Ortodoxní fanúšikovia Hi-Fi sú rovnakí ako ich náprotivky v počítačových sieťach, držia sa zásady – „kábel je kábel“. Čosi na tom bude, zároveň však treba uznať, že bezdrôtové technológie zborili už nejeden mýtus. Vďaka najnovším štandardom mobilných telekomunikačných technológií a Wi-Fi sa bezdrôtová konektivita stala skôr pravidlom, ako výnimkou. Pritom „odstrihnuté“ komponenty nachádzame čoraz častejšie aj v Hi-Fi zostavách.
Dve konkurenčné technológie chcú teraz prestrihnúť káble aj v systémoch domáceho kina s podporou 3D zvuku. Dolby prestavilo technológiu Dolby Atmos FlexConnect, a konkurenčná spoločnosť DTS (pôvodne Digital Theater Systems, Inc) zas aktualizovala svoju zavedenú platformu Play-Fi na multiroom streamovanie na verziu s košatým názvom DTS Play-Fi Immersive Home Theater.
Obidve technológie ponúkajú v podstate rovnakú víziu – prenos 3D priestorového zvuku vrátane výškových kanálov bez káblov. Dolby Atmos FlexConnect sľubuje rovnaký zážitok z priestorového zvuku bez ohľadu na to, kam umiestnite reproduktory. Táto flexibilita odráža „flex“ v názve technológie. Reproduktory môžete umiestniť do rohov miestnosti, na policu, alebo kdekoľvek, bez toho, aby to negatívne ovplyvnilo zážitok z priestorového zvuku.
DTS Play-Fi bol nedávno aktualizovaný o verziu DTS Play-Fi Immersive Home Theater, ktorá podporuje 12 audio kanálov v konfiguráciách až do 7.2.4. To znamená 7 kanálov 2D priestorového zvuku, štyri horné reproduktory pre 3. rozmer, plus 2 subwoofery. Platforma umožňuje bezdrôtovo pripojiť kompatibilné zariadenia od rôznych výrobcov. Podobný koncept uviedla DTS v roku 2021, ale podporoval iba priestorový zvuk 5.1.
Hlavný rozdiel medzi týmito technológiami je v tom, že Dolby Atmos FlexConnect používa ako stredový kanál v zostave domáceho kina reproduktory televízora. DTS Play-Fi Immersive Home Theater môže (ale nemusí) namiesto toho použiť soundbar. To môže v konečnom dôsledku priniesť lepšie výsledky, pretože stredový kanál spracováva dialógy. V takom prípade však asi nebudete investovať do niektorého zo špičkových modelov soundbarov, z ktorých mnohé samy o sebe ponúkajú mnohokanálový zvuk, vrátane virtualizácie výškových kanálov.
Dolby Atmos FlexConnect sa konfiguruje celkom jednoducho. Reproduktory priestorového zvuku vydávajú sériu testovacích tónov, aby televízor vedel, kde sú umiestnené (televízor teda musí mať mikrofóny), a poskytujú informácie o akustike miestnosti. Celý proces trvá len niekoľko sekúnd.
Keď zapnete televízor, reproduktory spolu bezdrôtovo komunikujú, aby upravili zvuk v súlade s kompenzáciou usporiadania reproduktorov. Dolby tvrdí, že posluchový zážitok bude rovnaký bez ohľadu na to, kde sú reproduktory umiestnené.
V súčasnosti niektoré systémy zahŕňajú bezdrôtový prenos Atmos do reproduktorov, ale vyžadujú, aby bol vysielač pripojený priamo k televízoru. V systéme Dolby Atmos FlexConnect bude možné vytvoriť bezdrôtové konfigurácie aj s reproduktormi tretích strán, pokiaľ budú kompatibilné s touto technológiou. Ako prvý bude Dolby Atmos FlexConnect podporovať výrobca TCL, ktorý v roku 2024 prinesie na trh prvé podporované televízory, soundbary a bezdrôtové reproduktory.
Aj DTS Play-Fi sa nastavuje jednoducho, stačí otvoriť aplikáciu DTS Play-Fi na vašom televízore a zvoliť možnosť DTS Play-Fi Immersive Home Theater. Potom si vyberiete, ktorý reproduktor je v akej polohe, pričom pre predné reproduktory môžete vybrať aj samotný televízor. Po potvrdení zostavy softvér optimalizuje zvuk a systém je pripravený.
Technológia DTS Play-Fi Immersive Home Theater je zabudovaná do vybraných televízorov Philips 2023, vrátane modelov The One PUS8508, The Xtra PML9008 (miniLED), OLED708, OLED808 a OLED908. U oboch bezdrôtových verzií 3D domáceho kina očakávame predstavenie viacerých noviniek na januárovom veľtrhu CES 2024.
Aby sme trochu zracionalizovali nadšenie z tohto typu pokroku, pripomeňme, že aktívne reproduktory používané v takýchto zostavách nie sú „úplne bezdrôtové“. Kódovaný audio signál sa síce prenáša cez Wi-Fi, ale keďže ho musia dekódovať a zosilniť priamo na mieste, nezaobídu sa bez napájacích káblov. V horšom prípade by sa dal použiť hardvér napájaný z batérií, ktoré je však nutné nabíjať.
Ďalším ústupkom k priemernosti je výsledná kvalita zvuku. DTS aj Dolby síce vo svojich bezdrôtových systémoch domáceho kina deklarujú spracovanie hi-res audia, ale výsledná kvalita bude limitovaná výbavou samotných aktívnych reproduktorov. Tá môže byť ťažko porovnateľná s výkonom a kvalitou náročnej audiofilskej zostavy zloženej zo špičkových komponentov napájajúcich kvalitné reproduktory skrz solídne káble. Berme to ako daň za flexibilitu a cestu k jednoduchšiemu, a zrejme aj lacnejšiemu budovaniu domáceho kina s 3D zvukom.