Reklama

Ericsson, Verizon a Intel ukázali „rýchle a zbesilé“ 5G  

Zdroj | 3GPP
Juraj Procházka
Zdroj | 3GPP
Zdroj | 3GPP

Fixné bezdrôtové technológie sa na pripojenie do internetu používajú už dlhšie. Vďaka sieťam 4G úspešne konkurujú metalickým káblom, aj internetu cez satelit.

Udržať vysokorýchlostné pripojenie s nízkou latenciou aj pri vysokých rýchlostiach pohybujúceho sa objektu, je však náročnejšie. Moderné siete sa s tým ale dokážu vyrovnať.

Pozrite si

Čo je nového v 5G, 100x rýchlejšej sieti oproti 4G?

Ako to zvládne tá najmodernejšia technológia, ktorá ešte len nakúka do dverí, testovali – kde inde, ak nie na pretekárskej dráhe. Na okruhu Indianapolis Motor Speedway uskutočnili  Ericsson, Verizon a Intel test predštandardu technológie 5G.

Pevné a nomádske pripojenie kladie na rádiové technológie nižšie nároky, ako pripojenie v rýchlych dopravných prostriedkoch. Komerčné využívanie 5G sa však blíži (má tu byť v roku 2020) a technologickí inovátori testujú limity tejto technológie.

Zdroj | Ericsson

Spoločnosti Ericsson a Verizon nedávno otestovali 5G sieť na okruhu v Indianapolise, pričom ukázali, ako môže inteligentná sieť maximalizovať rýchlosť širokopásmového pripojenia presným určením polohy zariadenia – aj keď sa nachádza v pohybujúcom sa aute.

Zdroj | Ericsson

Dom, pripojený do 5G siete, využíval domácu bránu založenú na platforme Intel 5G Mobile Trial Platform a technológii od Intelu, ktorá umožňuje živý prenos z pretekárskej dráhy vo virtuálnej realite a vysielanie 360-stupňového videa v rozlíšení Ultra HD.

Pozrite si

Samsung a Deutsche Telekom demonštrovali garantovanú latenciu v sieťach 5G

Dom ležiaci neďaleko známeho okruhu Indianapolis Motor Speedway je súčasťou predkomerčného skúšobného nasadenia 5G siete od amerického operátora Verizon. Verizon, Ericsson a Intel tu predvádzajú množstvo spôsobov, ako môžu spotrebitelia maximálne využívať vysokorýchlostné siete s nízkou latenciou.

Testovanie 5G pripojenia v pohybujúcom sa vozidle na okruhu v Indianapolise. V priebehu živého testovania sedel hlavný inžinier spoločnosti Ericsson Bill Goodman v pohybujúcom sa vozidle a sťahoval 4K video prostredníctvom 5G pripojenia. Nasledoval „test naslepo“, pri ktorom vodič šoféroval vozidlo s nasadenou helmou pre virtuálnu realitu podľa videa, nasnímaného kamerou na kapote auta.

Zdroj | Ericsson

Počas testu v pohybe bola dosiahnutá stabilná rýchlosť širokopásmového pripojenia prevyšujúca 6,4 Gbit/s v automobile, pohybujúcom sa rýchlosťou viac ako 96 km/h. Umožnila to dosiahnuť pokročilá rádiová technológia, adaptívne anténové sústavy a technológie od Ericssonu vrátane beamformingu a beamtrackingu.

Pozrite si

Prvú 5G sieť cez kontinenty skúsi Ericsson

S rýchlosťou, ktorá až 100-krát prevyšuje rýchlosť 4G, budú mať zákazníci v domácnostiach pripojených k 5G sieti prístup k aplikáciám ako sú bezpečnostné kamery založené na cloudovej architektúre. Získajú aj plynulejšie zážitky z virtuálnej a rozšírenej reality. Zároveň vznikne možnosť pripojiť k sieti nespočetné množstvo zariadení internetu vecí, čo je jedným z hlavných cieľov 5G technológie.

Zdroj | Ericsson

Piata generácie bezdrôtových mobilných sietí prinesie rozšírenie pevného bezdrôtového, aj mobilného širokopásmového pripojenia, služieb s nízkou latenciou a masívnym rozsahom pre internet vecí.

Zrejme to bude mať za následok transformáciu celých priemyselných odvetví a v konečnom dôsledku aj nášho životného štýlu. Či je to úplne ideálna cesta nášho budúceho vývoja, zatiaľ nie je isté, a popri nadšení z nových technológií je namieste aj istá racionálna opatrnosť.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.