Reklama

EÚ to opäť skúša s návrhom na povinné USB-C

Michal Spiegel

Téma jednotného nabíjacieho portu sa regulárne objavuje a tento rok tomu nie je inak. V rámci Európskej komisie bol opäť prezentovaný návrh na zavedenie jednotného USB-C.

Túto ideu sa snaží pretlačiť Európska únia už od roku 2014. Práve USB-C sa ukázal ako ideálny kandidát na takéto riešenie.

Hlavným problémom tohto riešenia je spoločnosť Apple, ktorá sa odmieta vzdať svojho Lightning portu.

Zdroj | Moshi
Pozrite si

Povinné USB-C? Európska únia chce opäť zjednotiť všetky nabíjačky

Podľa nového návrhu Európskej komisie bude v EÚ vyžadované, aby všetci výrobcovia používali na smartfónoch USB-C nabíjanie. Cieľom je zredukovať odpad z elektroniky a taktiež zvýšiť zákaznícky komfort. V návrhu sa tiež spomína oddelenie predaja nabíjačiek so zariadeniami, čiže v podstate opakuje princíp, akým predáva svoje smartfóny napríklad Apple.

V prípade, že by sa na všetkých zariadeniach používalo USB-C nabíjanie, používatelia by nemuseli doma kopiť nepoužívané nabíjačky.

Návrh pracuje okrem smartfónov aj s tabletmi, kamerami, slúchadlami, prenosnými reproduktormi či handheld konzolami. Podľa dát používa Lightning nabíjanie až 20 % zariadení v Európe. EÚ chce túto situáciu zmeniť.

Pozícia Applu je, že takéto nariadenie by mohlo zastaviť inovácie. Napriek tomu na najnovších počítačoch Apple Mac a niektorých modeloch iPadov nájdete už USB-C.

Zdroj | Xtorm
Pozrite si

Apple sa bráni zamýšľanému nariadeniu EU o povinnom USB-C, má spomaliť inovácie

V súčasnosti bude návrh zákona čakať na hlasovanie členskými štátmi. Pokiaľ návrh prejde, technologické spoločnosti budú mať dva roky na implementáciu zmeny.

Do úvahy však prichádza aj úplné odstránenie portov, z počiatku zo smartfónov a neskôr zo všetkých prenosných zariadení vrátane počítačov. Už dnes totiž väčšina prémiových smartfónov podporuje bezdrôtové nabíjanie Qi. Samozrejme tu platí, že nabíjacie podložky nie sú zatiaľ tak rozšírené a tiež zaberajú viac priestoru.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.