Reklama

Ex_Machina: kedy prestáva byť umelá inteligencia umelou?

PR článok

Alex Garland, autor slávneho románu Pláž a scenárista sci-fi Sunshine, natočil psychologický sci-fi thriller z blízkej budúcnosti, v ktorom ukazuje ako to dopadne, keď sa hráte na Boha. Ex_Machina prichádza do slovenských kín 30.apríla.

Ex_Machina

Dvaja muži a jedna žena tvoria súčasť veľmi neobvyklého vzťahového trojuholníka, ktorý sa vytvoril ako dôsledok experimentu. Hľadanie hranice, po ktorej umelá inteligencia prestáva byť umelou sa zvráti na psychologický boj, v ktorom sa dôvera štiepi medzi ľudí sa stroj.

Ex_Machina

Caleb (Domhnall Gleeson) mal neuveriteľné šťastie. Vo firemnej súťaži vyhral hlavnú cenu, týždenný pobyt na horskej chate svojho zamestnávateľa, geniálneho vedca Nathana (Oscar Isaac). V okamihu keď uprostred pustiny vyskočí z vrtuľníka, dôjde mu, že na tento týždeň len tak nezabudne. Lenže ani najbujnejšia fantázia by ho nedokázala pripraviť na to, čo ho čaká v supermodernej stavbe pripomínajúcej protiatómový bunker.

Ex_Machina

Prvotný ostych zaženie Nathanov priateľský prístup. Potom sa však zoznámi s Avou (Alicia Vickander). Priateľské dievča s krásnou tvárou. Obvody v jej priesvitnom tele prezrádzajú, že je v skutočnosti unikátnym technologickým experimentom. Jeho súčasťou sa stal aj Caleb. Jeho úloha je jednoduchá interakcia s Avou, ktorú Nathan pozoruje, zaznamenáva a testuje tak možnosti umelej inteligencie. Dokáže byť Ava natoľko ,,ľudská“, že Caleb zabudne na to , že komunikuje s robotom? Dokáže v ňom prebudiť city? Calebovi sa však rola pokusného králika prestáva páčiť, keď s Avinou pomocou zistí, že Nathan mu o svojom výskume nepovedal ani zďaleka všetko.

Ex_Machina

,,Vždy som mal rád filmy, ktoré sú zároveň divácke a inteligentné. Keď existuje film, ktorý tieto dve zložky perfektne vyvažuje, tak je to práve Ex Machina,“ hovorí producent Andrew Macdonald, podľa neho film funguje v dvoch základných rovinách. ,,Prvou rovinou je klasický psychologický thriller a tú druhú skúmanie tých najzakladanejších ľudských tém.“ A režisér Alex Garland lakonicky dodáva: ,,Je to film o troch bytostiach s výnimočnými mozgami, ktoré používajú primárne proti sebe.“

Pozrite si trailer filmu Ex_Machina

Ex_Machina

Zdroj a foto: BARRACUDA MOVIE s.r.o.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.