Reklama

Do notebookov prichádza grafika Intel Iris Xe MAX, čo dokáže v praxi?

Zdroj | Intel
Stanislav Vinc
Zdroj | Intel
Zdroj | Intel

Intel definitívne vstupuje na trh s dedikovanými grafickými kartami, prvou lastovičkou je nová grafika Iris Xe MAX, ktorá sa aktuálne dostáva do prvých modelov kompaktných notebookov. Výkonom údajne postačí na hranie moderných hier vo Full HD rozlíšení.

Mikroarchitektúra Intel XR-LP, ktorú využíva aj integrované grafické jadro v 11. generácii procesorov Intel Core, využil popredný výrobca čipov už aj vo svojej prvej dedikovanej grafickej karte pre notebooky. Novú grafiku už využíva napríklad Acer Swift 3X, ASUS VivoBook Flip TP470 či Dell Inspiron 15 7000.

V praxi by sa mal Iris Xe MAX vyrovnať slabším grafickým kartám, ktoré sú ideálne na hranie graficky menej náročných titulov vo Full HD rozlíšení. V hrách, ktoré však vedia využívať efektívnejšie skôr integrovanú grafiku, dá Iris Xe MAX prednosť práve nej.

Zdroj | Dell

Takto dokáže procesor s novou grafickou kartou natívne spolupracovať aj v aplikáciách vďaka technológii Deep Link. V spojení s procesormi Intel Tiger Lake tak Iris Xe MAX urýchli tvorbu obsahu pomocou umelej inteligencie až 7-násobne v porovnaní s podobne vybavenými notebookmi s inými grafikami.

Pozrite si

Apple už nie je v prvej trojke výrobcov smartfónov

Notebooky, ktoré doteraz využívali dedikované grafické karty NVIDIA série MX začnú zrejme postupne prechádzať na grafické karty od Intelu. Priame prepojenie komponentov totiž môže priniesť za rovnaké, ak nie ešte nižšie ceny lepšie výsledky v hrách aj náročných programoch.

Zdroj | Intel

Na prvé benchmarky, porovnania a reálne testy si však musíme ešte chvíľu počkať. Čo je však jasné už dnes je, že Intel Iris Xe MAX v prvej polovici budúceho roka uvidíme aj v lacnejších desktopových počítačoch. Vylúčené nie je ani to, že ešte budúci rok uvedie Intel na trh aj prvé, skutočné grafické karty.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.