Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Elektromobilom Kia EV6 po tatranských akvaparkoch, stres či príjemný relax?

Elektromobilom Kia EV6 po tatranských akvaparkoch, stres či príjemný relax?
Igor Neštrák
Elektromobilom Kia EV6 po tatranských akvaparkoch, stres či príjemný relax?

Naše najnavštevovanejšie hory Vysoké Tatry nie sú len o lyžovaní a turistike, ale je to aj relax a oddych, ktorý ponúkajú termálne kúpaliská. V dnešnom tematickom článku sa spolu pozrieme, aké možnosti ponúkajú z hľadiska nabíjania elektromobilov naše najväčšie vodné parky vo Vysokých Tatrách.

Predaje elektromobilov v našej krajine stúpajú síce len pozvoľne, ale elektromobil sa už aj v našich podmienkach stáva neoddeliteľnou súčasťou bežného života. Mnohí majitelia svoj batériový elektromobil začínajú používať ako hlavný dopravný prostriedok, a preto nastal čas otestovať ako sú pripravené v tomto ohľade naše vodné parky.

Na počet elektromobilov jazdiacich v našej krajine je nabíjacia sieť relatívne dostatočne rozvinutá, avšak jazda s elektromobilom stále vyžaduje určité plánovanie. V prípade horských stredísk vo Vysokých Tatrách sa už myslelo aj na potreby majiteľov elektromobilov a osadené sú vyhradené parkovacie miesta s nabíjacími stojanmi. Ako je to vo vodných parkoch sme sa vybrali otestovať v spoločnosti kórejského elektromobilu Kia EV6.

Obsah pokračuje pod reklamou

Svoje putovanie začíname západne položeným vodným rajom, ktorý leží v obci Bešeňová. Tento vodný park využíva termálny vrt, ktorý je v hĺbke takmer dvetisíc metrov a svojím návštevníkom ponúka celoročnú prevádzku. Okrem mnohých toboganov a rôznych vodných atrakcií si tu na svoje prídu nielen plavci ale aj vyznávači saunového sveta. Vodný park v Bešeňovej je tvorený viacerými ubytovacími zariadeniami a hotelmi, ktoré samotný park obklopujú. 

Pre majiteľov elektromobilov sú vyhradené dve parkovacie miesta, ktoré sú vybavené nabíjačkami  Tesla Destination Charge vo vzdialenosti približne 50 m od hlavného vchodu do vodného parku. Jeden nabíjací stojan je určený pre pomalé nabíjanie elektromobilov značky Tesla maximálnym výkonom 11 kW a rovnako výkonný vedľajší stojan je určený pre elektromobily iných značiek. Nabíjacie stanice sú určené pre návštevníkov hotela a vodného parku Bešeňová. Nabíjanie je bezplatné. 

Len nedávno bol v blízkosti vodného parku otvorený nový hotel Akvamarín, ktorý slúži pre návštevníkov vodného parku a jeho súčasťou sú 2 nabíjacie stojany, ktoré poskytujú nabíjanie pre 4 elektromobily prostredníctvom pomalého AC nabíjania. Nabíjacie stanice síce nie sú vybavené vlastným nabíjacím káblom, nabíjanie je však opäť bezplatné. Majitelia nabíjateľných elektrifikovaných vozidiel získavajú v tomto vodnom parku veľmi zaujímavý bonus v podobe bezplatného nabíjania počas návštevy. 

V priebehu našej návštevy bola vyťaženosť nabíjacích stojanov nízka, nebol obsadený ani jeden zo spomínaných nabíjacích stojanov. V prípade, že by boli všetky nabíjacie stojany obsadené je možné využiť ultra rýchlu nabíjaciu stanicu, ktorá sa nachádza v lokalite Kozí vŕšok približne 3 km od samotného vodného parku. Nabíjacia stanica sa nachádza v tesnej blízkosti stravovacieho zariadenia na vyhradenom parkovisku.

Naše putovanie za termálnymi krásami Vysokých Tatier pokračujeme v Liptovskom Mikuláši, kde sa nachádza vodný park Tatralandia. Tatralandia spolu s vodným parkom Bešeňová patria do spoločnej siete GOPASS a umožňujú využívať zvýhodnené vstupy a celoročné permanentky. Pre elektromobily sa vyhradené parkovacie miesta nachádzajú za areálom samotného Aquaparku, v blízkosti Holiday Village. 

Stredisko využíva Tesla Destination Charger, ktorý umožňuje súčasne nabíjať dva elektromobily s výkonom 11 kW. Nabíjanie je v tomto prípade spoplatnené. Za jednorázový poplatok 10 € obdržíte kľúč, prostredníctvom ktorého odomknete závoru blokujúcu parkovacie miesto a svoj elektromobil môžete nabíjať počas 10 hodín. Výhodu majú elektromobily s veľkou kapacitou akumulátora, kedy je cena za prijatú energiu podstatne nižšia. Medzi ďalšie možnosti, ktoré Liptovský Mikuláš ponúka patria rýchle nabíjacie stanice s výkonom 50 kW, ktoré ponúka GreenWay, ZSE a nákupný reťazec Lidl.

Na záver nášho dnešného výletu ako posledný navštívime akvapark, ktorý je situovaný v meste Poprad s názvom Aquacity Poprad. Akvapark sa nachádza v centre mesta Poprad a prístupný je priamo z diaľnice D1. Pre nabíjacie elektrické vozidlá sú vyhradené dve parkovacie miesta, ktoré sú osadené nabíjacím stojanom umožňujúcim nabíjanie s výkonom až 50 kW, ktorého poskytovateľom je ZSE. Nabíjacia stanica využíva štandardy CCS a CHAdeMO. 

Okrem rýchleho nabíjania jednosmerným prúdom, je v ponuke aj nabíjanie striedavým prúdom s výkonom až 43 kW. Počas prvých 3 hodín pomalého nabíjania je parkovanie bezplatné, pri rýchlom nabíjaní je to počas prvých 90 minút. Blízke okolie nabíjacej stanice ponúka stravovacie zariadenie, zimný a futbalový štadión. Ak by bola nabíjacia stanica obsadená, čo nebol náš prípad, tak v blízkosti sa nachádza ultra rýchla nabíjacia stanica s výkonom 150 kW. V samotnom centre mesta sa nachádzajú rýchlo nabíjacie stanice s výkonom 50 kW od našich troch najväčších poskytovateľov GreenWay, ZSE a ejoin.

Vysoké Tatry myslia na majiteľov elektromobilov nielen vo svojich horských strediskách, ale aj vo vodných parkoch, ktoré sú vybavené dostatočným množstvom nabíjacích stojanov na aktuálny počet elektromobilov jazdiacich po našich cestách. Ako bonus v prípade vodného parku Bešeňová je možné využiť bezplatné nabíjanie. Elektromobily budú na našich cestách neustále pribúdať, a preto je vhodným riešením rozšírenie infraštruktúry o ďalšie pomalé nabíjacie stanice, ktoré sú ideálnym riešením pre takéto zariadenia.