Reklama

Elon Musk varuje Ukrajincov, Starlink sa môže stať terčom pri bombardovaní

Zdroj | Mykhailo Fedorov
Stanislav Vinc
Zdroj | Mykhailo Fedorov
Zdroj | Mykhailo Fedorov

Elon Musk spustil minulý týždeň predčasne na Ukrajine svoj satelitný internet Starlink a do zasiahnutých oblastí dodal aj prvú várku terminálov, ktorá umožní Ukrajincom komunikovať so svetom aj pri výpadkoch pevného či mobilného internetu. Teraz im odkazuje, aby si pri jeho používaní dávali veľký pozor.

Elon Musk včera na sociálnej sieti Twitter zverejnil príspevok, v ktorom varuje Ukrajincov, že jeho sieť satelitného internetu Starlink, sa môže stať terčom útokov.

Dôležité upozornenie: Starlink je v niektorých častiach Ukrajiny aktuálne jediný funkčný neruský komunikačný systém, pravdepodobnosť jeho zacielenia je teda vysoká. Prosím, používajte ho opatrne.

Na otázku jedného z fanúšikov, ako ho majú ľudia využívať s opatrnosťou, Elon Musk odpovedal pragmaticky, „Zapnite Starlink iba keď ho potrebujete a anténu umiestnite čo najďalej od ľudí… Anténu prekryte ľahkou kamuflážou, aby ste zabránili jej vizuálnej detekcii“, dodal Elon Musk.

Pozrite si

Starlink – akú má odozvu, dá sa prenášať, čo zvláda a dá sa vrátiť?

Musk v ďalšej odpovedi pripustil, že Starlink sa môže okrem fyzických útokov priamo na používateľov stať aj terčom pre hackerov pri kyberútokoch. Stalo sa tak podľa neho aj pri satelitnej službe Viasat, ktorej používateľské terminály na Ukrajine boli v deň ruskej invázie nefunkčné.

Starlink z autozásuvky

Podpredseda vlády Ukrajiny a minister pre digitálnu transformáciu Ukrajiny Mykhailo Fedorov predvčerom na sociálnej sieti Twitter osobne poďakoval Muskovi a spoločnosti SpaceX za to, že zasiahnuté ukrajinské mestá udržiava pripojené k internetu.

V príspevku zároveň spomína, že satelity a ďalšie služby udržiavajú online použitím generátorov a Muska spolu s ďalšími označenými spoločnosťami sa pýta, či v tomto smere nemajú nejaké nápady.

SpaceX podľa Elona pracuje na softvérovej aktualizácii, ktorá zníži elektrickú spotrebu satelitov natoľko, aby bolo Starlink možné napájať z 12V autozásuvky. Spoločnosť zároveň aktivovala mobilný roaming, vďaka čomu dokáže byť anténa pripojená k internetu aj v prípade, že je namontovaná na pohybujúce sa vozidlo.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.