Reklama

Dolby Atmos FlexConnect - najväčšia vec od čias multiroom?

Zdroj | Dolby
Števo Porubský
Zdroj | Dolby
Zdroj | Dolby

Spoločnosť Dolby, ktorá stojí za známymi štandardami pre zvuk a obraz, predstavila absolútnu novinku – FlexConnect. Niečo podobné ako multiroom, ale lepšie.

Ide o technológiu, vďaka ktorej sa bude môcť výrazne zlepšiť priestorový zvuk v domácnostiach a tak bude možné dosiahnuť zvukové efekty ako v kine.

Technológia Dolby Atmos FlexConnect nie je nadstavbou priestorového virtuálneho zvuku Dolby Atmos, ale jeho výrazne lepšia podpora. Žiaľ, Dolby zatiaľ k technológii povedalo veľmi málo.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Dolby

Vieme ale, že vďaka bezdrôtovému spojeniu viacerých kompatibilných reproduktorov kdekoľvek v priestore bude možné vyčarovať priestorový zvuk podstatne jednoduchšie a aj lacnejšie. Zároveň získame priestorový zvuk v akejkoľvek miestnosti, nie iba v špecifických obývačkách, kde je možné nasetupovať reproduktory do rohov a pod.

Ako bude Atmos FlexConnect fungovať?

Jednoducho. Predstavte si zostavu dvoch či troch reproduktorov, ktoré podporujú technológiu Atmos FlexConnect. Pripojený televízor ich rozpozná a vďaka mikrofónom sám nastaví do spoločného systému, aby bol dosiahnutý čo najlepší priestorový zvuk.

Zároveň má byť zvuk výrazne lepší kdekoľvek v miestnosti, nielen v špecifickom mieste na sedačke. Aspoň to tvrdí Dolby. Na priestorový zvuk majú byť využité všetky reproduktory v dosahu, teda aj tie, ktoré sú v televízore. To v súčasnosti dovoľuje azda iba Samsung, Sony a LG, ktorých televízory vedia rozpoznať pripojený Samsung, Sony alebo LG soundbar a zapojiť ho do spoločného audio systému.

Zdroj | Dolby

Po novom, teda v systéme Atmos FlexConnect to bude možné aj s reproduktormi tretích strán a bude to bezdrôtové. Bude postačovať, aby boli kompatibilné s Dolby Atmos FlexConnect. Ako prvý bude Dolby Atmos FlexConnect podporovať výrobca TCL, ktorý už v budúcom roku prinesie na trh prvé podporované zariadenia, vrátane televízorov, soundbarov a bezdrôtových reproduktorov.

Neskôr by sa mali pridať aj ďalší výrobcovia, keďže zväčša ide iba o softvérovú záležitosť. Až na televízory, ktoré budú musieť mať mikrofóny.

Mimochodom, Dolby Atmos FlexConnect nebude určený výhradne pre Dolby Atmos obsah, ale fungovať bude aj s 5.1ch aj 2.0ch zvukom.

Zdroj | Dolby
Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.