Reklama

Slovenský Domotron má vlastný dotykový ovládač pre smart domácnosť

Zdroj | Domotron
Števo Porubský
Zdroj | Domotron
Zdroj | Domotron

O slovenskej spoločnosti Domotron ste už mohli u nás čo-to počuť, teda čítať. Slovenský start-up, ktorý sa už niekoľko rokov venuje vývoju smart domácností predstavil niekoľko svojich noviniek. Medzi najväčšie patrí vlastný dotykový ovládač, no aj prototyp bezdrôtového ovládača do smart domácnosti.

Pozrite si

Vyskúšali sme Domotron, smart domácnosť zo Slovenska

Zdroj | Domotron

Domotron okrem toho, že všetky softvérové riešenia vytvára sám, na Slovensku, najnovšie sa pustil aj do vývoja hardvéru. Výsledkom je prvý dotykový ovládač, ktorého funkčnosť je podobná tej z mobilnej, alebo webovej appky.

Práve v nej je možné pomerne presne meniť nastavenia stmievania, hlasitosti hudby, polohy žalúzií či iných prvkov v smart domácnosti pomocou posuvníka. Ide tak o akési percentuálne nastavenie, ktoré používateľ nevidí v číselnom zobrazení, ale v podobe posuvníka.

Na podobnom systéme pracuje aj nový ovládač zo skla, ktorý má v každom tlačidle dotykovú vrstvu. Posúvaním prsta hore/dole si tak môžete nastaviť intenzitu čohokoľvek, čo máte k tlačidlu pripojené.

V prípade ukážky v Domotrone to bola na jednej strane hlasitosť hudby, na strane druhej intenzita osvetlenia. Úprava intenzity funguje aj jednoduchým dotykom, nie je potrebné posúvanie. samozrejmosťou tlačidla sú 4 spínače, podporuje aj dvojkliky a je plne programovateľné.

Ovládač je vo veľkosti rámika, ktorý sa bežne používa pri inštalácii vypínačov v domácnosti. Je ho možné zapracovať do skupín aj s inými prvkami. Ovládač Domotronu v tom prípade bude splývať so sklom. Na viacprvkovom riešení Domotron zatiaľ pracuje.

Pozrite si

Slovenský Domotron ide do sveta, bude na WebSummite

Čerešničkou je možnosť farebnej úpravy skla podľa ľubovôle používateľa, hoci v základe bude v predaji v takomto bielom a čiernom spracovaní. V budúcnosti plánuje Domotron upraviť ovládač a pridať mu napríklad displeje, ktoré by zobrazovali konkrétne funkcie. Do dotykového tlačidla je totiž možné naprogramovať aj akcie, napríklad príchod domov, odchod z domu či náladové osvetlenia. Výber je veľmi široký a záleží od preferencií používateľa.

V budúcnosti sa ale stretneme aj s možnosťou bezdrôtového spojenia domácnosti. Domotron totiž v spolupráci s českou spoločnosťou TECO vyvíja vlastný bezdrôtový ovládač, presnejšie ovládače.

Aktuálne má prvý prototyp, ktorý dokáže ovládať zapínanie alebo vypínanie. To, čo vidíte na fotkách je iba prototyp, Domotron tvrdí, že výsledný modul bude vyzerať inak. Osobne by mi ale neprekážalo ako vyzerá, ak by sa takto perfektne schoval do elektroniky.

Ďalšie moduly sú vo fáze vývoja. Domotron tým chce dosiahnuť, aby si používatelia mohli doinštalovať systém Domotronu aj v už existujúcom priestore. Smart domácnosť od Domotornu je totiž ideálne riešiť ešte pri plánovaní nehnuteľnosti aj kvôli množstvu káblov a nezvyčajných riešení potrebných pre plnohodnotné a komfortné fungovanie smart domácnosti.

V budúcnosti tak nebude potrebný takýto ovládač do rozvodovej skrine, Domotron ho nahradí peknou krabičkou, ktorú bude možné pokojne postaviť k televízoru či do kancelárie.

Dizajn centrálnej jednotky, ako aj jednotlivých modulov bude podľ výrobcu na vysokej úrovni, aby uspokojilo aj toho najnáročnejšieho zákazníka. Domotron predpokladá dokončenie vývoja kompletného produktového radu bezdrôtových modulov v najbližších mesiacoch. Spustenie predaja sa plánuje ešte v roku 2018.
Domotron s pochválil aj vylepšenou funkčnosťou Amazon Alexa, hlasovej asistentky od Amazonu. Tá dokáže reagovať na podnety podstatne lepšie, ako v minulosti. Ak jej napríklad poviete „dobré ráno“, ona spustí konkrétnu akciu (napríklad rozsvieti postupne všetky svetlá v izbe, zapne hudbu, otvorí žalúzie…) a popri tom vám povie, aké je počasie.
Ak ju máte spárovanú s nejakým väčším reproduktorom, príp. systémom domáceho audia, hlásenie budete počuť cez reproduktory podstatne jasnejšie.
Zdroj | Domotron
Domotron však pracuje aj na vývoji hlasového ovládania cez Google Home. Podľa slov spoločnosti je ale Home zatiaľ na úrovni Alexy spred pol roka. 

Nakoniec sme videli aj vynovenú službu Domotron Analytics. Tá má poskytovať dokonalý prehľad o technológiách ovládaných, alebo prepojených so systémom Domotron, ako aj o spotrebe energií. Pomocou grafov dokážete kontrolovať, ako sa vaša domácnosť správa, porovnávať výkon, aj stav technológií, alebo spotrebičov v celej domácnosti.

Službu Domotron rozdelil na Basic a Premium. Prémiové predplatné Domotron Analytics má navyše neobmedzený výber hodnôt, neobmedzený výber grafov, obľúbené grafy a ľubovoľný časový rozsah. V Basic verzii si môžete porovnávať dve veličiny.

Služba zobrazuje všetky požadované dáta v grafoch. Graf si môžete nadefinovať podľa svojich požiadaviek. Z každej skupiny hodnôt je možné na graf vyniesť ľubovoľné množstvo hodnôt (napr. meranú teplotu obývačky, spálne a kúpeľne na ľavú stranu grafu a nastavenú teplotu obývačky, spálne a kúpeľne na pravú stranu grafu).
Môžete si tak napríklad skontrolovať vývoj výkonu rekuperácie oproti hladine CO2 v miestnosti, alebo výkon kúrenia s reálnou teplotou v miestnosti.
Ďalším krokom pri vývoji služby bude odporúčací nástroj, ktorý zo zozbieraných dát bude vyhodnocovať efektivitu výkonu, alebo spotreby energie. Systém by mal v budúcnosti vedieť upozorniť, že ak by napríklad zmeníte intenzitu kúrenia o 1° C, vedeli by ste pri určite tarife ušetriť XY finančných prostriedkov. Šikovné.
Zdroj | Domotron
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.