Témou aktuálneho ročníka súťaže FIRST LEGO League je práca s energiou a tím bratislavských študentov Hexadron prichádza s vlastným inovatívnym riešením.
Vďaka projektu Energized Sink chcú s dostupnými technológiami recyklovať použitú vodu z kuchynského drezu v domácnostiach. Vedia tak znovu použiť vodu a hlavne teplo v nej uložené.
Súťaže FIRST LEGO League sa každoročne celosvetovo zúčastňujú desaťtisíce tímov študentov, ktorí sa okrem programovania LEGO robotov venujú aj tvorbe vlastného inovatívneho projektu. Témou aktuálneho ročníka je Energia a tím bratislavských študentov stojí za jedným z projektov. Hexadron sa venuje recyklácii tepelnej energie z použitej vody v domácnostiach.
Ako súčasť výskumu témy absolvovali študenti viaceré stretnutia s odborníkmi a aj vďaka vlastnému výskumu si vytvorili podrobnú mapu súčasného stavu narábania s energiou. V Hexadrone si ale uvedomili, že riešeniam sa už desaťročia venuje obrovské množstvo špičkových odborníkov a je ťažké dosiahnuť výrazný skok dopredu.
Tím Hexadron sa teda zameral na drobné riešenie pre získanie a recykláciu energie, ktorá nám až doteraz každodenne unikala. Na zohriatie vody na prípravu špagiet spotrebujeme asi toľko energie, čo vydá špičkový cyklista počas bežného tréningu. Toto teplo ale nijako spätne nerecyklujeme, vodu vylievame priamo do kanálov, prinajlepšom tým vyhrievame potkanom potrubia.
Hexadron s pomocou vlastného prieskumu vo viacerých domácnostiach zmapoval využívanie teplej vody. Medzi najväčšie spotrebiče patrila sprcha, práčka a kuchynský drez. „Zmapovali sme existujúce riešenia, na súčasnom trhu už existuje bohatá ponuka pre energeticky moderné domácnosti. Rekuperačné trubky vedia získať menšiu časť tepla odpadovej vody. Najmodernejšie sprchy, ako najväčší spotrebič teplej vody v domácnostiach, si dokonca filtrujú a znovu využívajú teplú vodu. Nič podobné ale nenájdeme pre umývadlá.“ zhodnotil člen tímu Peter.
Na recykláciu vody z kuchynského drezu sa študenti inšpirovali bežne dostupnou technológiou. Nájdeme ju v umývačke riadu, ktorá počas jedného cyklu znova použije tú istú vodu viackrát, vďaka viacerým filtrom, ohrievaču a zásobníku vody. Navrhované zariadenie sa má pripojiť priamo na sifón, z ktorého bude voda upravená na použitie ako teplá voda v kohútiku. Vďaka tomu prístroj priamo šetrí množstvo použitej vody a aj tepla uloženého priamo v nej. Študenti nazvali svoj projekt Energized Sink.
Z pohľadu používateľa má byť prevádzka len s minimálnym zásahom, všetky kroky sú automatizované. Zariadenie sa pripojí priamo na sifón odpadovej vody v umývadle. Voda prejde cez vyrovnávaciu nádrž cez sériu filtrov, od najhrubších nečistôt až po UV filter, ktorý zabezpečí jej vysokú čistotu. Ďalším krokom je kontrola čistoty a doohriatie vody pre použitie v kohútiku. Využitím teplejšej vody sa zmenší ohrievaný rozdiel a teda aj ušetrí energia. Ohriata voda sa uskladní do zásobníka, ktorý vieme prirovnať ako bojler pre kohútik. V prípade, že neprichádza dostatok vody cez filter, tak zariadenie doohreje čistú vody z rozvodu, aj keď to nebude preferované. Tiež bude obsahovať viaceré bezpečnostné prepady, pokiaľ by kvalita vody nebola dostatočná.
Hexadron si s projektom dôveruje, už podľa predbežných prepočtov má riešenie v štvorčlennej domácnosti návratnosť do troch rokov. Aktuálne existuje iba prototypová maketa z pospájaných dielov umývačky. Ako ale študenti zdôrazňujú, ide o projekt postavený na dostupných technológiách, s potenciálom ďalej inovatívne zmenšovať našu spotrebu energie. Privítali by ste aj vy inovatívny projekt Energized Sink?