Už pred rokom sme mali informácie o tom, že spoločnosti plánujú ľudí prevážať v malých, jednomiestnych dronoch. Predstava sa teraz stáva realitou kde inde, ako v Dubaji a od koho iného ako od Číňanov. Predstavujeme EHang 184.
https://www.youtube.com/watch?v=1iyCgy1juHc
Pokusov navrhnúť vzdušnú prepravu pre malý počet ľudí za dostupnú cenu tu už bolo niekoľko. V poslednej dobe sa čoraz viac hovorí o spolupráci Uber a NASA, spomenúť môžeme aj Slovákov. Tí sa na trhu chceli presadiť s lietajúcim automobilom Aeromobilom. Ani jeden z nich však nie je tak blízko ku úspešnému koncu, ako EHang 184.
Jednomiestna kvadrokoptéra bola prvýkrát predstavená na výstave CES 2016 v Las Vegas. Odvtedy si prešla ďalším vývojom a niekoľkými testami, a vyzerá to tak, že prešla. Dôkazom má byť aj rozhodnutie, že tieto vozidlá by sme mali vidieť na oblohe Dubaja už v júli tohto roku.
EHang 184 mal byť dokonca testovaný aj v ostrej prevádzke. Údajne sa už po Dubaji tento dron premával a vyskúšané bolo aj pristávanie. To bolo uskutočnené na mrakodrape Burj Al Arab, ktorý má svoj heliport umiestnený vo výške 210 metrov. Nemusíte sa preto báť, že by vás dron nevysadil vo svojej obľúbenej výškovej budove.
A tvorcovia tvrdia, že báť sa netreba ani o šoférovanie kvadrikoptéri. Za to bude zodpovedné 4G pripojenie, pomocou ktorého bude dron komunikovať s kontrolnou miestnosťou. Jediné, čo musí jazdec spraviť je zapnúť si bezpečnostný pás a zadať cieľovú adresu. Čo môže byť menej bezpečné, ako spoliehať sa na signál v 200 metrovej výške?
EHang 184 bude mať aj svoje svetlé stránky. Vo vzduchu vydrží polhodinu, za ktorú môže prejsť takmer 50 kilometrov, čo je približne vzdušná vzdialenosť medzi Trnavou a Bratislavou. Maximálna hmotnosť pasažiera je potom 117 kilogramov.
Dubaj sa tak stal prvým mestom na svete s autonómnymi lietajúcimi dronmi, ktoré budú prevážať ľudí. Je otázne, ako tento krok zasiahne do života obyvateľov a ovplyvní budúcnosť dopravy. Pochybujeme však, že podobné projekty nahradia napríklad Hyperloop.