Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Elektromobily Lynk môžete mať do konca života a ešte na nich aj zarábať

Elektromobily Lynk môžete mať do konca života a ešte na nich aj zarábať
Zdroj | Lynk & Co
Števo Porubský
Elektromobily Lynk môžete mať do konca života a ešte na nich aj zarábať
Zdroj | Lynk & Co
Zdroj | Lynk & Co

Pred viac ako 4 rokmi čínska spoločnosť Geely a švédske Volvo vytvorili samostatnú značku Lynk & Co, ktorej cieľom bolo vybudovanie biznisu zdieľaných elektrifikovaných vozidiel. Tento cieľ má rokoch jasnejšie kontúry – za 500 € mesačne môžete mať svoj vysnený elektromobil a ešte na ňom aj zarábať, resp. si znižovať mesačný poplatok. Už budúci rok.

Zdroj | Lynk & Co

Základom myšlienky je znižovanie vozidiel na cestách. Nie každý totiž potrebuje vozidlo 24 hodín denne. Zdieľaním by bolo možné počet vozidiel na cestách a hlavne v mestách znížiť. No to je zatiaľ veľká utópia. Lynk & Co chce ale k tomu prispieť a svojim zákazníkom ponúka unikátnu službu – členstvo v klube, ktoré im zabezpečí elektrifikované vozidlo.

https://www.youtube.com/watch?v=fTb1fF4HVZE

Za toto členstvo je ale nutné platiť mesačný poplatok 500 €. Plusom je, že je v ňom zahrnuté nie len samotné vozidlo, ale aj jeho poistenie a údržba, vrátane vyzdvihnutia vozidla u vás doma. Bonusom má byť možnosť vstupu na špeciálne eventy iba pre členov klubu Lynk & Co.

https://www.youtube.com/watch?v=PKeqPwlN_xI

Iným bonusom je ale možnosť prihlásenia sa do flotily zdieľaných vozidiel. „Svoje“ vozidlo Lynk si každý člen klubu bude môcť zaradiť do flotily zdieľaných vozidiel a tak na ňom zarábať. Zatiaľ nie je známy žiadny cenník prenájmu pre tretie osoby, keďže Lynk & Co zatiaľ iba celý systém rozbieha, no mohlo by to byť pre majiteľov vcelku zaujímavé.

Aktuálne je možné stať sa členom klubu iba vo vybraných krajinách Európy, kde je mentalita, ale aj platy na úplne inej úrovni ako u nás. Kedy a či vôbec bude Lynk & Co dostupné na Slovensku nie je známe. Závisieť to bude určite od úspechu, resp. neúspechu na prvých otvorených trhoch.

Zdroj | Lynk & Co

Prvý model Lynk 01 je možné si ale aj kúpiť ako bežné vozidlo. Jeho cena je 35 000 €. Nevýhodou je, že ešte nejde o elektromobil, ale o hybrid, resp. plug-in hybrid postavený na platforme Volvo XC40. Elektromobil sa na trh dostane až neskôr. Vozidlo je dostupné iba v čiernej alebo modrej farbe. Výbava je presne daná a nie je možné ju nijako zmeniť. Prvé vozidlá budú zákazníkom dodané na jar budúceho roku.

Otáznikov okolo celého ekosystému Lynk & Co je ale zatiaľ pomerne dosť. Uvidíme na jar budúceho roku, kedy by mali byť dostupné prvé vozidlá pre zákazníkov a členov. 500 € vyzerá byť na prvý pohľad pomerne vysoká suma, no vzhľadom na kompletný balík už ani tak nie. A už vôbec nie pre potenciálnych zákazníkov na západoeurópskych trhoch, kde 500 € z mesačného platu nie je vôbec vysoká položka.