Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Dostali ste pod stromček čítačku Kindle? Poradíme vám ako s ňou pracovať

Dostali ste pod stromček čítačku Kindle? Poradíme vám ako s ňou pracovať
Richard Pliešovský
Dostali ste pod stromček čítačku Kindle? Poradíme vám ako s ňou pracovať

Elektronická čítačka kníh je skvelé zariadenie, ktoré vás prenesie z archaického zaprášeného sveta kníh do digitálnej súčasnosti. Synonymom pre e-čítačku je séria modelov Kindle od Amazonu.

Kto sa v tomto systéme len teraz začína obzerať, je na správnom mieste. Aj keď to nie je nič zložité, treba poznať postup, ako si čítačku spojazdniť a dostať do nej vašu zbierku kníh, aby vás v čítaní nič nezdržiavalo.

Najprv si musíte založiť účet v Amazone a zaregistrovať nové zariadenie. Môžete to urobiť niekoľkými spôsobmi. Prihlásiť sa na webstránke Amazonu a potom si čítačku spárovať s účtom. Druhou možnosťou je zaregistrovať sa a spárovať priamo z čítačky. Sama vám to navrhne, ak nie, ponuku si ľahko vyvoláte z Menu > Settings > Registration.

Obsah pokračuje pod reklamou

Treťou možnosťou je stiahnuť si aplikáciu Kindle do smartfónu, či tabletu (AndroidiOS/iPadOS). Práve túto možnosť odporúčam, pretože je to najrýchlejšie a okrem toho máte vždy poruke svoju knižnicu, aj keď si čítačku zabudnete doma.

Kliknete na tlačidlo Create a new Amazon account. Zvolíte si meno, zadáte váš e-mail (telefónne číslo), vytvoríte heslo a potvrdíte (Done). Následne vám príde e-mail, ktorý verifikujete. Odvtedy máte Kindle aktívne a môžete si ju nastaviť, napríklad názov čítačky, možnosti čítania, jas, tmavý režim a podobne.

Personal Info je dôležitá posledná položka Send-to-Kindle Email, kde je uvedená vaša e-mailová adresa na zasielanie dokumentov z vášho e-mailu priamo do čítačky. Výhodou je, že si do čítačky môžete posielať zakúpené knihy priamo z e-shopov. Predtým však musíte vo vašom účte povoliť v nastaveniach zasielanie e-mailov z konkrétneho obchodu do vašej čítačky.

Ako si posielať a konvertovať e-knihy do Amazon Kindle?

Aj keď je Kindle skvelé zariadenie, nie je dokonalé. Napríklad nepodporuje najpoužívanejší formát e-kníh, EPUB. Poznáme však riešenie, vďaka aplikácii Calibre

Pozrite si

Amazon predstavil E Ink tablet Kindle Scribe určený na písanie

Calibre je k dispozícii pre Windows ale i pre macOS. V bezplatnej aplikácii si knihu otvoríte, môžete upraviť metadáta a najmä je tu funkcia Konvertovať knihy. Práve tam si viete previesť formát do takého, aký podporuje vaša čítačka. Na výber je ich pomerne dosť: EPUB, AZW3, MOBI, DOCX, FB2, HTMLZ, LIT, LRF, PDB, PDF, PMLZ, RB, RTF, SNB, TCR, TXT TXTZ a ZIP, pre Kindle si treba vybrať MOBI a potvrdiť tlačidlom OK.

Knihu si potom odošlete do Kindle, napríklad cez e-mail, kde ako príjemcu uvediete adresu vašej čítačky. Ak ju neviete, nájdete ju v čítačke (Your Account > Send-to-Kindle Email). Predtým však musíte povoliť v nastaveniach zasielanie e-mailov z vašej adresy.

Ďalšiu možnosť ponúka appka Send to Kindle, v ktorej si môžete vybrať, kde všade chcete súbor odoslať. Podporuje Windows, macOS, Android, dokonca si môžete odoslať článok priamo z prehliadača Chrome.

Ak sa vám widget nezobrazuje správne kliknite sem.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov slovenských e-shopov a porovnávačov cien.