Reklama

Domy z 3D tlače pribúdajú nenápadne, ale isto. V Texase ICON postavil celú štvrť

Zdroj | ICON
Juraj Procházka
Zdroj | ICON
Zdroj | ICON

O americkej spoločnosti ICON sme na našich stránkach písali už pred niekoľkými rokmi, v čase jej začiatkov. Od roku 2018, keď firma odovzdala prvý dom na svete vytlačený na 3D tlačiarni, sa firma slušne rozbehla. Dnes má v zozname referencií viac ako 140 domov a stavieb po celých USA a v Mexiku, vytvorených 3D tlačou.

Po takmer dvoch rokoch je takmer dokončená plánovaná komunita domov vyrobených pomocou gigantickej 3D tlačiarne v Georgetowne v Texase.

Pozrite si

Stanú sa 3D tlačiarne budúcnosťou stavebníctva?

Obsah pokračuje pod reklamou

Agentúra Reuters uvádza, že domy, ktoré sú súčasťou štvrte s názvom Wolf Ranch, sú postavené pomocou veľkej 3D tlačiarne Vulcan, ktorá je široká 13,7 metra a váži viac ako 4,75 tony. Projekt je súčasťou spoločného podniku firmy ICON so stavebnou spoločnosťou Lennar.

Zdroj | ICON

Začalo to v novembri 2022 a projekt je blízko k cieľu postaviť 100 domov s tlačiarňou Vulcan do konca leta. Majitelia domov sa už začali sťahovať do niektorých dokončených 3D tlačených domov s obytnou plochou okolo 2000 štvorcových stôp (asi 186 m2). Ich cena sa pohybuje od 450 000 do 600 000 USD. Nie je to málo, ale viac ako štvrtina domov je už predaná.

3D tlačiareň ICON používa na stavbu domov zmes betónového prášku, vody, piesku a ďalších materiálov na rozloženie vrstiev betónu v tvare rúrky. Z takýchto vrstiev stavia steny a celý dom, s výnimkou strechy a základov.

Základy a kovové strechy sú budované tradičným spôsobom pomocou stavebných robotníkov. Tlač jednoposchodového domu s tromi až štyrmi spálňami trvá približne tri týždne. Po vytlačení pripomínajú steny štruktúru manšestrových pásikov. Sú odolné voči vode aj v extrémnom počasí a sú tiež energeticky úsporné.

Zdroj | ICON

Stavby z 3D tlačiarne majú aj jednu nečakanú nevýhodu, aj keď tí, čo trpia fóbiou z elektromagnetického smogu, by to mohli považovať skôr za výhodu. Hrubé steny tlmia šírenie Wi-Fi signálu (a môže sa to týkať aj prenikania signálu 5G sietí z vonkajších základňoviek). Jeden Wi-Fi router tak na pokrytie celého domu nestačí a obyvatelia musia požiť niekoľko opakovačov signálu. Ale to je bežné aj pri klasických, najmä viacpodlažných stavbách.

Súčasné návrhy domov poskytla architektonická kancelária BIG-Bjarke Ingels Group. Senior projektový manažér ICON Conner Jenkins pre agentúru Reuters povedal, že v priebehu projektu sa tiež zefektívnil proces výstavby. Výstavba začala s piatimi rôznymi stavebnými tímami, no postupne bolo možné ich nasadenie zredukovať len na jeden tím a jednu robotickú tlačiareň.

Pozrite si

Rýchla indukčná 3D tlač Rosotics vytlačí z kovu aj raketu

ICON nedávno predstavil nový balík technológií a produktov na ďalšiu automatizáciu výstavby vrátane novej robotickej tlačiarne, ktorá umožňuje viacposchodovú výstavbu, nového nízkouhlíkového stavebného materiálu, digitálneho katalógu pre bytovú architektúru a AI architekta pre bytový dizajn a výstavbu.

Zdroj | ICON

ICON možno nebude používať svoju veľkú 3D tlačiareň len na stavbu domov na Zemi. NASA má údajne záujem využiť túto technológiu na vybudovanie štruktúr na Mesiaci pre neskoršie misie programu Artemis. Nie je však isté, že vesmírnym stavebníkom bude práve ICON. Rozhodne to nepôjde s rovnakou technikou a technológiou, aká sa dnes používa na Zemi.

V budúcnosti chce NASA vybudovať základňu v blízkosti južného pólu Mesiaca, kde by sa striedali dlhodobé vedecké posádky. Podobné ambície má aj Čína (pravdepodobne v spolupráci s Ruskom) a 3D tlač stavieb s využitím lunárneho regolitu sa všeobecne považuje za optimálne riešenie pri budovaní základní na Mesiaci. A časom možno podobne aj na Marse.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.