Povinné USB-C? Európska únia chce opäť zjednotiť všetky nabíjačky

ZDROJ | denvit (Pixabay)

O potrebe zjednotenia nabíjacích portov počúvame už roky. Aj keď sa už od vtedy rôznorodosť portov v tejto oblasti zúžila, k úplnému zjednoteniu ešte stále nedošlo. Európsky parlament preto opäť apeluje na výrobcov.

Jeden typ portu by mal byť využívaný na nabíjanie smartfónov, tabletov, čítačiek, prenosných počítačov či elektronických kníh. Túto ideu sa snaží pretlačiť Európska únia už od roku 2014 a do karát jej v tomto prípade zahral príchod portu USB-C, ktorý má potenciál túto úlohu splniť.

Aj dnes sa však na trhu objavujú smartfóny, ktoré využívajú starší, pomalší a menej výkonný microUSB port, nehovoriac o smartfónoch a tabletoch od spoločnosti Apple, ktoré využívajú proprietárny port Lightning.

Väčšina používateľov preto ešte stále musí vlastniť rozdielne nabíjačky na nabitie svojho notebooku, tabletu, smartfónu a prípadne aj slúchadiel, hoci by všetky tieto zariadenia mohli využívať na nabíjanie univerzálny port USB-C.

Pozrite si8 TB externý SSD disk? SanDisk ukázali prototyp, 1 TB USB-C kľúč je realitou

Nejde pritom len o pohodlie používateľov, ale aj o životné prostredie. Európsky parlament vo svojom stanovisku uvádza, že staré nabíjačky produkujú až 51 000 ton elektronického odpadu ročne. Najčastejšie pritom môže ísť o nabíjačky na staré telefóny a notebooky, ktoré už do novších modelov nie je možné zapojiť.

Výrobcovia prenosných zariadení sa utiekajú k staršiemu microUSB portu najmä z dôvodu nižších licenčných poplatkov za jeho použitie, ako aj z dôvodu preferencií používateľov na niektorých menej rozvinutých trhoch. V prípade spoločnosti Apple môže byť dôvodom aj stabilný príjem z certifikácie a predaja nabíjačiek a príslušenstva v rámci programu MFi (Made For iPhone).

Prechod väčšiny výrobcov z microUSB portu na USB-C je v podstate len otázkou času a prirodzeného technologického vývoja. V prípade spoločnosti Apple je však prechod na USB-C port ešte aj dnes otázny. Svetlom nádeje pre používateľov zariadení tejto značky je integrácia USB-C portu do najnovších generácií tabletu iPad Pro, ako aj jeho využitie na strane nabíjačky v prípade najnovšej generácie smartfónov iPhone, konkrétne pri modeloch iPhone 11 Pro a Pro Max.

Do úvahy však prichádza aj úplné odstránenie portov, z počiatku zo smartfónov a neskôr zo všetkých prenosných zariadení vrátane počítačov. Už dnes totiž väčšina prémiových smartfónov podporuje bezdrôtové nabíjanie Qi. Jednou z prvých spoločností, ktoré sa rozhodnú podniknúť tento kontroverzný krok, môže byť podľa posledných informácií práve spoločnosť Apple, ktorá by tak mohla urobiť už pri budúcoročných modeloch svojich smartfónov.

ZdrojEP

Komentáre k článku