Elon Musk chce dostať umelú inteligenciu pod kontrolu

ZDROJ | Tesla Motors

„S umelou inteligenciou vyvolávame démona“, povedal Elon Musk, keď varoval pred rizikom, spojeným s nekontrolovaným vývojom autonómnych inteligentných strojov. „Vraždiace roboty“ sú pritom len jedným z aspektov takéhoto rizika. Umelá inteligencia totiž vôbec nemusí mať fyzickú podobu nejakého robota, alebo iného pohyblivého stroja. Môže fungovať (a prípadne škodiť) aj v informačných sieťach, kde by mohla vytvoriť obrovský umelý supermozog.

Pozrite si„Železný muž“ nechce stroje – otrokárov

Z tohto pohľadu môže vyzerať trochu kontroverzne najnovšia Muskova aktivita, keď oznámil, že podporí neziskovú organizáciu OpenAI. Má to však svoju logiku. Pred nepriateľom sa dokážeme najlepšie ubrániť tak, že ho ovládneme. A to sa dá len cestou jeho dokonalého spoznania.

„OpenAI je nezisková výskumná spoločnosť zameraná na umelú inteligenciu. Naším cieľom je rozvinúť digitálnu inteligenciu takým smerom, ktorý bude najlepšie slúžiť ľudstvu ako celku, bez starosti o finančnú návratnosť,“ uvádza sa na blogu OpenAI. (Pozn.: AI je anglická skratka pre umelú inteligenciu – Artificial Intelligence.)

AI
ZDROJ | IEET

Zakladatelia spoločnosti chcú výskum podporiť počas niekoľkých rokov sumou 1 miliardy USD. Okrem Elona Muska, ktorý sa stal spolu-predsedom OpenAI (spolu so Samom Altmanom), organizáciu podporili aj ďalší miliardári – spoluzakladateľ LinkedIn Reid Hoffman, spoluzakladateľ PayPal-u Peter Thiel, alebo investor špekulatívneho kapitálu, spomínaný Sam Altman.

Altman sa vyjadril, že zmyslom OpenAI je výskum systémov umelej inteligencie, ktoré sú čoraz bližšie k realite. A poslaním organizácie je podeliť sa s týmito technológiami so všetkými, nielen „s akcionármi spoločnosti Google“.

Pozrite siEx_Machina: kedy prestáva byť umelá inteligencia umelou?

Ako budeme schopní zabrániť zneužitiu umelej inteligencie dnes nie je jasné, ale isté je, že akonáhle to bude technicky možné, zbrojárske koncerny sa budú snažiť vyrábať inteligentné zbraňové systémy – od humanoidných robotov, po inteligentné autonómne drony. Nakoniec, robia to už dnes.

Proti technologickému zlu sa potom možno budeme musieť brániť aj silou a bude to ako v klasických westernoch. Zlého chlapíka s pištoľou eliminuje spravodlivý chlapík s pištoľou. Akurát, že obaja budú možno inteligentné stroje. Ak vám to pripomína scenár filmov o terminátorovi, nie ste ďaleko od pravdy.

 

ZdrojOpenAI

Komentáre k článku