Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Lynk & Co - revolúcia v automobilizme zdieľaním

Lynk & Co - revolúcia v automobilizme zdieľaním
Zdroj | Lynk & Co
Števo Porubský
Lynk & Co - revolúcia v automobilizme zdieľaním
Zdroj | Lynk & Co
Zdroj | Lynk & Co

Švédske Volvo a čínska spoločnosť Geely vytvorili novú automobilovú značku s podivným názvom – Lynk & Co. Nezvyčajný názov ukrýva nezvyčajnú automobilku. To, že ide o značku, ktorá bude predávať iba elektrické alebo hybridné vozidlá, nie je žiadnym prekvapením. Prekvapením je jej zacielenie – mladá generácia a to, že chystá revolúciu v automobilizme vďaka zdieľaniu automobilov v štýle Airbnb.

https://www.youtube.com/watch?v=TMQm26utG1k

Práve pre mladých chce značka Lynk & Co ponúkať len niekoľko modelov (zatiaľ iba jeden), ktoré ale bude možné pretvoriť jednoduchou individualizáciou presne pre potreby a nálady zákazníka. Samozrejmosťou v aute má byť Wi-Fi prístupový bod, ktorý bude pripojený na internet. Ten má byť už v základnej výbave.

Zdroj | Lynk & Co

Väčším prekvapením je, že auto si od Lynk & Co nebudete musieť kúpiť. Môžete si ho jednoducho požičať. Za akých podmienok je zatiaľ tajomstvom, no značka to oficiálne píše aj na vlastnom webe.

Zároveň píše, že namiesto vlastnenia auta si má zákazník vybrať fixnú sumu, ktorú je ochotný investovať do auta… Čo to znamená?

https://www.youtube.com/watch?v=q29_-1KC5P8

Žeby išlo o zároveň aj o službu na požičiavanie áut, ktorá by bola tak prepracovaná, že podľa mesačného poplatku bude zákazník mať auto na určitý čas v mesiaci? Mnoho indícií to naznačuje, oficiálne ale predstavené nebolo nič konkrétne.

https://www.youtube.com/watch?v=qydaNhBUOp8

Viac informácií podáva ale video Lynk & Co, ktoré odhaľuje, ako by celý ekosystém mohol fungovať:

Prídete do práce, zaparkujete vozidlo a stlačíte tlačidlo Share (Zdieľať). Nastavíte čas od kedy a do kedy si môže niekto auto požičať a idete do práce.

Niekto, kto práve potrebuje auto v určitom čase, si cez appku nájde práve to vaše auto, zistí za akých podmienok ho požičiavate a „objedná“ si ho.

Zdroj | Lynk & Co

Čo nasleduje ďalej je jasné, čo za tým všetkým je, je už ale tajomstvom Lynk & Co. Môžeme len predpokladať, že v štýle Airbnb bude existovať sieť majiteľov vozidiel Lynk & Co, ktorí budú ochotní zdieľať svoje auto s inými.

Bude to fungovať? Bude. Tak ako funguje Airbnb a ďalšie podobné služby, aj v tomto prípade ide o zdieľanú ekonomiku, ktorá je prospešná pre všetky strany. Samozrejme, nájdu sa aj špekulanti a odporcovia a určite sa do takéhoto „zarábania“ obujú aj vlády, no fungovať to môže a aj bude.

Zdroj | Lynk & Co

Čo však znamená vyjadrenie Lynk & Co – už žiadne garáže, už žiadne papierovanie, už žiadne ťažkosti s poistením? To netuším. Žeby chcel Lynk & Co zabezpečiť úplne všetko? Uvidíme pri prvom reálnom modeli, resp. oznámení spustenia služby. Zatiaľ je okolo Lynk & Co veľmi veľa otáznikov.

Zdroj | Lynk & Co

Všetky vozidlá budú postavené na platforme Compact Modular Architecture (CMA) od Volva a pravdepodobne veľa prvkov bude práve od švédskej automobilky. Prvým modelom má byť SUV s označením O1.

Zdroj | Lynk & Co

Vo vozidle má byť všetko digitálne. Veľký dotykový displej s uhlopriečkou 10 palcov, hlasové ovládanie všetkých funkcií, digitálny kľúč (pravdepodobne NFC a v mobile)…Všetko pripravené pre 21. storočie.

Zdroj | Lynk & Co

Zaujímavo znie automatické ovládanie klimatizácie, ktoré pri detekcii znečistenia vonkajšieho ovzdušia uzavrie ventiláciu. Mnohých poteší semi-automatické parkovanie, bezdrôtové nabíjanie, sledovanie mŕtveho uhla, automatické núdzové brzdenie či adaptívny tempomat. O telemetriu auta sa vraj postará Ericsson.

Aby toho nebolo málo, tvorcovia vozidla pracujú na bicykli, ktorý bude ako stvorený do auta Lynk & Co. Dôvodom je fakt, že nie všade v meste sa dá dôjsť autom, no na bicykli prídete prakticky kamkoľvek.

Zdroj | Lynk & Co

Čo je ale najzaujímavejšie, vozidlá Lynk & Co uvidíme najskôr v Číne. Má byť už budúci rok. Až potom má nasledovať Európa a USA. Ceny a bližšie technické špecifikácie sú zatiaľ tajomstvom novej značky.

Zdroj | Lynk & Co
Zdroj