Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Elektromobil EQS od Mercedes-EQ prepája luxus so špičkovými technológiami

Elektromobil EQS od Mercedes-EQ prepája luxus so špičkovými technológiami
TECHBOX
Elektromobil EQS od Mercedes-EQ prepája luxus so špičkovými technológiami

V prvej časti nášho seriálu, ktorý venujeme prémiovému elektromobilu EQS od Mercedes-EQ, sme sa venovali bezkonkurenčnému dojazdu, výbornej spotrebe a najlepšej aerodynamike medzi sériovo vyrábanými vozidlami. V ďalšej časti si priblížime luxusný dizajn a nadštandardné technológie novinky, ktorá sa nedá prehliadnuť.

Dizajnéri sa už pri prvých kresbách elektromobilu EQS snažili upozorniť na futuristické črty. Zdôrazňovali výnimočné vlastnosti a dôležité prednosti, ktoré sú funkčné a zároveň dokážu upútať pozornosť každého, kto auto na ceste zahliadne. Dizajn je preto veľmi elegantný, no zároveň športový a mierne agresívny. Pri pohľade zboku však najviac vyčnievajú dôležité línie a jednotlivé proporcie, na ktoré sa zamerali najviac.

EQS od značky Mercedes-EQ má na dĺžku presne 5 216 milimetrov a na šírku 1 926 milimetrov, čo sa citeľne prenáša aj do komfortu v interiéri. Tím dizajnérov sa musel popasovať aj s náročnou výzvou, a to zabezpečiť línie, ktorými sa EQS odlíši od klasickej rady vozidiel so spaľovacím motorom. Filozofia dizajnu tak bola jasne daná a odráža sa aj na absolútnych detailoch. Zmenšené škáry či plynulé prechody sa prelievajú do takzvaného jednoliateho dizajnu.

Vpredu na seba upozorňuje predĺžená kapota, ktorej dominuje čierne obloženie chladiča, ktoré nahrádza štandardnú mriežku chladiča. Aj tu sa kládol dôraz na drobnosti. Známe logo tejto časti dominuje vo veľkom prevedení. Ako prvok mimoriadnej výbavy môžete získať čierne obloženie chladiča so vzorom mnohých malých hviezd Mercedes aj v trojrozmernom prevedení. Prednú časť vozidla významne dopĺňajú aj revolučné svetlomety Digital Light.

Adaptívne svetlomety sa už dnes dostávajú aj do nižších tried, takže v prémiovej nie sú až tak zaujímavé. Aj preto sa ich značka Mercedes-EQ rozhodla posunúť na úplne novú úroveň a výsledkom sú špičkové svetlá s nevídanou technológiou. Každý z dvojice svetlometov je tvorený troma vysoko výkonnými svetelnými diódami. Vyžarované svetlo precíznym spôsobom lámu a usmerňujú mikrozrkadlá v počte až 1,3 milióna kusov v každom svetlomete.

Rozlíšenie svetlometov Digital Light je teda až 2,6 milióna pixelov, čo s prehľadom tromfne bežné obrazovky s vysokým rozlíšením. Svetlá Digital Light sa stávajú nielen skvelým spoločníkom pri nočnej jazde, ale zároveň aj nadštandardným asistenčným systémom. Priamo na vozovku totiž dokážu premietať pomocné značky alebo symboly (táto funkcionalita bude na Slovensku dostupná neskôr).

EQS od značky Mercedes-EQ sa môže pýšiť nielen skvelými parametrami a modernými technológiami, ale aj prvotriednym komfortom. Vozidlo vás o tom presvedčí už po prvom priblížení. Na želanie môže byť EQS vybavená komfortnými dverami. Keď sa vodič k vozidlu priblíži, automaticky sa vysunú kľučky dverí, no po ešte bližšom príchode k vozidlu sa dvere vodiča celkom otvoria. Navyše, priamo cez systém MBUX môžete otvárať zadné dvere, čo sa hodí napríklad pri vyzdvihovaní detí z krúžkov alebo zo školy.

Ešte pred nastúpením vám teda musí byť jasné, že toto nie je obyčajné auto, ale luxusný elektromobil s najmodernejšou technológiou. V interiéri na vás toho čaká naozaj veľa. Prémiové spracovanie je len jedna z vlastností, ktorá určite stojí za zmienku. Prvotriedne čalúnenie z kože s prepracovaným prešívaním sa strieda s moderným materiálom NEOTEX.  O ozdobné prvky sa zase stará skutočné drevo. Všade kam sa pozriete a čoho sa dotknete je vyhotovené s maximálnou precíznosťou.

