Elektromobilita  je nezvratná, prispôsobuje sa aj Daimler

ZDROJ | Daimler

Spoločnosť Daimler prestane vyvíjať spaľovacie motory a zameria sa na vývoj komponentov pre elektrické autá – elektromotory, batérie, nabíjacie systémy a ďalšie súčasti.

Pridáva sa tak k ďalším automobilkám, ako Volkswagen, ktoré rovnaký zámer ohlásili už skôr. Zdá sa, že firma, ku zrode ktorej prispel aj vynálezca moderného spaľovacieho motora a konštruktér prvých automobilov Gottlieb Daimler, ladí výrobu na zelenú vlnu.

Pozrite siVyskúšali sme prvý elektrický Mercedes-Benz EQC na Slovensku

Daimler síce v týchto dňoch uvádza na trh novú generáciu spaľovacích motorov pre modely tried E a S, aj SUV, ale je možné, že pôjde zároveň o generáciu poslednú. Uviedol to šéf vývoja koncernu Daimler Markus Schaefer.

Schaefer zároveň povedal, že Daimler sa zameria na vývoj nových elektrických pohonných agregátov. V posledných rokoch sa objavuje čoraz viac náznakov, že motory s vnútorným spaľovaním dosahujú svoje limity. Dôvodom toho boli aj manipulácie firmvéru, ktorý umožnil pri testovaní vykazovať falošné údaje o emisiách, či spotrebe.

Pozrite siSpaľovacie motory od roku 2040 zakáže aj Kalifornia. Bez konkurencie je Nórsko

Daimler a ostatné automobilky k postupnému útlmu vývoja a neskôr aj výroby spaľovacích motorov vedie aj plánovaný zákaz predaja áut s takýmto pohonom, ku ktorému mnohé krajiny pristúpia od roku 2040, niektoré dokonca ešte skôr.

ZDROJ | Daimler

Keďže vývoj novej generácie spaľovacích motorov trvá dlho, vzhľadom na budúci útlm trhu by šlo o neefektívnu investíciu. Aj keď však Daimler nebude investovať do vývoja nových spaľovacích motorov, Schaefer údajne poznamenal, že stále môže pracovať na zdokonaľovaní konkrétnych častí existujúcich motorov.

ZDROJ | Electrek

Elektromobilita má ale zelenú aj pri autách s trojcípou hviezdou. Daimler už skôr oznámil plány, podľa ktorých Mercedes-Benz do roku 2022 ponúkne elektrické verzie všetkých svojich modelov automobilov. Trh sa však bude vyvíjať postupne a v najbližších rokoch budú ešte spaľovacie motory v predaji áut dominovať.

Pozrite siTesla pick-up je na svete, základom je Tesla Model 3

Nemení to ale fakt, že Mercedes-Benz postupne prechádza na elektrické pohony. Začalo to elektrickým SUV EQC a bude pokračovať ďalšími vozidlami EQB a EQS. Okrem toho značka Smart, ktorá dnes patrí do portfólia Daimler a má byť čoskoro odovzdaná čínskej spoločnosti Geely, ktorá je dnes jej spoluvlastníkom, je teraz plne elektrickou značkou.

ZdrojElectrek

Komentáre k článku