Reklama

Výrobcovia, učte sa. Fairphone 4 ponúka 5-ročnú záruku a opravíte si ho aj sami

Zdroj | Fairphone
Stanislav Vinc
Zdroj | Fairphone
Zdroj | Fairphone

Niektorí výrobcovia sa svojimi environmentálnymi aktivitami chvália na tlačových konferenciách, iní pre oblasť zelenej elektroniky robia reálne kroky bez väčších fanfár. Príkladom pre ostatných výrobcov môže byť nový Fairphone 4.

Technologické spoločnosti z balení svojich produktov postupne odstraňujú plasty, redukujú množstvo pribaleného príslušenstva a svoje zariadenia v rámci spätného odkupovania dôkladne recyklujú. To najlepšie, čo však môžu pre životné prostredie urobiť výrobcovia na strane spotrebiteľa, je poskytnúť im zariadenie s dlhoročnou životnosťou a bezproblémovým servisom.

Na tejto myšlienke je postavená holandská spoločnosť Fairphone, ktorá aktuálne prináša na trh už 4. generáciu svojho environmentálne uvedomelého smartfónu. Fairphone 4 dostal do výbavy podporu 5G sietí a nový hardvér, no jeho skutočným ťahákom je modulárna konštrukcia a 5-ročná záruka.

Nemusíte byť expert na to, aby ste si vymenili batériu alebo displej“, hovorí v popise nového smartfónu Fairphone. Najväčším problémom pri výmene týchto komponentov v prípade najpredávanejších smartfónov, je väčšinou množstvo lepidla a drobných, komplikovane uložených komponentov. V prípade Fairphone 4 je to inak, tieto komponenty nie sú prilepené a na ich výmenu vám postačí skrutkovač.

Zdroj | Fairphone

Fairphone sa môže pochváliť aj certifikáciou Fairtrade Gold, ktorou nedisponuje žiaden iný výrobca smartfónov. Oceniť treba aj fakt, že za každý predaný smartfón spoločnosť vráti do recyklačného obehu adektívne množstvo elektronického odpadu.

Po technickej stránke ponúka Fairphone 4 čipset Snapdragon 750G doplnený o 6-8 GB RAM a 128-256 GB interné úložisko. Na prednej strane má 6,3“ IPS LDC displej s Full HD+ rozlíšením a ochranným sklom Gorilla Glass 5. Spoločnosť mu tu robí v trošku zastaranom dizajne v tvare kvapky 25 Mpx selfie fotoaparát (IMX576 – f/2.2).

Zdroj | Fairphone

O hlavné fotografie sa postará 1/2“ senzor Sony IMX582 s rozlíšením 48 Mpx, optickou stabilizáciou obrazu, ktorý je schopný zachytávať fotky aj vo svojom natívnom rozlíšení, video pokrýva v rozlíšení 4K UHD pri nešpecifikovanom snímkovaní. V duálnej zostave ho doplní 48 Mpx senzor s ultraširokouhlým objektívom, ktorý zároveň poslúži aj na tvorbu makro fotografií.

Zdroj | Fairphone

Ako sme už spomínali, smartfón disponuje podporou 5G sietí a to dokonca aj v režime Dual SIM/eSIM. Pochváliť sa môže aj certifikáciou IP54 a vojenskou certifikáciou odolnosti MIL810G, takže odolá vode, prachu, pádom i extrémnym podmienkam. Jeho batéria ponúka kapacitu 3 905 mAh a podporuje rýchle nabíjanie výkonom 20 W, z nuly na 50 % sa dostane v priebehu 30 minút.

Životnosť smartfónov ale nestojí iba na hardvéri, Fairphone dlhodobo myslí v tomto smere aj na softvér. Svoj 5-ročný Fairphone 2 začiatkom tohto roka spoločnosť aktualizovala na Android 9 a to dokonca aj bez pomoci spoločnosti Qualcomm, ktorá už dávno podporu pre svoje staré čipsety ukončila.

Pozrite si

Spotify má na iOS 15 nepríjemný problém. Neuveriteľne rýchlo vybíja batériu

Fairphone 4 sa podobným spôsobom dočká pravidelných aktualizácii až po rok 2025, do kedy môže spoločnosť počítať s podporou Qualcommu. Do výbavy teda dostane aj Android 12 a Android 13, spoločnosť sa však bude naďalej usilovať o predĺženie podpory až po rok 2027, kedy by mal vyjsť Android 14. Takúto dlhú softvérovú podporu poskytuje pre svoje smartfóny už iba Apple.

Nový Fairphone 4 si môžete predobjednať už dnes v sivej, zelenej a fľakatej zelenej verzii za 579,00 €, resp. 649,00 € v prípade vyššej 8/256 GB verzie.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.