Počas dlhých presunov oceníte komfortné sedačky s vyhrievaním a odvetrávaním. Na vysoký komfort sa pri EQS môžu spoľahnúť nielen pasažieri vzadu, ale kompletne celá posádka. Inžinieri sa zamerali aj na vzduchový komfort. Pokročilí HEPA filter poskytuje filtráciu na veľmi vysokej úrovni s certifikátom OFI CERT ZG 250-1 v oblasti vírusov a baktérií. Posádku odbremení od drobných častíc, alergénov alebo jemného prachu.

Oxid siričitý, oxidy dusíka alebo pachy sú do veľkej miery eliminované vďaka vrstve aktívneho uhlia.  Systémy neustále monitorujú nielen vzduch vo vozidle, ale aj vonku. V prípade, že je niektoré z okien otvorené v prípade nepriaznivej kvality vzduchu v exteriéri, MBUX automaticky odporučí uzatvorenie okna a zabezpečí maximálnu filtráciu.

Po nasadnutí do EQS na seba púta veľkú pozornosť masívna hyperobrazovka MBUX. Tvorí ju trojica displejov s vysokým rozlíšením, ktoré sú skryté pod unikátnym jednoliatym sklom. Jeden z displejov je k dispozícii dokonca aj pre spolujazdca, ten ponúkne špičkovú technológiu OLED rovnako ako hlavný 17,7-palcový dotykový displej.

Pozrite si

EQS od Mercedes-EQ prekonáva limity, pripravte sa na dojazd až 770 kilometrov!

Počas jazdy tak môže pohodlne pomôcť napríklad s výberom hudby, nastaveniami vozidla či navigácie. Samozrejme, zábavné funkcie sú počas jazdy dostupné len v rámci zákonných predpisov v každej krajine.

Zaujímavé je, že Mercedes-EQ pri bezpečnosti využíva aj inteligentnú logiku blokovania založenú na kamerovom systéme. Ak kamera zistí, že sa vodič pozerá na obrazovku spolujazdca, pri určitom type obsahu sa displej automaticky stlmí. Dotykové ovládanie masívnej plochy dáva vodičovi a pasažierom aj hmatovú odozvu, čo navodzuje pocit, ako keby ste stláčali skutočné tlačidlá.

Výkladnou skriňou systému je navigácia s elektrickou inteligenciou. Tá na základe viacerých individuálnych faktorov naplánuje najrýchlejšiu a najkomfortnejšiu trasu do cieľa spolu so zastávkami na nabíjanie. Pred jazdou dostanete presné informácie, aký čas strávite nabíjaním na konkrétnej zastávke. Samozrejme, navigácia vie aj dynamicky reagovať na situáciu na ceste.

EQS je skrátka pretkané pokročilými funkciami. Elektromobil je vybavený až 350 senzormi, ktoré, okrem iného, sledujú žmurkanie vodiča a reč cestujúcich, čím prispievajú k vyššiemu komfortu a bezpečnosti. Príkladom je hlasový asistent, ktorý dokáže rozpoznať povely z konkrétneho miesta a následne ich aj špecificky aplikovať. Srdcom MBUX je 8 jadrový procesor s 24 GB RAM.

Cena EQS vo verzii 350 s výkonom 215 kW začína na cene 104 970 €. Novinku si však môžete dopriať aj vo verzii 450+ s výkonom 245 kW a pohonom zadných kolies už za 113 970 €.

V prípade, že siahnete po najvyššej verzii EQS 580 4MATIC s výkonom 385 kW a pohonom všetkých štyroch kolies, cena je stanovená na 140 856 €. Ďalšie vlastnosti prémiového elektromobilu EQS od značky Mercedes-EQ vám predstavíme už budúci týždeň na našom portáli TECHBOX.sk.

Ak rozmýšľate nad kúpou EQS od značky Mercedes-EQ, poteší vás správa, že po aktivácii služby Mercedes me Charge v aplikáciii Mercedes Me môžete vďaka balíku IONITY Bez obmedzenia (IONITY Unlimited) celý rok nabíjať vašu EQS na nabíjacích staniciach IONITY úplne bezplatne, a to v celej Európe.

Článok vznikol v spolupráci s Mercedes-Benz Slovensko.

Advertisement