Reklama

Elektromobilom po termálnych kúpaliskách? Väčšina je na ne pripravená, až na...

Igor Neštrák

Slovensko, krásna krajina ponúka mnoho možností ako zrelaxovať po náročnom pracovnom týždni. Patríme medzi krajiny, ktoré majú veľa termálnych vrtov a s tým spojených termálnych kúpalísk. V predchádzajúcom článku sme sa pozreli aké možnosti pre užívateľov elektromobilov ponúkajú vodné parky Vysokých Tatier, ktoré sme navštívili s KIA EV6.

Dnes sa pozrieme na opačný koniec Slovenska, sever vymeníme za juhozápad. Spoločnosť nám počas víkendu robilo športové SUV Škoda Enyaq Coupé RS iV. Svoju cestu začíname v Galante na nabíjacej stanici pred miestnym dílerom značky Škoda. Enyaq sme nabili na 100 % kapacity akumulátora a pred jazdou resetujeme ukazovateľ priemernej spotreby. Zapíname navigáciu a ako ďalší cieľ našej cesty zadávame termálne kúpalisko ktoré sa nachádza v meste Veľký Meder.

Obsah pokračuje pod reklamou

Cesta do Veľkého Medera prechádza obcami juhozápadného Slovenska kde rovinatý terén je prerušovaný občasnými zákrutami. Vonkajšia teplota aj napriek tomu, že je začiatok februára nedosahuje mínusové teploty. Do veľkého Medera prichádzame asi po nejakých 40 minútach jazdy pri priemernej spotrebe 19 kWh na 100 km. Termálne kúpalisko neponúka verejne dostupné možnosti nabíjania, jediné miesto, ktoré sme našli sa nachádza na parkovisku obchodu Billa. Dve vyhradené parkovacie miesta sú vybavené nabíjacím stĺpikom s pomalým AC nabíjaním o výkone 22 kW. Nabíjanie je v tomto prípade bezplatné, súčasne možno nabíjať dva elektromobily.

Termálne kúpalisko Veľký Meder ponúka celoročnú prevádzku a okrem štandardných vonkajších bazénov, ktoré sú prístupné len v letnom období je vybavené aj vnútornými bazénmi s termálnou vodou a dvoma vonkajšími oddychovými bazénmi s celoročnou prevádzkou. Opúšťame termálne kúpalisko vo Veľkom Mederi a naša ďalšia cesta smeruje do Gabčíkova. V Gabčíkove navštívime vodné dielo, ktorého súčasťou sú plavebné komory vodného diela. 

Priamo cez vodné dielo prechádza spojovacia cesta na konci ktorej je umiestnené odstavné parkovisko ponúkajúce veľmi dobrú vyhliadku. Priamo z parkoviska je možné dostať sa až na riadiacu vežu vodného diela, z ktorej je krásny výhľad na Dunaj ale aj na plavebnú komoru. Odporúčame počkať si na prichádzajúce plavidlá a naživo si pozrieť priebeh vypúšťania a napúšťania plavebnej komory. Gabčíkovo neponúka žiadne verejne dostupné nabíjacie stanice, pokračujeme v ceste do blízkej Dunajskej Stredy.

Do Dunajskej Stredy je to približne 20 minút, a opäť sa zastavujeme v termálnom parku. V tesnej blízkosti vodného parku pred tenisovým centrom je parkovacie miesto, ktoré umožňuje pomalé AC nabíjanie jedného elektromobilu s výkonom 22 kW. Poskytovateľom týchto služieb je spoločnosti GreenWay. Vodný park v Dunajskej Strede ponúka celoročnú prevádzku termálneho kúpaliska a ako bonus možnosť nabíjania elektromobilu počas návštevy. Na parkovisku pred vodným parkom sa nachádza ďalšie pomalé nabíjanie od spoločnosti Polyfazer, parkovacie miesto bolo ale obsadené vozidlom so spaľovacím motorom.

