Dočkáme sa u nás Galaxy S10 5G a ďalších podobných smartfónov?

ZDROJ | Samsung

Ešte pred tohtoročným Mobile World Congress v Barcelone sa Samsung pochválil s viacerými novými smartfónmi. Okrem trojice Galaxy S10e, Galaxy S10 a Galaxy S10+ predstavil aj skladací model Galaxy Fold, ale aj Galaxy S10 5G. Práve ten zaujal mnohých práve pre podporu sietí 5. generácie. Počas MWC 2019 bolo predstavených ešte viac 5G smartfónov. Dočkáme sa ich na Slovensku?

recenziaOplatilo sa čakať! Samsung Galaxy S10+

ZDROJ | Samsung

 

Komu sa nechce čítať celý text, tak odpoveďou je nie, nedočkáme. Samsung Galaxy S10 5G je síce ešte vybavenejší od Galaxy S10+ a mnohí by ocenili jeho viaceré prednosti, no u nás sa ho nedočkáme.

Len pre zaujímavosť, Galaxy S10 5G má až 6,7″ displej s rozlíšením 1 440 x 3 040 px. Displej pritom podporuje tiež HDR10+ a ponúka všetky technológie čo ostatní traja súrodenci. O chod sa stará taktiež najnovší Exynos 9820, maximom RAM je 8 GB, pamäť má 256 GB. Okrem batérie, ktorá má až 4 500 mAh sú novinky už identické.

Ak ste nás sledovali, tak určite viete, že aj na MWC 2019 bolo predstavených viacero prvých 5G smartfónov. Každý z veľkých i menších výrobcov akoby musel mať 5G smartfón na stánku. Nebol by to problém, keby boli aj funkčné. Väčšina z nich boli pod ochranným sklom, príp. išlo iba o makety.

To znamená, že výrobcovia stále nemajú reálne 5G smartfóny vyrobené. Chýba im hardvér, resp. dobre otestovaný hardvér. Qualcomm i Intel predstavili svoje 5G modemy pre mobilné zariadenia, ale to nie je všetko. S 3G a 4G modemami majú výrobcovia skúsenosti a vedia čo ako funguje a s čím spolupracuje.

ZDROJ | Intel

V prípade úplne nových 5G modemom je to ťažšie. Zosúladiť treba nielen hardvér, ale aj softvér a k tomu pridať dostatočnú batériu. Hovorí sa totiž, že 5G smartfóny budú „hladnejšie“ ako ich súrodenci pre siete nižších generácií.

Toto všetko (a mnoho ďalších) sú dôvody, prečo sme ani na MWC 2019 ešte nemohli vyskúšať ani jeden 5G smartfón. To ale stále nie je dôvod, prečo sa u nás Galaxy S10 5G či podobných 5G smartfónov u nás nedočkáme.

Hlavným dôvodom sú operátori, ktorí sa nepotrebujú hrnúť do budovania 5G sietí. Majú špičkové 4G siete, ktoré vedia ešte dlhé roky vylepšovať a prinášať vyššie rýchlosti, ktoré pokojne presiahnu 1-2 Gbit/s. 5G siete totiž nie sú v najbližších rokoch komerčne potrebné.

ZDROJ | Qualcomm

5G si nájde využitie keď budeme streamovať 4K, 8K a VR videá, nie ledva Full HD. 5G bude mať význam, keď budeme mať reálne smart mestá a dediny s desiatkami rôznych druhov snímačov, ktoré budú musieť medzi sebou komunikovať (na to sú ale aj iné siete ako Sigifox apod.).

5G bude mať zmysel, keď automobilky začnú hromadne predávať automobily budúcej generácie, ktoré budú medzi sebou komunikovať. Hovorí sa o plne autonómnych automobiloch, no stačí, keď medzi sebou a so všetkými zariadeniami naokolo budú komunikovať aj semiautonómne automobily. V takýchto prípadoch budú potrebné siete 5G, ktoré toto všetko zvládnu ľavou-zadnou.

Nepôjde tak o rýchlosť v rádoch gigabitov za sekundu, ale o nízku latenciu a kvalitné pokrytie. V USA sa s 5G koketuje podstatne viac preto, lebo nemajú poriadne 4G siete. Im sa už neoplatí budovať samostatné 4G siete a tak investujú rovno do budovania 5G sietí. Preto aj väčšina z výrobcov, ktorí 5G smartfóny predstavili ich hodlá predávať práve v USA.

5G
ZDROJ | Nokia

Medzi ďalšie trhy patria ďalšie krajiny, kde niektorí operátori oznámili budovanie 5G sietí. Napríklad Galaxy S10 5G od Samsungu sa bude predávať vo Francúzsku, Nemecku, Taliansku, Španielsku, Švajčiarsku či UK.

U nás 5G v minimálne najbližších 2 rokoch na komerčné využitie neuvidíme. Budeme sa síce tešiť z testov a možno pilotnej prevádzky na malom území, ale celoštátnu 5G sieť mať tak skoro nebudeme. Je tak jasné, že u nás 5G smartfóny z MWC 2019 neuvidíme. Kým totiž 5G sieť mať budeme, budeme hovoriť o smartfónoch z MWC 2022 a neskorších ročníkoch.

ZDROJ | Samsung

Komentáre k článku