- #E-mobilita
- 4 min.
- 27.8.2024
Elon Musk odhalil „Cortex“. Superpočítač Tesly bude trénovať AI pre autopilota
Elon Musk predstavil nový superpočítač „Cortex“ od Tesly, ktorý by sa mohol stať jedným z najväčších na svete, hoci ešte nie je celkom pripravený na prevádzku. Prvý pohľad do vnútra Cortexu, superpočítačového klastra Tesly v areáli Giga Texas, poskytol Musk v krátkom videu na sociálnej sieti X.
Generálny riaditeľ Tesly, ktorý v posledných rokoch čoraz viac posúva ťažisko automobilky smerom k umelej inteligencii (kvôli Full Self-Driving (FSD) a humanoidným robotom Optimus), označil tento projekt za kritický pre spoločnosť Tesla. Obrovský sálový superpočítač pre trénovanie AI potrebuje veľký výpočtový výkon a s tým sú spojené energetické nároky na chladenie.
„Video z vnútra Cortexu z dnešného dňa, obrovského nového superklastra pre tréning AI, ktorý sa stavia v sídle Tesly v Austine na riešenie AI v skutočnom svete“, napísal Musk vo svojom príspevku na X.
Ako vidieť vo videu, superklaster Giga Texas sa skladá z radov stojanov s GPU H100/H200 od spoločnosti Nvidia. Musk pred časom na sieti X poznamenal, že Cortex bude obsahovať približne 100 000 GPU H100/H200, čo by malo poskytnúť dostatočne robustnú silu pre tréning AI v Tesle.
Úspešnost plánovanej siete Robotaxi, o ktorej hovoril Elon Musk vo svojom pláne Master Plan, Part Deux už v roku 2016, je veľmi závislá na FSD. Robot Optimus má zas potenciál zmeniť niekoľko odvetví, vrátane výrobných prevádzok. Musk sa pred časom vyjadril, že o niekoľko rokov bude Optimus hlavným výrobným artiklom Tesly.
Cortex je obrovský superpočítačový klaster. Kvôli svojej veľkosti si vyžiadal rozšírenie hlavnej budovy Giga Texas. Musk tiež spomenul, že Cortex tento rok bude vyžadovať chladenie s výkonom asi 130 MW a neskôr, keď sa v nasledujúcich 18 mesiacoch rozšíri, stúpne potreba chladiaceho výkonu na 500 MW.
Pre ilustráciu, na zabezpečenie elektrickej energie s takýmto výkonom by bol potrebný zhruba jeden blok jadrovej elektrárne Mochovce. Supervýkonné a energeticky úsporné čipy Prodigy od spoločnosti Tachyum, ktoré mali priniesť dátové centrá s výrazne nižšou spotrebou energie sa stále pohybujú v štádiu prototypov a zdá sa, že v reálnych superpočítačoch sa len tak ľahko neobjavia. Dúfajme, že niekedy v budúcnosti áno.
Podľa magazínu Electrek v súčasnosti beží Cortex na dočasnom chladiacom systéme a nebude plne funkčný, kým nebude dokončená chladiaca jednotka. Zábery areálu Giga Texas z dronu však ukazujú, že práce na budovaní rozsiahleho chladiaceho systému superpočítača v blízkosti Cortexu sú v plnom prúde.
Superklaster v Giga Texas nie je jediným superpočítačom, ktorý Tesla postaví pre svoje úsilie pri vývoji systému FSD. Začiatkom tohto mesiaca firma podpísala dohodu s Buffalom v štáte New York o predĺžení záväzku spoločnosti prevádzkovať Giga New York na ďalších päť rokov do roku 2034. V rámci dohody Tesla investuje 500 miliónov dolárov do projektu superpočítača Dojo v Buffale, pričom do konca budúceho roka do projektu investuje 350 miliónov dolárov. Očakáva sa, že Dojo, podľa predchádzajúcich prezentácií Tesly, pomôže pri vývoji systémov autonómneho riadenia FSD.