Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Elektrický ťahač Volvo absolvoval 3 000 km trasu, počtom zastávok (ne)prekvapil

Elektrický ťahač Volvo absolvoval 3 000 km trasu, počtom zastávok (ne)prekvapil
Zdroj | Volvo
Igor Neštrák
Elektrický ťahač Volvo absolvoval 3 000 km trasu, počtom zastávok (ne)prekvapil
Zdroj | Volvo
Zdroj | Volvo

Cestu medzi švajčiarskym Zürichom a španielskou Valenciou zvládol absolvovať 40 – tonový náves Volvo FH Electric, čo je zatiaľ najdlhšia vzdialenosť, ktorú prešlo komerčné elektrické nákladné vozidlo. Jazdu v oboch smeroch uskutočnila švajčiarska logistická spoločnosť Krummen Kerzers.

Vodič Volva Balint Schnell vyzdvihol 20 ton pomarančov nedaľeko Valencie, ktoré dopravil do obchodu blízko Zürišského jazera. Na elektrickom návese jazdil po prvýkrát, s elektrickým nákladným vozidlom sa musel zoznámiť a trasu si musel naplánovať dopredu.

Cesta trvala týždeň, zatiaľ čo v dieselovom návese by trvala štyri dni. Bolo potrebné dodržiavať požadované doby jazdy a odpočinku EÚ, musel zastaviť 20-krát a dôkladne plánovať, aby sa čas nabíjania zhodoval s prestávkami. V tomto bode je vidieť značná nevýhoda elektrického ťahača súvisiaca s celkovým časom jazdy vrátane nabíjania.

Obsah pokračuje pod reklamou

Samotný výrobca pre tento elektrický ťahač uvádza dojazd 300 kilometrov. Nabíjacie stanice určené len pre nabíjanie elektrických nákladných vozidiel zatiaľ nie sú bežné a aj z tohto dôvodu pri tejto jazde sa museli využívať nabíjacie stanice určené pre osobné elektromobily.

Touto jazdou sa získali cenné poznatky, ktoré budú slúžiť pre ďalší rozvoj nabíjacej infraštruktúry, ktorá je potrebná pre fungovanie elektrickej nákladnej dopravy. Každopádne touto jazdou sa ušetrilo 3000 kg CO2. Spoločnosť Krummen Kerzers plánuje investovať do infraštruktúry nabíjania a chce tiež do konca roka 2023 rozšíriť svoju flotilu elektrických nákladných vozidiel na 18 kusov.

Zdroj