- #Novinky
- 3 min.
- 24.1.2020
Apple sa bráni zamýšľanému nariadeniu EU o povinnom USB-C, má spomaliť inovácie
USB-C v smart zariadeniach ako povinnosť? EU v tom má jasno, Apple sa prípadnému zákonu bráni, argumentuje spomalením inovácií, odpadom a nespokojným zákazníkom.
Európska únia opäť otvorila tému zjednotenia portov nabíjačiek a chce, aby sa univerzálnym a zákonom predpísaným portom stalo USB-C. Po tom, čo EU túto tému oživila sme vás o všetkom informovali v článku Povinné USB-C? Európska únia chce opäť zjednotiť všetky nabíjačky. Bolo otázkou času, kedy na tento návrh zákona zareaguje spoločnosť Apple.
Tá sa proti návrhu vyjadrila, že ide o krok, ktorý by spomalil inovácie, vytvoril by značné množstvo elektrického odpadu a, v neposlednom rade, by spôsobil nepokoj v radoch používateľov, píšu Reuters. „Sme presvedčení, že regulácia, ktorá vynucuje súlad v type konektora vo všetkých inteligentných telefónoch skôr spomaľuje inovácie, ako ich podporuje, poškodí európskeho spotrebiteľa a bude mať negatívny vplyv na ekonomiku ako celok,“ znie postoj k navrhovanej zmene zo strany Apple.
Apple tiež poukázali na to, že prechod na USB-C sa v technologickom svete už deje a to veľmi prirodzene buď samotným konektorom alebo riešením cez adaptér. Pripomeňme, že spoločnosť USB-C už využíva, napríklad v iPAdoch Pro, v MacBookoch, v prípade iPhonov sú to káble Lightning – USB-C. „Veríme, že Európska komisia bude hľadať riešenie, ktoré neobmedzí schopnosť nášho odvetvia inovovať,“ zaznelo z Apple.
Americká spoločnosť tiež predložila štúdiu z dielne Copenhagen Economics, ktorá poukazuje na to, že nútený prechod na USB-C by mohol stáť 1,5 miliardy EUR. Apple túto sumu dáva do protikladu 13 miliónmi EUR, ktoré sú v prípade povinného prechodu na USB-C spomínané s environmentálnymi výhodami.
Európska komisia sa so zjednotením portov nabíjačiek zaoberá viac ako desať rokov. Pripomína, že už v roku 2009 podpísali Apple, Samsung, Huawei a Nokia memorandum, podľa ktorého mali mať nové modely smartfónov vydaných od roku 2011 zjednotené porty. Európska komisia preto tvrdí, že ak nebola zo strany technologických spoločností vôľa ísť dobrovoľnou cestou, na rade použiť príkaz, teda vytvoriť jasný zákon. Komisia tiež avizovala, že najneskôr začiatkom februára zverejní štúdiu o vplyve univerzálneho nabíjacieho portu.