Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Elektronickým občianskym sa mnohí čoskoro nepodpíšu. Týka sa to aj vás?

Elektronickým občianskym sa mnohí čoskoro nepodpíšu. Týka sa to aj vás?
Zdroj | Infineon technologies
Michal Sobek
Elektronickým občianskym sa mnohí čoskoro nepodpíšu. Týka sa to aj vás?
Zdroj | Infineon technologies
Zdroj | Infineon technologies

Pre niektorých majiteľov elektronických občianskych preukazov môže začiatkom roka nastať problém. Niektorí sa už totiž nebudú môcť elektronicky podpisovať.

Pozrite si

Slovensko v mobile – konečne užitočná appka pre občanov?

Portál Slovensko.Digital upozorňuje na to, že tí, ktorým bol vydaný elektronický preukaz do júna 2021, budú môcť vytvárať elektronický podpis len do konca tohto roka a následne bude pre nich táto funkcia automaticky zneplatnená.

Zdroj | Infineon technologies

Poukazuje sa aj na to, že občania nie sú o tejto skutočnosti dostatočne informovaní. V reči čísel by sa toto obmedzenie malo týkať až 200 000 aktívnych používateľov služieb eGovernmentu.

Portál radí, aby dotknutí občania včas žiadali o vydanie nového elektronického občianskeho preukazu. S týmto už dostanú všetky potrebné certifikáty. Obávajú sa však toho, že v dôsledku tohto problému a nedostatočnej informovanosti dôjde ku ťažko zvládateľnému dopytu po nových preukazoch.

Na Slovensku sa totiž za pol roka vydá spolu asi 250-tisíc občianskych preukazov, pre riešenie tohto problému by bolo teda treba kapacitu zvýšiť zhruba na dvojnásobok.

Slovensko však nemá na tento vzniknutý problém priamo vplyv. Príčinou je koniec platnosti bezpečnostnej certifikácie čipu, ktorý je v týchto občianskych preukazoch osadený. O uvedenom probléme sa v odborných fórach diskutuje už viac ako rok.

V blízkej budúcnosti sa má začať s vydávaním úplne nového typu občianskych preukazov, ktoré sa budú dať používať s pomocou bezkontaktného rozhrania NFC.

V zákone o eGovernmente je už viac rokov zakotvený jednoduchší mechanizmus potvrdzovania podaní, a to autorizácia klikom, ktorý je použiteľný všade tam, kde v listinnej verzii podania je vyžadovaný iba vlastnoručný podpis.

Tento spôsob potvrdzovania podaní je pre používateľov veľmi jednoduchý, občania nepotrebujú k nemu inštalovať žiadnu dodatočnú aplikáciu a je podobný ako pri iných službách cez internet. Pri tomto postupe musí byť občan taktiež prihlásený na webe úradu a keď vytvorí podanie, tak ho pred odoslaním autorizuje kliknutím na príslušné tlačidlo.