V prípade potreby ak je nutné využiť rýchlo-nabíjanie, centrum mesta disponuje viacerými možnosťami. Pred nákupným centrom Lidl sa nachádza nabíjacia stanica s maximálnym výkonom 50 kW. Ak je potrebný vyšší nabíjací výkon je možné využiť dve nabíjacej stanice s výkonom 75 kW, z ktorých jedna sa nachádza pred dílerom značky BMW a druhá na parkovisku dílera Mercedes. Ide o partnerské nabíjacie stanice, ktoré spravuje ZSE. Rýchle nabíjanie v partnerskej sieti ZSE s výkonom 50 kW ponúka aj díler značky Volkswagen.

Po príjemnom čase strávenom v Dunajskej Strede smerujeme našu Škoda Enyaq Coupé do Šamorína. Šamorín je známy svojím multifunkčným športovo-rekreačným zariadením  X-Bionic Sphere, ktorý okrem mnohých športových aktivít ponúka aj relax vo forme plaveckého bazéna a vodného sveta. Areál X-Bionic Sphere sa nachádza na okraji mesta Šamorín v blízkosti nábrežia rieky Dunaj. Pre nabíjanie elektromobilov sú vyhradené štyri parkovacie miesta určené pre pomalé AC nabíjanie s maximálnym výkonom 22 kW. Prevádzkovateľom týchto nabíjacích stojanov je spoločnosť GreenWay. 

Na záver si nechávame špecialitu, ktorá nie je len pre majiteľov elektromobilov, ale všeobecne pre milovníkov automobilov a tým je návšteva pretekárskeho okruhu Slovakia Ring. Slovakia Ring to nie je len pretekársky okruh, ale sú to aj mnohé pridružené aktivity, ktoré možno v rámci tohto areálu absolvovať. Už pred príchodom na Slovakia Ring nás po ľavej strane víta Malkia park, ktorý je súkromnou zoo mačkovitých šeliem. 

Niekoľko sto metrov za parkom sa po pravej strane nachádza jedna z najmodernejších motokárových dráh v strednej Európe. Parkovisko pred motokárovou dráhou disponuje miestom určeným k nabíjaniu elektromobilov a je osadené AC nabíjacím stojanom s výkonom 22 kW. Poskytovateľom nabíjacích služieb na tomto mieste je spoločnosť GreenWay. Súčasťou pretekárskej dráhy je areál školy bezpečnej jazdy ktorý umožňuje absolvovať kurz bezpečnej jazdy vlastným vozidlom. 

Nesmie chýbať ubytovacie zariadenie v podobe hotelu Ring, ktorý okrem ubytovania ponúka vyhradené miesto pre nabíjanie elektromobilov. Partnerskú nabíjaciu stanicu tu prevádzkuje GreenWay. Pretekársky okruh Slovakia Ring počas sezóny ponúka mnoho podujatí a vo voľných termínoch a mimo sezóny je možné s vlastným vozidlom absolvovať jazdy po okruhu. 

Obsah pokračuje pod reklamou

Naše cestovanie za relaxom a oddychom juhozápadným Slovenskom v Orechovej Potôni končíme a smerujeme späť do Galanty. Celodenný výlet ukončujeme po prejdení 200 km pri priemernej spotrebe 21 kWh. Pri dnešných jazdách sa striedali rôzne povrchy vozovky, prevažovali nekvalitnejšie cesty druhej triedy, ktoré dokonale preverili podvozok Škody Enyaq Coupé RS iV. Škoda Enyaq Coupé RS iV využíva nízkoprofilové pneumatiky s priemerom 19 palcov ale aj tak pri prejazde nerovnosti v kabíne nič nerezonovalo a nespôsobovalo nepríjemné vŕzganie. 

Náš krátky výlet potvrdil, že aj juhozápadné Slovensko ponúka mnohé možnosti relaxu nielen v letnom, ale aj v zimnom období predovšetkým pri využití termálnych kúpalísk. Je vidieť, že už aj samotní prevádzkovatelia týchto zariadení myslia na majiteľov elektromobilov, prípade plug-in hybridov a začínajú svoje parkovacie miesta osádzať nabíjacími stojanmi. Nie je to však vždy pravidlom, čo potvrdzuje napríklad aj termálne kúpalisko vo Veľkom Mederi, ktoré priamo na svojich parkoviskách prípadne v najbližšom okolí neponúka žiadne možnosti nabíjania.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.