Reklama

Parlament schválil blokovanie dezinformačných webových stránok

Zdroj | Towfiqu barbhuiya
Michal Sobek
Zdroj | Towfiqu barbhuiya
Zdroj | Towfiqu barbhuiya

Boje na Ukrajine neutíchajú a k danej situácii častokrát nepomáhajú ani médiá, ktoré nepodávajú vždy pravdivé informácie. Český správca domény CZ.NIC zablokoval dezinformačné weby a podobnú právomoc udelil slovenský parlament aj Národnému bezpečnostnému úradu (NBÚ). Samostatné kroky medzitým podnikli aj televízny operátori.

Pozrite si

Ukrajinu ničí malvér, ktorý premení počítače na kus železa

Parlament v piatok večer schválil zákon reagujúci na vojnovú situáciu na Ukrajine, ktorého súčasťou je aj kybernetický boj proti dezinformáciám. Zákon totiž poskytuje možnosť Náročnému bezpečnostnému úradu (NBÚ) blokovať webové stránky šíriace nepravdivé a zavádzajúce informácie.

Novoprijatý zákon vytvára takúto právomoc Národnému bezpečnostnému úradu s obmedzenou platnosťou iba do 30. júna 2022. Za zákon zahlasovalo 82 poslancov, informuje Denník N.

Dezinformačné kanály medzitým začali blokovať aj niektorí televízny operátori. Spoločnosti Slovak Telekom a SWAN už včera vyradili zo svojej ponuky dvojicu televíznych kanálov. Ide o Russia Today (RT) a RT Documentary. Na tieto televízne stanice má priamy dosah Kremeľ, preto boli odstránené z bezpečnostných dôvodov a aj týmto chcú zabrániť šíreniu dezinformácií a ruskej propagandy. Podobný krok už spravili viaceré európske krajiny.

Zdroj | typographyimages/Pixabay

Razantný krok podniklo aj české združenie CZ.NIC, ktoré je zodpovedné za správu a registráciu domén s príponou .cz. Združenie po intenzívnych konzultáciách s bezpečnostnými zložkami štátu začalo blokovať vybrané dezinformačné weby, ktoré majú ohrozovať národnú bezpečnosť štátu.

Nie je to nič iné ako reakcia na ruskú vojenskú operáciu na Ukrajine. Výkonný riaditeľ združenia CZ.NIC tvrdí, že agresia Ruskej federácie voči Ukrajine dlhodobo sprevádza dezinformačnú kampaň v rade internetových médií, ktoré využívajú českú národnú doménu.

Pozrite si

Takto môžete pomôcť Ukrajine

Informácie z dezinformačných webov sa cielene nezakladajú na pravde a preukázateľne podnecujú k šíreniu vykonštruovaných fám, oznámení a nestability v spoločnosti, preto sa rozhodli po konzultáciách s najvyššími predstaviteľovi štátu tieto výrazné dezinformačné internetové médiá zablokovať.

Medzi zablokované weby patria Aeronet.cz, Protiproud.cz, Ceskobezcenzury.cz, Voxpopuliblog.cz, Prvnizpravy.cz, Czechfreepress.cz, Exanpro.cz a Skrytapravda.cz.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.