu využiť čas od súmraku do polnoci na prehliadku množstva galérií a múzeí.

Zoznam je naozaj úctyhodný, zoznam všetkých inštitúcií nemá konca kraja. Báť sa nemusíte ani toho, že budete po múzeách blúdiť bez patričného vysvetlenia, alebo uvedenie do kontextu. Čakať na vás budú prehliadky so sprievodom, ale i zábavné prehliadky s poučením, workshopy, premietania, živé vystúpenia, či netradičné podujatia, ktoré vám poskytnú nevšedný zážitok.

Obsah pokračuje pod reklamou

Za súmraku sa môžeme ponoriť do nevšednej atmosféry múzea, poprechádzať sa chodbami, galérie a obdivovať diela v jedinečnej a originálnej atmosfére.

Noc múzeí a galérii od svojho začiatku v roku 2005, priťahuje každoročne do múzeí a galérií početné publikum. Do neskorej noci môžete nezvyčajným a zábavným spôsobom objavovať bohatstvo zbierkotvorných inštitúcií rovnako, ako v zhruba tridsiatich krajinách EÚ. Každý účastník si môže podľa programu zostaviť svoju vlastnú cestu za poznaním a zábavou či už sám, s rodinou alebo priateľmi.

Ako to funguje?

Na každé podujatie sa vyberá vstupné. To je odporúčané 5 eur na osobu, pričom deti do 12 rokov majú vstup zdarma. V prípade zapojenia sa viacerých inštitúcií pod jedným spoločným programom platí, že ak v prvej takejto navštívenej inštitúcii a zakúpení lístka, platí návšteva v ostatných inštitúciách po predložení zaplateného lístka vstup zadarmo.

Vstupné neplatí v inštitúciách, ktoré majú vstup zdarma – inštitúcie s bezplatným vstupom nepredávajú vstupné ani na toto podujatie, ak nie stanovené inštitúciou inak.

3 tipy na nové podujatia pre rok 2023

Ateliér.EM a Open-air galéria ZáHRADA: Ateliér vznikol v roku 2009 ako open air multifunkčný priestor, ktorý organizuje výstavy, rezidenčné pobyty a workshopy. Nachádza sa v autentickom prostredí záhrady a sochárskeho ateliéru na Gorazdovej ulici v Bratislave.

Múzeum hradu Sklabiňa: Počas programu Noci múzeí môžu návštevníci vidieť dve stále expozície o dejinách hradu, ako aj výnimočnú výstavu, ktorá sa v tých dňoch na hrade uskutoční s názvom Hrad Sklabiňa od písma po fotografiu, na ktorej budú vystavené aj dve originálne knižné diela z tvorby hradných pánov zo 17. a 18. storočia.

Vojenské historické múzeum Piešťany – Múzejné oddelenie Svidník má pripravený pestrý program. Od 9.00 do 21.00 h bude prehliadka Centrálnej expozície VHÚ – Mo VHM vo Svidníku a exponátov umiestnených v Parku bojovej techniky.

Pozrite si

Dnes je Noc múzeí a galérií 2022, kam sa môžete vybrať v okolí? (Mapa)

Nezabúdajte, že múzeum je inštitúciou, ktorá nám pomáha orientovať sa v súčasnom svete pri hľadaní toho, kto sme, odkiaľ prichádzame a kam smerujeme. Rozhodnutie o Medzinárodnom dní múzeí prijala generálna konferencia Medzinárodnej rady múzeí ICOM v Moskve v roku 1977. Rezolúciu o ustanovení 18. mája za Medzinárodný deň múzeí podporilo 108 národných komitétov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.