Reklama
Advertisement
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Elektromobily Tesla budú výrazne drahšie, kúpiť sa vraj oplatia teraz

Elektromobily Tesla budú výrazne drahšie, kúpiť sa vraj oplatia teraz
Zdroj | Tesla
Števo Porubský
Elektromobily Tesla budú výrazne drahšie, kúpiť sa vraj oplatia teraz
Zdroj | Tesla
Zdroj | Tesla

Elon Musk cez svoj obľúbený Twitter opäť zverejnil informácie, ktoré sa nemuseli asi dostať na svet. A možno museli ako nenápadný ťah na zvýšenie predaja elektromobilov tejto značky. Či to bol zámer, alebo čistá náhoda je však už irelevantné. Podľa Muska sa totiž ceny modelov zvýšia.

Zdroj | Tesla

Šéf spoločnosti Tesla (a viacerých ďalších spoločností) cez Twitter odpovedal analytickej spoločnosti Disruption Research, ktorá mu položila nie až tak jednoduchú otázku, a to, či majú zákazníci obmedzený čas na kúpu automobilu Tesla. Dôvodom má byť stúpnutie ceny elektromobilov po tom, čo Tesla dokončí svoj už dávnejšie oznámený Autopilot s plne autonómnou prevádzkou.

Musk najskôr odpovedal veľmi stroho – „áno”, no už o krátky moment rozvinul svoju odpoveď. Podľa Muska si ľudia naďalej budú môcť kúpiť elektromobil Tesla, ale za podstatne vyššiu cenu, práve kvôli plnej autonómii.

Dôvod na rast cien elektromobilov má byť veľmi jednoduchý. Keď Tesla dokončí vývoj najnovšej verzie Autopilota FSD (full self-driving), elektromobily Tesla vybavené najnovším hardvérom (od HW2) budú schopné jazdiť úplne samé. Bez vodiča. To majú podľa analytikov využiť taxislužby, ale aj Uber či Lyft a mnohé ďalšie operujúce aj mimo USA. Takýmto spoločnostiam by stačilo nakúpiť elektromobily Tesla, zapracovať ich do svojej aplikácie a využívať na vozenie ľudí prakticky kdekoľvek a kedykoľvek.

Zdroj | Tesla

Autopilotom FSD bude možné vybaviť staršie vozidlá (s HW2), v ktorých bude nutné vymeniť centrálny počítač, ktorý Tesla vyvíja vo vlastnej réžii. Ten má byť 21x výkonnejší, ako tie súčasné. Výmena bude za poplatok. Avšak zákazníci, ktorí zaplatili navyše za Full Self-Driving balíček 6 000 dolárov už v pri kúpe, dostanú počítač bezplatne. Celkovo je upgradovateľných okolo pol milióna elektromobilov Tesla.

Zásadná vec je ale čas. Kým Tesla dokončí Autopilota do fázy plnej autonómie, resp. Level 5, ešte to potrvá roky. Veľké automobilky s násobne vyššími rozpočtami pracujú na Leveli 4, nie to ešte Leveli 5, ktorý má byť schopný jazdiť bez vodiča.

Zdroj | Tesla

Aj samotný Musk už hovorí o štvrtom kvartáli tohto roka, vzhľadom na neustále meškania ale môžeme očakávať plne autonómny Autopilot až v roku 2020. A keďže v Európe zatiaľ na podobné vozidlá nemáme upravenú legislatívu, k nám sa Autopilot FSD

Ľudom sa ale tento krok logicky nepáči. Nejeden fanúšik sa na Twittri ozval, že Tesly budú len pre firmy a milionárov, elektromobil pre bežného spotrebiteľa nebude dostupný.

Zdroj | Tesla