Reklama

Domotron predstavil očakávané bezdrôtové moduly pre smart domácnosť

Zdroj | Domotron
Števo Porubský
Zdroj | Domotron
Zdroj | Domotron

Slovenský Domotron, spoločnosť pre tvorbu smart domácností, predstavil svoje prvé bezdrôtové moduly pre svoj systém ovládania domácnosti. Domotron tak dokázal v priebehu pár rokov vyvinúť a vyrobiť vlastné bezdrôtové riešenie smart domácnosti pre tých, ktorí nemajú chuť nanovo káblovať svoj dom či byt. Má byť pritom rovnako spoľahlivé, ako to káblové.

Zdroj | Domotron

„Našou víziou vždy bolo, aby sme dostali skutočnú domácu automatizácie do významne väčšieho počtu domácností. Aby táto technológia neostala navždy len výsadou prémiových rezidencii. Prvým krokom, ktorý nám zabral niekoľko rokov vývoja, bola štandardizácia systému. To preto, aby sa každý projekt nemusel vždy programovať na mieru, čo je bežnou praxou v tomto segmente. Druhým krokom je zbavenie sa závislosti na špeciálnej kabeláži, ktorá znemožňuje inštaláciu Domotron do hotových domácností. Predstavením bezdrôtovej verzie produktu túto víziu napĺňame” priblížil Martin Budaj, CEO Domotronu.

Pozrite si

Vyskúšali sme Domotron, smart domácnosť zo Slovenska

Predstavitelia slovenského Domotronu novinku prezentovali v novootvorenom showroome českej dizajnérskej spoločnosti Lasvit. O tom, že Domotron pracuje na bezdrôtovom riešení sme pritom vedeli od minulého roka, prvé moduly ale výrobca ukázal až na výstave Coneco v bratislavskej Inchebe spolu so svojom prvým vlastným dotykovým ovládačom.

Pozrite si

Slovenský Domotron má vlastný dotykový ovládač pre smart domácnosť

V pražskom showroome sa prostredníctvom bezdrôtovej technológie ovláda osvetlenie, tienenie a kúrenie. Výhodou showroomu má byť aj fakt, že vyskúšať si riešenie môže prakticky ktokoľvek.

Zdroj | Domotron

Výhodou bezdrôtových modulov je bezpochyby možnosť inštalácie smart domácnosti Domotron do akéhokoľvek priestoru bez nutnosti výmeny káblov. Zatiaľ sú k dispozícii iba niektoré moduly, no časom majú pribudnúť i ďalšie, aby doplnili čo chýba.

Na rozdiel od smart home riešení, Domotron nie je postavený na Wi-Fi alebo Bluetooth, ale na frekvencii, ktorá sa používa na bezdrôtovú komunikáciu v priemysle.

Momentálne si môžete kúpiť moduly pre ovládanie svietenia, tienenia a kúrenia, miniatúrny modul pre vypínače a rozšírenie pre centrálnu jednotku. Všetky bezdrôtové moduly, podobne ako aj tie káblové, vyrába česká spoločnosť TECO. Domotron je tak jeden z mála, ktorý nemá hardvér s Made in China.

Systém Domotron používateľovi umožňuje aj napríklad vytváranie inteligentných akcií, cez ktoré môže ovládať niekoľko technológií súčasne. V showroome bude nastavená napríklad príchodová alebo odchodová akcia.

Napríklad pri zatváraní showroomu sa jedným klikom vypnú svietidlá, zmení režim kúrenia a stiahnu žalúzie. V bežnej domácnosti sa do akcie môže pridať ešte uzavretie hlavného uzáveru vody, aktivovanie zabezpečovacieho systému, alebo ktorákoľvek funkcia integrovanej technológie.

Zdroj | Domotron

Pre dokončenie vývoja a na výrobu prvých sérií ale hľadá spoločnosť ďalšieho investora. Už druhé investičné kolo v hodnote niekoľkých miliónov eur sa má zrealizovať do pol roka. Z pomerne malej slovenskej spoločnosti sa tak v priebehu pár rokov môže stať celosvetový hráč.

Dokončením vývoja bezdrôtových modulov sa komerčný potenciál Domotronu zvýši vraj až stonásobne. „V Európe sa ročne postaví približne 2,5 milióna nových rodinných domov a bytov, čo bol pre Domotron doteraz potenciálny trh. S bezdrôtovým systémom sa tento potenciálny trh rozšíri z novostavieb na všetky domácnosti, ktorých je len v Európe viac ako 220 miliónov,” ozrejmil Alex Janušek, obchodný riaditeľ Domotronu.

Zdroj | Domotron
Zdroj | Domotron
Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.