Reklama

Ekologický, úsporný a jednoducho opraviteľný notebook - Acer Aspire Vero

Zdroj | Acer
Stanislav Vinc
Zdroj | Acer
Zdroj | Acer

Odstránenie nadbytočných plastov a príslušenstva z balenia už nestačí. Acer robí krok navyše a do sveta púšťa notebook, ktorý je ekologický prakticky do poslednej skrutky. Acer Aspire Vero môže byť vzorom pre zvyšok trhu.

Microsoft nie je jedinou spoločnosťou, ktorá sa púšťa do výroby elektroniky z recyklovaných plastov. Acer práve uviedol do predaja nový model počítača Aspire Vero Green Laptop, ktorého názov tak celkom neodzrkadľuje jeho farbu.

Nový model je „zelený“ hneď v niekoľkých smeroch – materiáloch, konštrukcii a energetickej spotrebe. Poďme však na to postupne.

Zdroj | Acer

Vrchný a spodný kryt šasi, rám obrazovky a oblasť klávesnice a touchpadu tvoria z 30 % recyklované plasty získané z bežného domáceho odpadu (plastové fľaše, obaly a pod.). V prípade kláves je pomer tzv. PCR plastov až 50 %, na čo vtipne odkazujú aj zrkadlovo prevrátené klávesy „E“ a „R“.

Šasi notebooku Acer nijakým spôsobom neprefarboval, vďaka čomu na ňom na vidieť hrdý podpis recyklácie plastov. Vynechaním laku Acer samozrejme ešte dodatočne znížil dopad výroby tohto modelu na životné prostredie.

Zdroj | Acer

Ekologická stránka elektroniky sa samozrejme týka aj životnosti. Acer preto pri tomto modeli nepoužil žiadne proprietárne a špeciálne skrutky, ťažko odstrániteľné lepidlá, ani napevno pripevnené komponenty. Acer Aspire Vero by tak malo byť jednoduché opraviť, upgradovať, aj zrecyklovať.

Pozrite si

Výrobcovia, učte sa. Fairphone 4 ponúka 5-ročnú záruku a opravíte si ho aj sami

Spomínanú energetickú úspornosť Acer zapracoval priamo do softvéru počítača v podobe ovládacieho programu VeroSense. Slúžiť bude primárne na monitorovanie spotreby, ako aj prepínanie výkonnostných režimov od najúspornejšieho režimu Eco+, až po výkonný režim Performance.

Zdroj | Acer

Pod ekologickým povrchom bude mať Acer Aspire Vero osadenú 11. generáciu procesorov Intel Core v zastúpení modelov Core i5-1155G7 a Core i7-1195G7 s 8, resp. 16 GB RAM a 256/512 GB SSD úložiskom. Notebook bude už využívať najnovší operačný systém Windows 11 oficiálne vydaný len predvčerom.

Zdroj | Acer

Spomínaný plastový rám bude obklopovať 15,6“ IPS obrazovku s Full HD rozlíšením. Po bokoch notebook ponúkne dvojicu portov USB 3.2 Gen 1 typu A a jeden USB 3.2 Gen 1 port typu C. Po stránke bezdrôtovej konektivity tieto porty doplní Wi-Fi 6 modem.

Čerešničkou na torte tohto notebooku bude jeho stopercentne recyklovateľný obal, ktorý si dokonca môžete čiastočne preskladať na praktický stojan.

Zdroj | Acer

V nižšej konfigurácii je Acer Aspire Vero (AV15-51-5155) dostupný v predaji za cenu od 699,99 dolára, vo vyššej konfigurácii je o 200 dolárov drahší. Informácie o jeho cene a dostupnosti na našom trhu zatiaľ nemáme k dispozícii.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.