Reklama

Elektromobily prekonali magických 5 % už v 31 krajinách sveta! Aj na Slovensku?

Zdroj | Tesla
Števo Porubský
Zdroj | Tesla
Zdroj | Tesla

Hoci o elektromobilite snívame ako o nástupcovi spaľovacích motorov, nielen na Slovensku má obrovské množstvo odporcov. Mnohí z nich do elektromobilu ani nesadnú, lebo je to čosi, čo tak veľmi nechcú.

Zabúdajú ale na históriu, ktorá nám jasne ukazuje, že po tzv. adopcii sa trh mení a postupne na novú technológiu prejdu všetci.

Zdroj | Tesla
Obsah pokračuje pod reklamou

Ak aj nie všetci, to mizivé promile používateľov, ktorí sa stále držia starých zvyklostí aj tak časom vymrie. Pozrime sa len na taký prechod od koňov k automobilom. Trvalo to síce desaťročia, no máte dnes niekto doma koč namiesto auta? A ak aj nemáte auto, nevozíte sa predsa na koňoch, povozoch či kočoch.

A čo taký televízor. Už prechod od rádia k televízoru bol veľmi zdĺhavý, prechod na farebný televízor ale už trval o čosi kratšie. A pamätáte si, ako sme nechceli ploché televízory? A to nielen kvôli cenám, pri ktorých sa nejednému z nás zatočila hlava? Veď také plazmové modely dokázali stáť pokojne aj 10 000 dnešných eur, pričom v tej dobe to bola výrazne vyššia reálna suma.

Rovnako sme však ako ľudstvo šomrali na Full HD, neskôr na 4K Ultra HD a dnes mnohí rovnako zmýšľajú pri 8K Ultra HD rozlíšení. A to sú len televízory…

Spomeniete si ešte na svoj prvý mobil? Teda ak máte viac ako 30 rokov? Určite ste mnohí mali doma pevnú linku a volávali ste si v dohodnutých časoch, aby ste sa vedeli zastihnúť. Prišiel mobil a nikto ho nechcel, lebo načo, máme pevnú linku. Adoptovali si ich len tí, ktorých to lákalo. Drvivá väčšina obyvateľstva mobilné telefóny nepotrebovala a odcudzovala. Až prišla mobilizácia Slovenska a lacné dotované mobilné telefóny za korunu. Zrazu to už bolo o inom.

Zdroj | Daniela Araya/Unsplash

A čo tak mobilný telefón vs smartfón? Už pred mnohými rokmi bolo nemysliteľné, aby sme si smartfóny museli nabíjať každý deň, niekedy už aj počas dňa. Dnes vám to prekáža? Aj keď možno áno, smartfón máte s najväčšou pravdepodobnosťou vo vrecku či kabelke.

A to ešte nespomínam smart hodinky, smart náramky, prstene, prvky smart domácnosti, robotické vysávače, robotické kosačky apod. Všetky nové technológie boli sprvoti prijímané negatívne, mnohé aj zanikli (smart okuliare v štýle Google Glass, 3D displeje, zakrivené displeje…), no mnohé sa do povedomia dostali až keď ich cena klesla na také minimum, že to už stálo minimálne za vyskúšanie pre veľké masy.

5 % je dôležitých

Rovnako tak dnes mnohí šomrú na elektromobily, odcudzujú ich a zavrhujú, vraj tade cesta nevedie. Žiaľ tak, ako pred rokmi či desaťročiami tí, ktorí najviac kričia odporom, nemajú žiadny lepší nápad. A tak kým automobilky, ktoré majú vedomosti, know-how, schopnosti, pracovnú a intelektuálnu silu, vyvíjajúc novšie a lepšie autá, presedlávajú na elektrický pohon, my, zákazníci si ich postupne osvojujeme. Adoptujeme.

Dnes je už 31 krajín na svete, kde podiel elektromobilov na trhu nových vozidiel prekonal magickú hranicu 5 %. Táto hranica je považovaná za bod zlomu, po ktorom prichádza rapídna adaptácia širšieho spektra používateľov. Po 5 % sa totiž stráca skepsa u väčšej masy ľudí aj preto, že novú technológiu vidia už väčšieho množstva používateľov. Potom to už funguje ako snehová guľa valiaca sa dole kopcom. Každá krajina má ale ten kopec inak strmí, niekde majú Gerlach, inde obyčajnú pahorkatinu.

Zdroj | Bloomberg

Žiaľ, ak by ste sa tešili, že medzi tými vyspelejšími krajinami je aj Slovensko, budete sklamaní. U nás sa stále pohybujeme (minimálne za minulý rok) na úbohých číslach podielu nových elektromobilov voči ostatným pohonom. V priebehu roka ale pribudlo 12 krajín. V roku 2022 totiž 5 % hranicu prekonalo len 19 krajín.

Pozrite si

Na Slovensku jazdí 10 000 elektromobilov, aj tak je to obrovská hanba

Najväčšími prekvapeniami sú podľa Bloombergu, ktorý tento rebríček každý rok zostavuje, krajiny ako Thajsko či Turecko. Napríklad v Turecku v roku 2022 takmer neexistovali elektromobily na trhu s novými autami. Tamojšia automobilka Togg ale prišla s elektrickým SUV T10X a v treťom štvrťroku 2023 prekonal podiel nových elektromobilov hranicu 5 %.

Rovnako tak aj v Thajsku, kde sa 5 % hranicu podarilo prekonať už v prvom štvrťroku 2023 a v poslednom bol podiel elektromobilov už 13 %! Vďačiť za to vraj môže tamojší trh aj otvoreniu továrne na elektromobily od Great Wall Motor Co.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Bloomberg

Tabuľku vedie Nórsko, hneď za ním je Island, Dánsko, Švédsko a Fínsko. Je extrémne zaujímavé, ako v týchto všetkých severských krajinách dokázali prijať elektromobily. Z okolitých krajín Slovenska v tabuľke nájdeme Rakúsko, ktoré 5-percentnú hranicu prekonalo už v treťom kvartáli 2020. Medzi krajinami s 5 % podielom nových elektromobilov je už dokonca aj Maďarsko, ktoré 5 % prekonalo v poslednom kvartáli 2022!

Pre zaujímavosť, v tabuľke sú už aj také krajiny ako Bulharsko, Rumunsko či spomínané Turecko. Krajiny, od ktorých by sme to mnohí nečakali.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.