Reklama

EOX vytvorila snímku Zeme s extrémnym rozlíšením 80 miliónov megapixelov

Zdroj | EOX
Juraj Procházka
Zdroj | EOX
Zdroj | EOX

Sentinel-2 je misia Európskej vesmírnej agentúry (ESA), ktorá je súčasťou európskeho vesmírneho programu na pozorovanie Zeme Copernicus. Jej úlohou je dodávať snímky meniaceho sa zemského povrchu s vysokou presnosťou a detailnosťou. Misia pozostáva z dvoch identických družíc Sentinel-2A a Sentinel-2B.

Pozrite si

Satelit Sentinel 1A odštartoval európsky projekt Copernicus

Prvý zo satelitov bol vypustený do vesmíru 23. 6.2015 a 7. marca 2017 sa na obežnú dráhu dostal aj satelit Sentinel-2B.

Dáta z družíc Sentinel 2 pomáhajú poľnohospodárom pri sledovaní zmien vo vegetácii, aj pri rýchlom riešení krízových situácií po živelných pohromách a podobne. Ale využívajú ich aj tretie strany na poskytovanie rôznych geoinformačných služieb.

Krištáľovo čistý pohľad

Zaujímavé riešenia na báze údajov zo satelitov Sentinel-2 vytvorila rakúska spoločnosť EOX IT Services GmbH. Pomocou špeciálnych algoritmov a počítačového spracovania vytvorili celosvetovo prvú globálnu fotomapu / mozaiku / bez oblačnosti.

Zdroj | ESA

Už v marci, v čase vypustenia satelitu Sentinel-2B prezentovala EOX mozaikovú bezoblačnú mapu Európy. Táto testovacia verzia slúžila na optimalizáciu a zefektívnenie tvorby snímok a základného softvéru. Podarilo sa tak spracovanie dát zrýchliť o 50%.

Zdroj | EOX

Táto vrstva je teraz integrovaná do aplikácie EOX :: Maps a môže byť použitá na viaceré účely. Druh mapy sa dá priamo v aplikácii prepínať.

Pozrite si

Google Earth Timelapse ukazuje, ako sa Zem zmenila za 32 rokov

To by samo o sebe nebolo unikátne, zaujímavá je však práve bezoblačná fotomapa, ktorá je už dostupná pre celú planétu a môžete si ju pozrieť na adrese https://s2maps.eu/. Na rozdiel od Google Earth poskytujú bezoblačné zábery bezprecedentné rozlíšenie a detaily.

Náročné spracovanie

Aby sa zbavili mrakov, použili technici z EOX-u kombináciu oblačných masiek a algoritmus výberu pixelov, ktorý sa pokúša vybrať z časového radu pixel bez oblačnosti alebo oblačných tieňov. Pretože výber sa deje pixel po pixeli, ide o náročné operácie.

 

Zdroj | EOX

Pre vizuálne atraktívnu mozaiku, je potrebné snímať Zem počas leta, kedy množstvo vegetácie celoročne vrcholí. Tým ale vznikajú časové rozdiely pre severnú a južnú pologuľu, kde sú ročné obdobia o pol roka posunuté.

Samostatnú výzvu predstavuje rovníkové pásmo so svojim hustým pásom oblačnosti, ktorú podporuje stret severných a južných vetrov. Preto je pre trópy potrebné zbierať údaje po celý rok.

250 TB dát pre rozlíšenie 80 terapixelov

To sú dôvody, prečo nie je možné bezoblačnú mapu Zeme vytvoriť v „reálnom“, alebo aspoň v približne rovnakom čase. Okrem toho zosnímanie celého povrchu planéty trvá satelitom niekoľko dní a množstvo obehov.

Použité časové intervaly sú preto rôzne. Pre severnú pologuľu boli použité údaje od mája do septembra 2016, zatiaľ čo pre južnú pologuľu sa spracovali dáta od novembra 2016 do marca 2017 (v oboch prípadoch ide zhruba o letné obdobie). Tropické oblasti sú ale mapované pomocou údajov zozbieraných od mája 2016 do apríla 2017, teda prakticky za rok.

Zdroj | EOX

Výsledkom poskladanej foto mozaiky je bezoblačná snímka Zeme v extrémnom rozlíšení – obsahuje až 80 biliónov pixelov. Pre jej vytvorenie musela firma EOX IT Services spracovať až 250 terabajtov dát.

Pozrite si

ESA chce byť silným hráčom v sieťach 5G. Presadzuje satelity

Európsky projekt Copernicus sa má ďalej rozširovať. Do roku 2021 bude mať sústavu šiestich družíc a do roku 2030 môže podľa analýz do európskeho rozpočtu priniesť 30 miliárd eur a vytvoriť cca 50 000 nových pracovných príležitostí. Verme teda, že sa objaví viac podobne atraktívnych aplikácií, dostupných aj pre širokú verejnosť.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.