Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Elon Musk: roboty a počítače urobia všetku prácu, univerzálny príjem bude nutný

Elon Musk: roboty a počítače urobia všetku prácu, univerzálny príjem bude nutný
Zdroj | GIZMODO
Juraj Procházka
Elon Musk: roboty a počítače urobia všetku prácu, univerzálny príjem bude nutný
Zdroj | GIZMODO
Zdroj | GIZMODO

Keď nedávno Švajčiari v referende hlasovali o zavedení minimálneho garantovaného príjmu pre všetkých, väčšina ľudí si myslela, že azda žartujú. Takzvaný univerzálny príjem vo výške 2 500 frankov (asi 2 250 eur) nakoniec voliči odmietli, ale nie je to taký nezmysel, ako by sa mohlo zdať na prvý pohľad.

Pozrite si

Umelá inteligencia sa zaobíde aj bez internetu

Uvedenú sumu mal dostávať každý, bez ohľadu na to či pracuje, alebo nie. Odhliadnuc od výšky sumy, ktorá je päťnásobkom minimálnej mzdy na Slovensku, má zavedenie takéhoto príspevku aj svoje výhody. Štát by zároveň s ním zrušil vyplácanie aj všetkých sociálnych dávok a byrokratický aparát, ktorý je s ním spojený by sa mohol venovať užitočnejšej práci.

Vo virtuálnom raji

A práve o práci to celé je. Šéf Tesly Motors a SpaceX Elon Musk si myslí, že z dôvodu masívnej automatizácie výroby budeme nakoniec potrebovať základný univerzálny príjem, uviedol portál GIZMODO. Informačné technológie a roboty nás pripravia o prácu. Kontrolu umelej inteligencie pritom Musk berie veľmi vážne a s ďalšími kľúčovými postavami hi-tech sféry vystríha pred jej rizikami.

https://www.youtube.com/watch?v=kjpkJMgNzqg

Podobný názor má aj známy český ekonomický analytik Tomáš Sedláček, ktorý sa venuje, okrem iného, aj dopadom digitálnej revolúcie na vývoj ekonomiky a spoločnosti.

Sedláček dokonca hovorí o veľkom sťahovaní národov do virtuálnej reality. O pár desaťročí vraj možno budeme chodiť do reálneho sveta len kvôli zážitkom, tak ako dnes chodíme do lesa, alebo na výlety. Výrobcov obuvi čakajú ťažké časy.

Pozrite si

Matrix je všade, tvrdí Elon Musk

Svet sa zmení na akýsi matrix, ale v pozitívnom zmysle – vstup do virtuálneho sveta bude dobrovoľný. Presun našej inteligencie, vôle a vedomia do digitálneho vesmíru môže byť podľa Sedláčka ďalším vývojovým štádiom ľudstva. Hinduisti, budhisti a Elon Musk si naopak myslia, že vo virtuálnej realite žijeme odjakživa, tu, na Zemi.

Koláče aj bez práce

Automatizácia a robotizácia už dnes odbúrala množstvo pracovných pozícií v automobilkách a v spracovateľskom priemysle. Vo vyspelých krajinách sa trh s týmto stavom vysporiadal vytváraním nových pracovných miest vo sfére služieb.

Zdroj | Quantic Post

No rozvoj IT a robotiky, ale najmä zdokonaľovanie umelej inteligencie „zatočí“ aj s týmito a mnohými ďalšími pozíciami. Podľa Sedláčka medzi prvými padnú za obeť rôzni poradcovia a experti, prekladatelia a mnoho iných. Už dnes dokáže počítač vybavený umelou inteligenciou písať politické a športové články a komentáre sotva rozoznateľné od diela živého autora.

Pozrite si

Európu očarí nový Honda Asimo

Niektorí analytici si myslia, že v budúcnosti, keď sa všetko bude vyrábať „samo“, ľudia už nebudú vôbec pracovať, aspoň nie kvôli zarábaniu na živobytie. Budú sa venovať len zábave, umeniu a voľnočasovým aktivitám. K tomu budú mať aj onen základný univerzálny príjem, ktorý im zabezpečí naplnenie komunistického kréda „každému podľa jeho potrieb“.

Nielen technická, ale aj mentálna vyspelosť

Iní experti si však myslia, že obraz takejto dekadentnej spoločnosti, oproti ktorej bol aj život v starovekom Ríme len slabým odvarom, je nesprávny. Podľa nich sa budú vytvárať nové pracovné pozície pre ľudí, aj v oblastiach, kde dnes žiadne pracovné miesta neexistujú.

A ľudia, aby sa celkom nenudili, budú pracovať aspoň určitú krátku dobu denne, aj keď by to v skutočnosti nepotrebovali.

Ako to celé dopadne, uvidíme. Isté je, že digitalizácia a robotizácia nemá zatiaľ žiadne tendencie spomaliť, nehovoriac o zastavení vývoja. Lenže na stav, kedy budeme hojnosť rozdeľovať každému, bez ohľadu na jeho „zásluhy“, budeme musieť ešte výrazne mentálne dozrieť.

Dnes mnohí nedokážu odpustiť nezamestnaným poberanie dávky v hmotnej núdzi. Ako to zvládneme, keď práca bude dobrovoľná a každý bude mať nárok na univerzálny príjem?