Dnešný deň je pre americkú vesmírnu spoločnosť RocketLab dôležitým míľnikom. Jej malá nosná raketa Electron vyniesla do kozmu CubeSat CAPSTONE, ktorý následne poputuje k Mesiacu. Tam má dôležitú úlohu – overiť modely obežnej dráhy NRHO okolo Mesiace, po ktorej bude obiehať aj lunárna orbitálna stanica Gateway.
Dráha NRHO (Near Rectilinear Halo Orbit) povedie okolo oboch pólov Mesiaca. Halo orbity sú trojrozmerné obežné dráhy, ktoré vedú v blízkosti niektorého z Lagrangeových bodov. Na tejto dráhe vytvárajú vzájomné účinky gravitačných síl Zeme a Mesiaca výnimočne stabilné podmienky.
RocketLab nie je nováčikom, pomocou dvojstupňovej rakety Electron už dopravila do vesmíru 146 satelitov (hlavne CubeSatov), ale doteraz to bolo vždy „len“ na nízku obežnú dráhu (LEO), rádovo do výšky niekoľkých stoviek kilometrov.
Niekoľkokrát odložený štart sa uskutočnil 28. júla o 11:55 SELČ z kozmodrómu RocketLab LC 1 na polostrove Māhia na Novom Zélande.
Sonda CAPSTONE (Cislunar Autonomous Positioning System Technology Operations and Navigation Experiment) spoločnosti Advanced Space z Colorada je prvým nákladom RocketLab, ktorý opustí sféru zemskej príťažlivosti. Electron aj v tomto prípade síce dopraví CAPSTONE len na eliptickú orbitu okolo Zeme, ale booster Photon, ktorý sa od 2. stupňa rakety oddelil asi 9:15 min. po štarte, ju neskôr potiahne k Mesiacu. Nebude to však žiadna rýchlovka, cesta na mesačnú obežnú dráhu potrvá až štyri mesiace.
Lunar Photon s pripojeným CubeSatom CAPSTONE bude obiehať Zem po eliptických fázových obežných dráhach počas deviatich dní, kým nedosiahne rýchlosť pre Trans Lunar Injection (TLI), ktorá odošle CAPSTONE do vesmíru, na obežnú dráhu s nízkym energetickým transferom do blízkosti Mesiaca.
Sonda CAPSTONE bude testovať nároky obežnej dráhy NRHO na jej korekcie pomocou raketového pohonu sondy. Ďalším dôležitým poslaním je však aj testovanie nového navigačného systému, ktorý má zisťovať polohu sondy bez toho, aby sa spoliehal na pozemské stanice. Využije pritom sondu NASA Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), ktorá pracuje na obežnej dráhe Mesiaca od roku 2009.
Priebeh štartu misie CAPSTONE si môžete pozrieť v nasledujúcom videu. Samotný štart začína od 58:40 min., telemetria je v neskorších fázach doplnená animáciou.
RocketLab si pripísala na konto ďalší úspešný štart s malým satelitom, ale čoskoro by mohla siahať aj k vyšším váhovým kategóriám a stať sa tak silnejšou konkurenciou pre SpaceX. Jej novovyvíjaná raketa Neutron bude mať nosnosť na LEO až 8 ton, takže sa podstatne rozšíri portfólio nákladov, ktoré bude schopná vynášať.