Reklama

Elektromobily šetria domácnostiam miliardy, dokonca aj tým, ktoré ich nevlastnia

Zdroj | JUICE
Stanislav Vinc
Zdroj | JUICE
Zdroj | JUICE

Elektromobily majú okrem pozitívneho dopadu na lokálne emisie skleníkových plynov aj ekonomickú výhodu v potenciálne nižších nákladov na ich nabíjanie v porovnaní s tankovaním. Nová štúdia však ukazuje, že znížiť bežné náklady dokonca pomáhajú aj domácnostiam, ktoré elektromobily nevlastnia.

Štúdia výskumnej agentúry Synapse Energy Economics ukázala, že rastúci podiel elektrických vozidiel v Spojených štátoch v priebehu uplynulých rokov tlačí nadol ceny elektriny všetkým odberateľom.

Keď agentúra vykonávala podobný výskum v roku 2011, na amerických cestách bolo v tom čase ešte len 16-tisíc elektromobilov. V roku 2021 ich počet prekročil hranicu 2 miliónov a do dnešného dňa rapídne rastie. Aj vďaka tomu na dátach postupmi rokov čoraz lepšie vidieť koreláciu medzi rastom ich podielu na cestách a vývojom cien pre domácnosti, ktoré agentúra z roka na rok porovnáva.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ceny za dodávky elektriny sa dynamicky menia podľa dennej a nočnej tarify, pričom nočnú tarifu bežné domácnosti nemali doposiaľ v praxi zvyčajne ako využiť. Do hry tu ale vstúpili elektromobily, ktoré na základe svojich palubných počítačov preferujú práve nočné nabíjanie, aby majiteľom minimalizovali náklady na ich prevádzku. Zároveň takýmto spôsobom minimalizujú svoj dopad na energetickú sieť.

Pozrite si

Telefón tak hlúpy a jednoduchý, že ho ani nekúpite, budú ho iba rozdávať!

Štúdia Synapse analýzou tohto správania zistila, že v priebehu uplynulých 11 rokov vodiči elektromobilov v Spojených štátoch zaplatili energetickým spoločnostiam o približne 3,12 miliardy dolárov viac, než boli ich súvisiace náklady na distribúciu tejto energie. Platbami za nabíjanie svojich elektromobilov tak v priebehu rokov podľa agentúry pomohli tlačiť ceny elektriky pre všetky domácnosti konštante nadol.

S rastúcim podielom elektromobilov na cestách by mal byť tento efekt časom ešte viditeľnejší. Výskumná agentúra BloombergNEF odhaduje, že elektromobily budú do roku 2030 predstavovať viac ako polovicu všetkých predaných vozidiel a teda ich počet by mal na cestách exponenciálne rásť. Na druhej strane však štúdia do veľkej miery počíta s dobrotou energetických spoločností a teda tým, že s rastúcimi príjmami od majiteľov elektromobilov budú ceny elektriny plošne znižovať, čo nie je zaručené.

Je tiež dôležité pripomenúť, že daná štúdia pracuje výhradne s dátami pre Spojené štáty a teda efekt a predikcie spomenuté v nej nemusia platiť pre ostatné trhy. Komplikovanejšie je to s predikciami špeciálne v Európe, ktorej energetický trh v posledných rokoch do veľkej miery prekresľuje geopolitické dianie, ako aj masívny tlak na prechod na obnoviteľné zdroje energie.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.