Reklama

ESET ukázal ako bojuje proti vírusom

Marek Šimunek

Mali sme jedinečnú možnosť pozrieť sa do zákulisia najznámejšej antivírovej firmy, slovenskej spoločnosti ESET. Boli sme na miestach, kde sa bežne nepovolané oko ani nedostane a videli sme ako zamestnanci tejto úspešnej firmy ochraňujú celý svet pred počítačovými hrozbami.

História spoločnosti ESET je bohatá. Aj napriek tomu, že spoločnosť bola oficiálne založená až v roku 1992, zakladatelia ESETu už v roku 1987 vytvorili prvý antivírus známy pod skratkou NOD, čo v preklade znamenalo paralelu k obľúbenému seriálu tej doby „Nemocnica na okraji mesta“. NOD tak predstavoval Nemocnicu na okraji disku.

Pozrite si

Slovenský prezident otvoril Výskumné centrum ESET na FIIT STU

Za tú dobu sa však veľa vecí zmenilo a z ESETu sa stala svetová firma, ktorej bezpečnostné riešenia poznajú používatelia na celom svete. Samotná spoločnosť pritom globálne zamestnáva viac ako 900 ľudí a má niekoľko centier vo svete, ako aj sieť partnerov. My sme sa išli pozrieť do toho v Bratislave, teda konkrétne na sedemnáste poschodie Aupark Tower.

Ako prvé miesto, ktoré sme si pozreli, bola miestnosť s príznačným názvom Houston. Práve v tejto miestnosti pracujúci výskumníci a programátori, ktorí neustále analyzujú škodlivý softvér na celom svete a okamžite vytvárajú nástroje na jeho včasné zachytenie.

To, že ESET chráni celý svet prezrádza aj štvorica veľkých monitorov, ktoré vládnu stene pred pracovníkmi Houstonu. Zobrazujú sa na nich údaje od používateľov na celom svete (samozrejme za podmienky, že používatelia povolili poskytovanie svojich údajov spoločnosti ESET). Spoločnosť tak vidí nielen to, kedy sa v niektorej časti sveta zapínajú jednotlivé počítače, ale aj to, či aktuálne v danej oblasti vyvádza škodlivý softvér.

ESET sa samozrejme okrem jednotlivcov stará aj o množstvo firiem a spoločností, práve preto medzi produktami tejto spoločnosti nájdeme riešenia pre Windows, OS X, Linux ale aj mobilné platformy ako Android, Windows Phone, alebo dokonca Symbian. Prekvapením je, že v súčasnosti neposkytuje spoločnosť antivírové riešenie pre iOS, aj napriek tomu, že donedávna z veľkej časti používali zamestnanci firmy práve iOS zariadenia. Dôvod tohto rozhodnutia však nespočíva v lepšej ochrane iOS oproti iným platformám, ale ako sme sa počas návštevy dozvedeli, je to hlavne lepšia spolupráca iOS s Exchange servermi spoločnosti, ako v prípade iných platforiem.

Okrem počítačových systémov však ESET stále viac sleduje hrozby pre mobilné platformy. Škodlivý softvér sa hojne objavuje najmä pre OS Android, čo je spôsobené najmä jeho rozšírenosťou a dostupnosťou.

Práve pre Android ESET už dlhšiu dobu poskytuje riešenie Mobile Security, ktoré je navyše vo svojej základnej verzii zadarmo. Ako nám predstavitelia spoločnosti prezradili, malvér pre Android už nerastie takým tempom, ako tomu bolo v minulosti, no aj napriek tomu treba pri využívaní tejto platformy postupovať opatrne a neinštalovať aplikácie z neoverených zdrojov. Na pozore sa však treba mať aj v prípade inštalácie aplikácií z oficiálnych zdrojov.

Pozrite si

ESET objavil aplikácie z Google Play kradnúce v mobiloch prístupové údaje do Facebooku

Príkladom môžu byť aplikácie obsahujúce škodlivý kód v Google Play, ktoré ESET nedávno objavil. Ako nám prezradili predstavitelia spoločnosti ESET, Google má síce vlastné mechanizmy pre kontrolu škodlivého obsahu v aplikáciách, tie však nie vždy fungujú dokonale. V obchode sa tak môžu objaviť aplikácie, ktoré obsahujú škodlivý kód.

ESET tak už v minulosti informoval o niekoľkých aplikáciach, ktoré spadajú do kategórie „Ransomware“, teda škodlivých aplikácií, ktoré zablokujú používateľovi prístup k údajom v smartfóne a pre jeho opätovné získanie požadujú výkupné.

V žiadnom prípade však v podobnej situácii neplaťte výkupné, riešením je vymazanie systému do výrobných nastavení kombináciou tlačidiel, ktorá sa líši v závislosti od modelu smartfónu, ktorý používate. Ak bohužiaľ nemáte svoje údaje zálohované, ľahko o ne týmto spôsobom prídete.

Pozrite si

ESET spustil BETA verziu aplikácie Parental Control, na Google Play je zadarmo

Okrem toho nám zástupcovia spoločnosti ESET predviedli aj najnovšiu verziu aplikácie ESET Parental Control, o ktorej sme vás informovali už v lete. Jej cieľom je pomôcť vám ochrániť svoje ratolesti pred nevhodným obsahom na internete a rôznymi inými internetovými hrozbami.

Množstvo detí totiž začína používať smartfóny už v skorom veku a tak  získajú rodičia pomocou tejto aplikácie nástroj na kontrolu toho, čo vaše dieťa na internete vyhľadáva a kde sa pohybuje. Aplikácia umožňuje aj kontrolovanie času, ktorý vaše deti strávia hraním hier na smartfónoch a tabletoch, ale prináša aj novú funkciu Parental Message.

V tomto prípade sa jedná o nútené zobrazenie správy od rodiča, ktorá zmizne až po prečítaní správy vaším dieťatom a potvrdení jej zobrazenia. Podrobnejšie informácie o tejto aplikácii nájdete v našom staršom článku a ak by ste si ju chceli vyskúšať, môžete tak učiniť zadarmo. Aplikácia ESET Parental Control je totiž v beta verzii dostupná zadarmo v obchode Google Play.

ESET je skutočne svetovou firmou, ktorá to s bezpečnosťou myslí smrteľne vážne. Možnosť pozrieť sa do zákulisia takejto spoločnosti, ako aj na priebeh toho ako sú internetové hrozby sledované a ošetrované, je zážitkom.

 

Pozn. redakcie: Portál TECHBOX.sk je partnerom Denníka N, ktorého investormi sú aj šiesti spoluzakladatelia ESETu.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.