Reklama

Na Slovensku jazdí 10 000 elektromobilov, aj tak je to obrovská hanba

Števo Porubský

Slovensko prekonalo hranicu 10 000 registrovaných elektromobilov. Poviete si, že po našich cestách tak jazdí celkom slušný počet elektromobilov. Ani nie. V celkovom meradle je to ale obrovská hanba.

Hanba je to už len preto, že v iných európskych krajinách majú túto „métu“ dosiahnutú už veľmi dávno a elektromobily v mnohých krajinách tvoria významné percento z vozového parku krajiny. U nás? Zhruba 0,4 %!

Obsah pokračuje pod reklamou

Kde sú ostatní? Pozrime sa napríklad na také Nórsko, ktoré sa za posledných pár rokov stalo etalónom v zavádzaní elektromobily to praxe. Na grafe nižšie výborne vidieť, ako sa vyvíjal trh, resp. množstvo elektromobilov a plug-in hybridov v Nórsku. Dnes už trhu absolútne dominujú elektromobily, ktoré tvoria 82,4 % všetkých nových registrácií v krajine.

Dnes tak majú Nóri na cestách vyše 900 tisíc elektrifikovaných automobilov, resp. takmer 720 000 čisto elektrických osobných áut.

A prečo spomínam Nórsko? Nie je populáciou Slovensku v Európe bližšia krajina ako Nórsko. Oficiálne majú 5,408 milióna obyvateľov, Slovensko má oficiálne 5,447 milióna. Samozrejme, životná úroveň je niekde inde, no rovnaký počet ľudí v Nórsku dokázal prakticky nemožné. U nás je to tiež nemožné, ale v negatívnom meradle.

Podľa databáz CEIC je na nórskych cestách okolo 5,4 milióna automobilov. Podľa tej istej databázy je na Slovensku 3,2 milióna vozidiel. Rozdiel je tak obrovský. Tieto čísla však predstavujú všetky automobily, vrátane nákladných. Osobné tvoria okolo 2,8 milióna v Nórsku a okolo 2,4 milióna na Slovensku. Tu je ten rozdiel už celkom minimálny.

U nás tak elektromobily tvoria zhruba 0,42 % prihlásených automobilov, v Nórsku je to už neuveriteľných 25 %!

Slovensko je tak hanbou Európy čo sa zavádzania elektromobility týka. Pritom môžeme mať všetku elektrickú energiu pre každý elektromobil jazdiaci namiesto toho klasického spaľováku pokojne aj z obnoviteľných zdrojov. So stálym využívaním atómovej energie môžeme byť v úplnom kľude čo sa spotreby elektriny týka.

Štát však neinvestuje do rozširovania sietí a podpory elektromobility prakticky nič. Tých pár „výkrikov do tmy“ bolo menej ako žalostne málo. A potom to tak vyzerá, že kým sa na Slovensku tešíme z pokorenia desaťtisícovej hranice jazdiacich elektromobilov (pokojne väčšina sú pritom jazdenky), tak v Nórsku túto hranicu pokorili pred 10 rokmi!

Pozrite si

10 najrozšírenejších elektromobilov na Slovensku! Ktorý je váš favorit?

Niekedy na prelome rokov 2012 a 2013 totiž po nórskych cestách jazdilo toľko elektromobilov ako ich jazdí na Slovensku v roku 2024!

Na druhej strane je nutné uznať, že nie sme na tom zle oproti takému Česku. Aj tu podľa MojElektromobil.sk prekročili métu 20 000 elektromobilov len nedávno. Čechov je pritom zhruba 2x viac ako u nás. Takže sú na tom prakticky rovnako.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.