Reklama

ESA testuje nový lunárny rover na najväčšej európskej aktívnej sopke

Zdroj | ESA
Juraj Procházka
Zdroj | ESA
Zdroj | ESA

Očakáva sa, že diaľkovo ovládaný rover bude použitý v spolupráci Európskej vesmírnej agentúry ESA s americkou NASA počas misií programu Artemis. Slúžiť má, okrem iného, na zber geologických vzoriek z mesačného povrchu.

Pozrite si

NASA vyberá lokality pre Artemis Base Camp. Kde vznikne lunárna základňa?

Kým sa tak stane, je treba rover perfektne otestovať a na tento účel sa najlepšie hodia púšte, alebo svahy sopiek. Etna na Sicílii je najväčšou aktívnou sopkou v Európe a práve jej svahy si kvôli drsným podmienkam podobným Mesiacu vybrala ESA na testovanie lunárneho roveru.

Zdroj | ESA

Tím geologických vedcov sa spojil s astronautom ESA Thomasom Reiterom, aby testovali zber vzoriek hornín pomocou roveru. Astronaut, ktorý simuloval činnosť akoby na obežneh dráhe Mesiaca, v skutočnosti sedel  v hotelovej izbe v sicílskej Catanii, vzdialený 23 km od roveru nachádzajúceho sa vo výške 2 600 m na sopečných svahoch Etny. Keď Thomas Reiter prikázal roveru, aby zdvihol kamene, jeho ruka zažila presne to, čo cítilo chápadlo robota – ďalší rozmer diaľkového ovládania.

Záverečnú časť projektu ESA „Analog-1“ je súčasťou širšieho programu, realizovaného viacerými inštitúciami pod vedením Nemeckého leteckého a kozmického centra DLR. Projekt ARCHES (Autonomous Robotic Networks to Help Modern Societies) skúmal schopnosť autonómnych robotov spolupracovať a zdieľať dáta na sieťovom základe.

Zdroj | ESA

Haptická (hmatová) spätná väzba je jedinečná funkcia roveru, ktorú vyvinul tím dizajnérov ESA. Thomas Krueger, vedúci tímu laboratória ESA Human Robot Interaction Lab hovorí, že s hmatovou spätnou väzbou by ste skutočne cítili to, čo „cíti“ robot. Ak pohnete haptickým zariadením a robot sa dotkne prekážky, dotyk skutočne cítite. To umožňuje operátorovi vykonávať oveľa jemnejšie úlohy, aké by bez hmatovej spätnej väzby neboli možné.

Zdroj | ESA

Tento robot bol súčasťou tímu pozostávajúceho z dvoch DLR roverov – Lightweight Rover Unit (LRU) 1 a 2, pevného lunárneho pristávacieho modulu, ktorý dodával roverom Wi-Fi a napájanie, a z dronu na mapovanie povrchu. Technologický inštitút v Karlsruhe prispel pásovým vozidlom Scout podobným stonožke, optimalizovaným pre náročný terén, ktorý by mohol slúžiť aj ako spojka medzi interaktívnym roverom a pristávacím modulom.

Pozrite si

Podarilo sa: CAPSTONE mieri k Mesiacu

ESA plánuje nasadenie roveru v spolupráci s programom NASA Artemis. Pri návrate astronautov na Mesiac prispeje ESA viacerými vstupmi, vrátane modulov pre budúcu základňu na Mesiaci, výmenou za miesta pre európskych astronautov na lunárnej orbitálnej stanici Gateway. Tá sa bude používať ako východiskový bod pre misie na mesačný povrch a neskôr by mohla byť aj odrazovým mostíkom pre výpravy na Mars.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.