Reklama

Samsung a Deutsche Telekom demonštrovali garantovanú latenciu v sieťach 5G

Zdroj | Deutsche Telekom
Juraj Procházka
Zdroj | Deutsche Telekom
Zdroj | Deutsche Telekom

Garantovaná latencia (GLA) je jednou z hlavných čŕt, ktorými sa technológie mobilných sietí 5G líšia od predchádzajúcich sietí 4G a starších. Latencia je pre éru sietí 5G kriticky dôležitá, pretože siete 5G podporujú riadenú stabilnú nízku latenciu podľa požiadaviek konkrétnych aplikácií.

Pozrite si

Nokia predviedla 5G FIRST

Podľa prvotných špecifikácií mala byť latencia v sieťach 5G „minimálne 5x nižšia“ ako v sieťach LTE. LTE pritom dosahuje slušnú latenciu, viac-menej porovnateľnú s pripojením cez metalické prenosové technológie ako xDSL a lepšiu ako WiFi. V skutočnosti bude rozdiel omnoho väčší.

Podľa reálnych meraní spoločnosti OpenSignal dosahuje LTE v živých pripojeniach latenciu v priemere 98 ms. Pritom HSPA+ má latenciu 172 ms a Wi-Fi 151 ms.

Zdroj | OpenSignal

Siete 5G ale prinesú dramatickú zmenu. Takú, že si ju takmer nedokážeme ani predstaviť. Deklarovaná latencia má totiž dosahovať 1 ms (maximálne!), rýchlosť sťahovania dát až 20 Gbit/s a kapacita siete má byť až milión zariadení na km2. Väčšina z nich však bude patriť do oblasti internetu vecí a bude komunikovať mnohonásobne pomalšie, než bude sieťové maximum.

Pozrite si

OpenSignal odhaľuje reálne kvality a rýchlosti mobilných sietí

Takáto nízka latencia je však v skutočnosti jedným z najväčších technických problémov, ktoré musia vývojári rozlúsknuť. Kvôli nej sa bude musieť architektúra sietí 5G výrazne líšiť od všetkého, čo sme tu mali doposiaľ. Spoločnosti Samsung Electronics a DT úspešne predviedli na veľtrhu MWC 2017 garantovanú latenciu v sieťach 5G (GLA) v rámci kompletného sieťového prenosu.

Zdroj | Deutsche Telekom

Počas ukážky v stánku Deutsche Telekom boli prostredníctvom rádiového komunikačného systému 5G od Samsungu podporujúceho technológiu GLA prepojené dve robotické ramená.

Pozrite si

Špecifikácia 5G sietí je bližšie, zrýchlia stonásobne

Po aktivácii technológie GLA s nízkou a riadenou latenciou sa vďaka synchronizovaným pohybom oboch paží podarilo bezpečne premiestniť krabicu na určené miesto.

Zdroj | Deutsche Telekom

Keď bola GLA aktivovaná iba pri jednom ramene, rôzne hodnoty latencie spôsobili, že sa ramená pohybovali rôznou rýchlosťou a škatuľu pustili. Názorne to ilustruje kritickú dôležitosť presnej synchronizácie strojov. Tú sa vďaka nízkej latencii v sieťach 5G s technológiou GLA podarí dosiahnuť.

„Schopnosť riadiť latenciu v celej sieti spájajúcej koncové zariadenia zaručuje užívateľom v ére technológií 5G bezprecedentnú úroveň kvality služieb, ktorá by sa s predchádzajúcimi technológiami nedala dosiahnuť,“ povedal Bruno Jacobfeuerborn, technický riaditeľ Deutsche Telekom.

Technológia GLA umožňuje efektívne využitie obmedzeného spektra rádiových frekvencií a zaručuje efektívnu organizáciu a využitie času. Preto je ideálnou voľbou pre rôzne sektory, vrátane tých, ktoré vyžadujú komunikáciu v reálnom čase a garantovanú kvalitu služieb (QoS), ako sú priemyselné služby a autonómne vozidlá.

Pozrite si

MWC 2015 | Ericsson ukázal 5G technológiu naživo

Akú nízku hodnotu latencie počas prezentácie demonštračný systém reálne dosahoval, spoločnosti v tlačovej správe neuviedli. Dosiahnuť hodnoty pod 1 ms však bude v živej sieti extrémne náročné. Dôvodom je fyzika a rýchlosť šírenia elektrických (prípadne optických) signálov po kábloch. Každý segment siete a komunikujúce zariadenie pritom pridá svoj diel oneskorenia.

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.